5 základních úprav, které vylepší vaše fotografie

Téměř každá fotografie z digitálního foťáku potřebuje nějaké úpravy. Často přitom stačí pár jednoduchých kroků a posunete své snímky o úroveň výš. Ať už potřebujete zesvětlit příliš tmavou fotku nebo nevíte, jak snímek oříznout, pomůže vám tento článek. 

Pokud jste ve focení nováčky, možná řešíte, jaké úpravy vlastně udělat, aby vaše fotky prokoukly. Ukážeme vám několik úplně základních. Když si je osvojíte, zvládnete opravit pár nejčastějších nedostatků. Třeba když jsou vaše snímky příliš tmavé, moc žluté nebo jsou nakřivo. Uvidíte, že i pár základních úprav umí udělat divy.

Přepněte si Zoner Photo Studio X do modulu Vyvolat. Právě v tomto modulu můžete dělat nedestruktivní úpravy. Když se vám nějaká úprava nepovede, snadno ji můžete vrátit zpět. Zároveň se nepřepíše původní fotka, takže se o původní fotku nemusíte bát

5 základních úprav, které vylepší vaše fotografie
Na této fotce si ukážeme základní úpravy.

1. Ořez a otočení

Pomocí Ořezu a otočení (C) snadno srovnáte fotku, která je nakřivo, nebo jí oříznutím upravíte kompozici. Na ilustrační fotce je horizont příliš nakřivo a potřebuje srovnat. Na srovnání fotky použijte posuvník Otočení nebo ji otočte kliknutím mimo zvýrazněnou plochu ořezu a tažením myší.

Pro pokročilejší srovnávání horizontu a kácejících se linií vám dobře poslouží nástroj Srovnání linií (K). K základní úpravě ale většinou postačí Ořez a otočení (C).

Ořezem doladíte kompozici nebo odstraníte z fotky rušivé prvky. Na ilustrační fotce jsem fotku oříznul tak, aby byl model umístěný přibližně podle pravidla třetin.

5 základních úprav, které vylepší vaše fotografie
omocí Ořezu a otočení (C) doladíte rovinu a kompozici fotky.

Dávejte pozor, abyste fotku neořízli moc. Zbytečně jí ubíráte rozlišení, které může chybět při tisku ve větších rozměrech, ale třeba i při sdílení na Facebooku. Také doporučujeme použít přednastavený poměr stran. To vám usnadní tisk do běžných formátů. Například 3:2 nebo 4:3 jsou osvědčené a časté poměry stran, chybu s nimi neuděláte.

5 základních úprav, které vylepší vaše fotografie
Fotka po srovnání a ořezu.

2. Vyrovnání bílé

Vyrovnání bílé je důležitá úprava. Často se stává, že třeba při focení v umělém osvětlení jsou fotky příliš žluté, při focení po západu slunce zase modré.

Vyrovnání bílé upravíte v pravém panelu s nástroji pro úpravu. Pomůže vám vyladit teplotu barev. Obsahuje-li váš snímek barevně neutrální objekt (bílý, šedý), doporučujeme používat kapátko a s ním poklepat myší právě na neutrální část ve fotografii (například bělmo oka, bílé tričko či sníh). 

V případě, že snímek barevně neutrální plochu neobsahuje, vyrovnejte bílou s pomocí posuvníků Teplota bílé a Odstín.

5 základních úprav, které vylepší vaše fotografie
Fotka se mi zdála příliš dožluta. Sice ne nějak moc, ale úpravu si zasloužila. Posun Teploty bílé pomohl.

3. Expozice

Doladěním posuvníků v panelu Expozice zesvětlíte nebo ztmavíte fotografii a provedete další úpravy, které s expozicí souvisí. Nejprve použijte posuvník Expozice. Plusové hodnoty Expozice snímek zesvětlí, minusové naopak ztmaví.

Světla a jejich ztlumení využijete hlavně v případě, že snímek obsahuje přepal – velmi světlou plochu. Posunutím do minusových poloh můžete tento nežádoucí efekt ztlumit, nikoliv však zcela potlačit. Plusovými hodnotami světla naopak zdůrazníte. Obdobně pracuje, ovšem tentokrát v nejtmavších částech, posuvník Stíny.

Černý bod pak ztmaví tmavé plochy. Používá se v případě, že na fotografii chybí černá. Bílý bod zastává podobnou funkci pro světlé plochy.

Světla, Stíny, Černý bod a Bílý bod používejte, jen když se vám fotografii nepodaří dobře upravit pomocí posuvníku Expozice.

Při úpravě Kontrastu málokdy posouváte nastavené hodnoty do minusu. Snížení kontrastu se totiž hodí jen výjimečně.

Dávejte si pozor, abyste na fotografii měli kresbu jak ve světlých, tak v tmavých místech. Vynikající kontrolou expozice je histogram, který znázorňuje rozložení jasů fotografie (světla i stíny).

Doporučujeme použít i posuvník Zřetelnost. S jeho pomocí zvýšíte kontrast na hranách objektů. Fotka bude celkově výraznější a bude působit o něco ostřeji.

5 základních úprav, které vylepší vaše fotografie
Fotografie po nastavení posuvníků v panelu Expozice.

4. Základní úprava barev

První věcí, kterou bývá potřeba upravit, je sytost barev. Přejděte do panelu Barva a věnujte pozornost posuvníkům SytostŽivost. Posuvník Sytost ovlivňuje sytost všech barev na snímku. Posuvník Živost ovlivňuje jenom ty barvy, které na výchozím snímku nebyly tolik výrazné.

Většinou je dobré stáhnout Sytost a zvýšit Živost. Tím dosáhnete vyváženějších barev.

5 základních úprav, které vylepší vaše fotografie
Stáhnul jsem posuvník Sytost a zvýšil Živost. Dosáhl jsem tak vyváženější barevnosti.

Velmi rychlou, jednoduchou a efektní úpravou je Barevné tónování. S jeho pomocí vdechnete fotce tu správnou barevnou atmosféru. Na barevných kruzích si vyberete, jakou barvou má Zoner Photo Studio X probarvit stíny a jakou barvou světla.

Stíny a světla si můžete rozkliknout i zvlášť a jejich sytost nebo odstín nastavit přesněji. Barevných kombinací je spousta, ale doporučujeme používat kontrastní barvy. Tedy ty, které leží na protilehlých stranách barevného kruhu. 

5 základních úprav, které vylepší vaše fotografie
Barevné tónování je skvělý způsob, jak vytvořit vlastní barevný rukopis. Hodí se i v případech, kdy potřebujete do fotky dostat lehký retro nádech.

Dalších nástrojů pro práci s barvou má v sobě Zoner Photo Studio X celou paletu. Měnit barvy objektů nebo celé fotky můžete pomocí Barevných korekcí. Základní RGB kanály ovlivníte použitím Posunu základních barev. Třeba Barevné korekce můžete použít i lokálně.

5. Třešnička na dortu – efekty

V panelu Efekty najdete možnost přidat do fotky vinětaci nebo zrno. Obě úpravy jsou často používané a oblíbené, ale doporučujeme to s nimi nepřehánět. Lehká vinětace ale není na škodu skoro nikdy, pomůže totiž zavést divákův pohled do vnitřní části snímku. 

Ideální míra vinětace je taková, že si jí na první pohled ani nevšimnete. Tento efekt vytvoříte také s pomocí Kruhového filtru (R). Kruhový filtr má tu výhodu, že mu můžete nastavit i spoustu jiných efektů. Ale o tom jsme psali v článku 5 tipů, jak kreativně využít Kruhový filtr

5 základních úprav, které vylepší vaše fotografie
Přidání vinětace není na škodu skoro nikdy. Ale pozor, nepřehánějte to! Ideální vinětace je taková, která na první pohled nebije do očí.
5 základních úprav, které vylepší vaše fotografie
A já mám se základní úpravou hotovo a můžu ukládat! Když si fotku vyexportuju i v rozlišení pro sociální sítě, hned ji pohodlně nahraju na Facebook. Kolega David, který je na fotce, bude mít jistě radost.

A na závěr? Uložit a pochlubit se

To byly některé ze základních úprav. Jakmile veškeré hodnoty nastavíte a obrázek odpovídá vašim představám, uložte ho pomocí tlačítka Export. Vyberete si z formátů TIFF, PNG a několika verzí JPG.

Při exportu hotových fotografií v modulu Vyvolat si můžete vybrat z několika různých nastavení a klidně exportovat fotku v několika velikostech najednou. Jedním kliknutím ji tak uložíte v plné kvalitě a zároveň třeba ve velikosti, která je vhodná ke sdílení na sociálních sítích.

TIP: Další užitečné informace najdete třeba v článku 6 nejčastějších problémů s fotkami a jak je vyřešit

Přesvědčte se sami, jak snadno nastavíte u svých fotek správnou expozici nebo třeba ořez. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a vyzkoušejte si, jak můžete vylepšit své fotografie.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJaroslav Krézek

Baví mě digitální i analogová fotka, barevná i černobílá. Občas mě s foťákem můžete potkat na koncertě nebo festivalu, ale plastový kompakt na kinofilm mám u sebe skoro pořád. Moje fotky najdete třeba na mém instagramu https://www.jardafoti.cz/.

Komentáře (1)

  1. Dobrý den,

    pokouším se do kroniky obce „polepšit“ historické fotky, zejména je problém se zaostřením při výřezu třeba jednoho domu ze staré pohlednice. Ty nejsou samozřejmě digitální a na snímcích zůstává často patrný rastr. Můžete prosím poradit, zkoušel jsem v jiných programech s efektem nevalným.

    Děkuji a zdravím!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *