Ořezem k lepší kompozici: 4 způsoby, jak vylepšit fotku oříznutím

Ořezem k lepší kompozici: 4 způsoby, jak vylepšit fotku oříznutím

Na kompozici je důležité myslet už při focení. Často se ale stane, že až v počítači zjistíte, že snímek může být ještě zajímavější právě díky ořezu. Vhodným oříznutím fotky totiž můžete docílit úplně nového vzhledu. Stačí jen správně pracovat s kompozicí.

Ještě než začnete, na chvíli se zastavte a promyslete si, co od úpravy vlastně očekáváte.

Zvažte například, jestli je důležité všechno, co na fotce je, nebo bude lepší některou část odříznout. Pokud takovou nedůležitou nebo rušivou část na některém kraji najdete, je ořez na místě.

Další věc, na kterou byste měli myslet hned od začátku, je dodržení určitého poměru stran. Oceníte to, až se rozhodnete fotky tisknout.

Ctěte základní kompoziční pravidla

Když máte jasno, pusťte se do ořezávání fotky. Otevřete tedy Zoner Photo Studio a v modulu Vyvolat zapněte v nástroji Ořez (C) Ořezové značky.

Je na vás, jestli zvolíte zlatý řez, třetiny nebo jiný režim. Při ořezu tyto značky jistě oceníte. Vychází totiž ze základních kompozičních pravidel a usnadní vám hledání té správné kompozice.

Ořezem k lepší kompozici: ořezové značky
Používejte Ořezové značky.

Zlatý řez

Ořez podle zlatého řezu v tomto případě vypadá následovně:

Ořez fotky: zlatý řez
Ořízněte fotku podle zlatého řezu.

Při ořezu s poměrem 3:2 je zlatý řez ideální. Horizont kopíruje horní linku a pás lesa spadá do střední užší části. Pravý dolní průsečík pak vede k chatce, která tvoří hlavní motiv fotky. Díky tomuto ořezu chata mnohem víc vynikne.

Ořez na výšku

Zamyslete se, jestli by nebylo zajímavé oříznout fotku jinak než na šířku. Klikněte na tlačítko ⇔ Prohodit hodnoty a ořez se přeorientuje na výšku. V tomto případě sice přijdete o velký kus fotky, ale vypovídající hodnota zůstává v podstatě stejná.

Ořez na výšku
Přepněte ořez na výšku.

Tento způsob ořezu se často používá pro vytvoření tapety do mobilního telefonu.

Tapeta mobilní telefon ořez
Tapeta na mobilním telefonu.

Zkuste filmovou kompozici

Další zajímavou možností je opačný extrém. Nastavte proto poměr stran na 21:9 a zjistěte, jestli fotka nebude vypadat zajímavěji v širokém formátu. Tento poměr stran se používá už nějakou dobu u většiny filmů.

Ořez formát 21:9
Oříznutí fotky do formátu 21:9.

Pro výraznější filmový vzhled přidejte černé pruhy na spodek a vršek fotky. Použijte k tomu funkci Okraje a rámečky (Ctrl+Shift+B) v modulu Editor. Zvolte černou barvu a do kolonky pro okraj NahořeDole napište odhadem nějaké číslo (raději více). Důležité je, aby čísla byla stejná.

Ořez: pruhy funkcí okraje a rámečky
Přidejte pruhy funkcí Okraje a rámečky.

Pak stačí použít ještě jednou Ořez a fotku oříznout v poměru 16:9. Právě takto to většinou vidíte na běžných televizorech při sledování filmu.

Jen dejte pozor, aby konečný ořez byl na středu a černé pruhy byly stejně velké.

Ořez: film look
Filmový vzhled.

Možná si říkáte, že nedává smysl uříznout kus fotky a dát místo něj černou plochu. A možná máte pravdu. Vypadá to opravdu filmově a své příznivce tato úprava stále má.

Zpravidla to ale nebývá vhodná volba pro tisk. Na počítači mohou černé pruhy vypadat dobře, na papíře nebo bílé zdi už je to horší.

Kompozice 1:1

Nabízí se také varianta, kdy les v levé části oříznete, ale nebe zachováte. K tomu je nejvhodnější čtvercový ořez. Ten je určitě velmi zajímavý a díky Instagramu v současnosti i velmi populární.

Ořez: čtverec kompozice
Vyzkoušejte čtvercovou kompozici.

V případě této fotky je čtvercová kompozice podle mě ta nejvhodnější.

Nebojte se experimentovat

Rozlišení aktuálních fotoaparátů dovoluje i výraznější ořezy a fotka je pořád kvalitní. Tak proč toho nevyužít. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 30 dní zdarma a pusťte se do experimentování.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *