Podzimní aktualizace ZPS X: lokální úprava barev, lepší modul Vytvořit, Varianty a mnoho dalších vylepšení

A je to tady! Právě jsme vydali podzimní aktualizaci Zoner Photo Studia X pro rok 2020. Čeká na vás nejen celá řada novinek, ale i spousta vylepšení stávajících funkcí. V tomto článku si stručně shrneme všechny důležité věci, na které se můžete těšit. Není jich totiž málo. Vše, co jste chtěli vědět o podzimní aktualizaci, ale ještě jste se nestihli zeptat, se dozvíte právě… teď!

Letos vám přinášíme v pořadí již třetí aktualizaci Zoner Photo Studia X. V první jsme přišli s převratnými nástroji pro práci s barvou, ve druhé jsme zase vylepšili oblíbené fotoknihy. Třetí aktualizace, kterou jsme právě vydali, ty předchozí dvě doplňuje a dotahuje k dokonalosti. A samozřejmě přináší i spoustu dalších novinek.

Lokální úpravy barev a křivek

Tohle vylepšení si přála velká spousta z vás. Celkové úpravy Barevnými korekcemi jsou sice skvělé, ale my jsme si řekli – proč nezajít ještě dál? S nástroji pro lokální úpravu barev získáváte absolutní kontrolu nad barvami na vašich fotkách. A když je potřeba výsledek ještě doladit, nezapomínejte, že lokálně můžete nyní upravovat i křivky.

Jak to funguje? Lokální Barevné korekcekřivky jsme začlenili do Štětcového (B), Kruhového (R) a Přechodového (G) filtru. Kromě nastavení klasických parametrů, na které jste u těchto nástrojů zvyklí, nyní můžete lokálně upravovat i barvy nebo třeba lokální kontrast v křivkách. Může snad být práce s barvami a lokálními úpravami ještě vychytanější?

Různé varianty úprav jedné fotky

Barevná, nebo černobílá? Barvy takové, nebo úplně jiné? Nerozhodnost je běžná lidská vlastnost a my fotografové jí máme ještě dvakrát tolik. A proto přicházíme s Variantami. 

Nově si můžete vytvářet virtuální kopie fotek, dělat na nich různé úpravy a potom se rozhodnout, která z nich je nejlepší. Už žádné kopírování zdrojové fotky a plýtvání místem na disku. Vytvořit můžete až 250 variant nedestruktivních úprav pro jednu fotku. To by mělo stačit, co myslíte?

Přečtěte si náš návod a naučte se vytvářet různé varianty úprav

Volitelná intenzita presetu

Skvělá zpráva pro vás, kteří rádi používáte populární presety nebo si tvoříte svoje vlastní. Nyní si můžete snadno nastavit intenzitu, s jakou se preset na fotce projeví. Máte svoje oblíbené presety, které vám ale připadají příliš výrazné a nevyužíváte je proto tak často, jak byste si přáli? Fandíte decentnějším úpravám? S možností nastavit intenzitu presetu budete určitě spokojeni.

Seznamte se – nová Luma křivka

Ale zpátky ke křivkám. Do modulu Vyvolat jsme přidali zbrusu novou Luma křivku. V čem je lepší než stará RGB křivka? V tom, že nemění sytost jednotlivých barev, ale pouze světlost jednotlivých pixelů. U klasické křivky se totiž stává, že vám úprava rozhodí i barvy, což je většinou nežádoucí. S novou Luma křivkou můžete tento problém považovat za vyřešený.

Automatické srovnání linií

To se takhle sešlo pár chytrých hlav ze Zoneru a Vysokého učení technického v Brně a vymyslelo automatické srovnání linií. Srovnání linií teď na fotce automaticky rozpozná linie a podle nich fotku narovná. Inteligentní mód navíc umí sám vyhodnotit, kdy už by došlo k nepřirozené deformaci objektů na fotce a úpravu tomu přizpůsobí tak, abyste s ní byli spokojeni.

Vylepšená tvorba fotopředmětů

Vyslyšeli jsme vaše přání a pořádně zapracovali na modulu Vytvořit. Tvorbu jednotlivých fotopředmětů jsme zjednodušili a napříč celým modulem sjednotili ovládání. Usnadnili jsme například hromadné vkládání / přetahování fotek ze spodního filmového pásu, což vám ušetří spoustu času.

Určitě vás také potěší třeba to, že vychvalovaná Rozložení strany jsme z fotoknih přenesli i do ostatních fotopředmětů. To vám pomůže docílit pěkného a vkusného vzhledu vašich výtvorů. Ve fotoknihách také můžete snadno vkládat nové prázdné dvoustrany nebo pouhým kliknutím a tažením vyměnit jednu za druhou.

Velmi důležité vylepšení je také to, že nyní můžete objednávat více fotopředmětů najednou (nebo klidně několikrát ten stejný). Ušetříte tak klikání navíc i peníze za poštovné. Věříme, že vás tato novinka potěší.

A to není vše! Přečtěte si článek o novinkách v modulu Vytvořit.

Třešnička na dortu? Bude!

Tato zdánlivá drobnost, kterou v podzimní aktualizaci najdete, by neměla zapadnout. Na první pohled teď uvidíte, které úpravy jste na fotce už provedli. V pravém postranním panelu jsou teď použité nástroje označené modrým bodem. To vám usnadní orientaci a ušetří čas. Když se tak budete k některé fotce vracet po delší době, stačí se podívat na panel a máte jasno.

Tak se pusťte do úprav!

A můžete se pustit do zkoušení všech nových věcí, které vaše Zoner Photo Studio X umí. Co na změny říkáte? Nebojte se nám do komentářů pod článek nebo na našem Facebooku napsat, jak se vám nové aktualizace líbí.

Ještě nemáte Zoner Photo Studio X? Stáhněte si ho na 30 dní zdarma a vyzkoušejte ho na vlastní kůži. Pokud už vám zkušební doba vypršela, nezoufejte. Prodlužujeme vám ji o dalších 15 dní!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJaroslav Krézek

Baví mě digitální i analogová fotka, barevná i černobílá. Občas mě s foťákem můžete potkat na koncertě nebo festivalu, ale plastový kompakt na kinofilm mám u sebe skoro pořád. Moje fotky najdete třeba na mém instagramu @jarda.foti.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *