Upravujte barvy i lokálně! Představujeme lokální Barevné korekce a úpravy křivek

Upravujte barvy i lokálně! Představujeme lokální Barevné korekce a úpravy křivek

S Barevnými korekcemi jste dostali do rukou nástroj, kterým upravíte jakékoliv barvy na celé fotce. My jsme se ale s „pouhými“ globálními úpravami celé fotky nespokojili a do Zoner Photo Studia X jsme přidali i nástroje, kterými můžete barvy měnit i lokálně. Jakékoliv místo na fotce snadno přesně vyberete a barevně doladíte. A to není vše. S pomocí lokálních úprav křivek celou fotku dotáhnete k dokonalosti. Přečtěte si, jak na to.

Když otevřete modul VyvolatZoner Photo Studiu, máte zde kromě klasických úprav celé fotky i lokální nástroje. Konkrétně Přechodový, Kruhový a Štětcový filtr. Fungují v podstatě stejně – upravují jen část fotky. Liší se zejména tvarem upravované oblasti. Kromě klasických parametrů s jejich pomocí můžete nově lokálně upravovat i barvy a křivky.

Přechodový filtr

Přechodovým filtrem upravíte lineárně ohraničenou část fotky. Snadno si u něj nastavíte nejen různé parametry, ale i plynulost přechodu. Často se s jeho pomocí upravuje obloha nebo jiná větší část snímku.

Fotka před a po úpravě Přechodovým filtrem. 

Pro použití zvolte nástroj Přechodový filtr (G) a kliknutím a tažením myši ho natáhněte na fotku. Po delší ose určujete natočení, kratší osou měníte plynulost přechodu. Při manipulaci s filtrem vidíte fialovou masku. Je tak na první pohled jasné, kam filtr aplikujete. 

Upravujte barvy i lokálně - zanesení přechodového filtru
Natáhněte filtr na fotku kliknutím a tažením. Maska vám vyznačí oblasti, kde bude efekt patrný.

V parametrech najdete klasické základní úpravy expozice, doostření a podobně. Dále je zde Tonální křivka a v neposlední řadě Barevné korekce. Díky Barevným korekcím změníte Odstín, Sytost i Světlost libovolné barvy. V tomto případě přidávám Světla do paprsků v pozadí a lehce měním Odstín modré do zelena. 

Upravujte barvy i lokálně - upravování barvy s přechodovým filtrem
Upravte libovolnou barvu v Přechodovém filtru (G).

Lokální úprava kontrastu pomocí Tonální křivky

Kromě úpravy barev chci ještě lokálně upravit kontrast, aby vynikly světelné paprsky. To vyřeším snadno pomocí úpravy Tonální křivky v nastavení Přechodového filtru.

Upravujte barvy i lokálně - lokální úprava kontrastu
Pomocí Tonální křivky lokálně upravím kontrast.

Kruhový filtr

Kruhový filtr (R) použijete v případě, že upravujete něco kulatého nebo oválného. Typicky se používá třeba při úpravách portrétu k projasnění a doostření obličeje. V kombinaci s Barevnými korekcemi ale kruhový filtr získává velké množství dalších využití. Pokud jde o změnu barev, je to neocenitelný pomocník. 

Stačí, aby se v dané oblasti nevyskytovalo nic jiného v podobných odstínech a barvu lokálně změníte na pár kliknutí. Využití si ukážeme na fotce, kde chceme změnit barvu sukně.

Upravujte barvy i lokálně - fotka dívky v sukni
Fotka, na které budeme upravovat barvu sukně.

Úprava modré barvy globálně (na celé fotce) by zde nefungovala, protože odstíny modré jsou i v horní části fotky. V bezprostředním okolí sukně se ale modré odstíny neobjevují, proto můžeme bez obav použít Kruhový filtr (R). Zvolte nástroj a kliknutím a tažením ho aplikujte na upravovanou oblast.

Upravujte barvy i lokálně - přidání kruhového filtru a zapnutí masky
Přidejte masku Kruhového filtru (R).

Pomocí kapátka pak naberte barvu sukně a posuňte jí Odstín tam, kam potřebujete. 

Upravujte barvy i lokálně - změna barvy dívčiny sukně
Upravte libovolně barvy ve vybrané oblasti.

Štětcový filtr

V případě, že Kruhový filtr nestačí a v blízkosti barevného objektu je podobná barva, zvolte Štětcový filtr (B). S jeho pomocí vyberete hranice lokálních úprav naprosto přesně podle potřeby. V tomto případě je osoba v pozadí sice rozmazaná, ale výrazné červené oblečení odvádí pozornost od hlavního motivu. 

Upravujte barvy i lokálně - fotografie k lokální barevné úpravě pomocí štětce
Fotka, kde budeme upravovat rušivou červenou oblast v bokehu.

Vyberte Štětcový filtr (B) a zvolte vhodný průměr štětce (Shift+kolečko myši). Poté nakreslete do fotky oblast, kterou chcete upravovat. Stejně jako u ostatních filtrů, i zde uvidíte fialovou masku, takže víte, kde se úprava projeví. 

Upravujte barvy i lokálně - označení oblasti k úpravě
Vyberte štětcem oblast k úpravě.

Po vybrání oblasti už můžete začít ladit barvy. V tomto případě stahujeme sytost červené, která v tomto místě tvoří rušivý prvek. Lokální úprava je zde nutná, protože při globální úpravě by stažením červené došlo k nechtěné úpravě odstínu pleti a dalších míst na fotce. 

Upravujte barvy i lokálně - změna barvy pomocí barevné korkce
Upravte barvy v Barevných korekcích.
Původní a Štětcovým filtrem (B) upravená fotka. 

Věnujte pozornost lokálním úpravám 

Lokální úpravy jsou nástroje, které nenahradíte nastavením fotoaparátu. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a zkuste úpravy barev v lokálních nástrojích ještě dnes. Pokud už vám zkušební doba vypršela, nezoufejte. Prodlužujeme vám ji o dalších 15 dní!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *