Barevné tónování: dodejte svým fotkám osobitý barevný styl

Součástí našeho novinkového balíku nástrojů pro práci s barvou je i praktické Barevné tónování. S jeho pomocí natónujete do vybrané barvy buď celou fotku, nebo odděleně tmavá a světlá místa. Snadno tak změníte barevnou náladu svých fotek a vdechnete jim nový život a osobitý styl.

Barevné tónování funguje v principu tak, že překrývá určitá místa na fotce barevným „závojem“ o zvoleném odstínu a sytosti. Tónovat lze jak celou fotku najednou, tak zvlášť světlá a tmavá místa. Vtip je v tom, že na tmavá místa můžete použít jinou barvu, než na místa světlá. Tímto způsobem dodáte svým snímkům opravdu neotřelý vzhled. Podívejte se, jak na to.

Představujeme Barevné tónování

Ovládání sekce Barevné tónování je jednoduché a intuitivní. V záložce Vše najdete tři barevné kruhy a jeden posuvník:

  • Celkové – nastavuje celkový barevný nádech fotky ve stínech i světlech zároveň.
  • Stíny – překrývá barvou tmavé části fotky.
  • Světla – překrývá barvou světlé části fotky.
  • Posuvníkem Poměr nastavíte poměr mezi tím, co se ještě bude počítat do světel a co už do stínů. V praxi to znamená, že vyvažujete probarvení ve světlech a stínech.
Barevné tónování: dodejte svým fotkám osobitý barevný styl
V záložce Vše vidíte tři barevné kruhy, kterými ladíte barevnost fotky.

Uchopte bod uprostřed barevného kruhu a přesuňte ho na požadovaný odstín, do kterého chcete danou část fotky naladit. Odstín barvy volíte přesouváním bodu dokola, sytost ovlivníte vzdáleností od středu – čím blíže středu bod umístíte, tím je sytost nižší a naopak.

Barevné tónování: dodejte svým fotkám osobitý barevný styl
Posouváním bodu po barevném kruhu volíte odstín a sytost barevného nádechu ve světlech a stínech, případně celkového barevného nádechu.

Vedle záložky Vše najdete i další tři záložky. Jak už jejich názvy napovídají, slouží k detailnějšímu barevnému tónování jednotlivých částí fotky. V těchto záložkách můžete využít i posuvníků OdstínSytost. Jejich funkce je stejná jako posouvání bodu po kruhu, ale umožní vám preciznější práci a číselné hodnoty do nich můžete zadávat i ručně.

Barevné tónování: dodejte svým fotkám osobitý barevný styl
V ostatních záložkách – tedy Celkové, Stíny a Světla – můžete nastavovat Odstín a Sytost barvy v dané části fotky i pomocí posuvníků, nejenom posouváním bodu po barevném kruhu.

TIP: Pomocí Barevného tónování můžete upravovat i černobílé fotky. Princip práce s barevným laděním světel a stínů je stejný jako u barevných.

Jemné, ale efektní ladění barevných tónů

Pomocí nástroje Barevné tónování snadno upravíte barevnou náladu fotografie. Jednou z výhod je, že Barevné tónování umí v mnoha případech zastoupit Tonální křivku – je ale rychlejší a práce s ním je pohodlnější. 

TIP: Doporučujeme používat pro stíny a světla takové barvy, které jsou kontrastní, tedy leží na opačné straně barevného kruhu. Barevný kontrast často vykouzlí skvělou barevnou náladu, vytvoří dynamiku a může pomoct zvýraznit hlavní motiv na fotce.

Obvyklým způsobem, jak používat Barevné tónování, je ladění stínů do studenějších odstínů a světel do teplejších. Ale samozřejmě to není pravidlem. Každé fotce totiž sluší něco jiného a vy se tak nemusíte omezovat – pamatujte na to, že pomocí Barevného tónování si snadno vytvoříte svůj osobitý rukopis. 

Barevné tónování: dodejte svým fotkám osobitý barevný styl
Doporučujeme používat pro stíny a světla takové barvy, které jsou kontrastní, tedy leží na opačné straně barevného kruhu.

Barevný kontrast často vykouzlí skvělou barevnou náladu, vytvoří dynamiku a může pomoct zvýraznit hlavní motiv na fotce.

Vylaďte svůj osobitý styl

Ale myslete také na to, že všeho moc škodí. Ne každá barevná kombinace vypadá dobře. Používejte Barevné tónování s rozmyslem a bude vám i vašim fotkám výborným sluhou. Vyzkoušejte si sami, jak jsou úpravy s tímto nástrojem jednoduché a efektní. My jsme z této novinky nadšení!

Už se nemůžete dočkat, až si Barevné tónování sami vyzkoušíte? Nečekejte! Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a pusťte se do úprav!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJaroslav Krézek

Baví mě digitální i analogová fotka, barevná i černobílá. Občas mě s foťákem můžete potkat na koncertě nebo festivalu, ale plastový kompakt na kinofilm mám u sebe skoro pořád. Moje fotky najdete třeba na mém instagramu https://www.jardafoti.cz/.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *