Jak číst v histogramu

Ať už jste si to uvědomili, nebo ne, histogramem najdete v každém fotoaparátu. A to i nejnižších modelech. Stejné histogramy mají i fotografické editory včetně Zoner Photo Studia. Víte ale, jak s histogramem správně zacházet?
Histogram je graf zobrazující 255 bodů RGB – od 0 (černé), přes 127/128 (neutrální šedou) až po 255 (bílou). Každý sloupec znázorňuje určitý světelný bod, a to v odstínech červené, zelené a modré.
Ve své podstatě ale vše zobrazuje jasový histogram. Většina fotografů ho využívá nejvíc, a to především pro kontrolu, zda je fotografie správně exponovaná ve všech 255 bodech a jestli nedošlo k přeexponování či podexponování ve světlech nebo stínech. S tím totiž souvisí i ztráta kresby.
Ideální histogram
Někteří fotografové zastávají názor, že ideální histogram má mít podobu rostoucího a klesajícího kopce. Ve skutečnosti ale může vypadat různě. Záleží na tom, co zrovna fotografujete.


Pokud fotíte hvězdy, bude histogram na hranici přeexponování, abyste získali co nejvíc dat a co nejméně viditelného šumu. Pokud vytvoříte stejný histogram v krajinářské fotografii, riskujete, že si ze snímku vymažete nebe. Bude totiž absolutně přepálené.
V krajinářské fotografii je proto vhodné udržovat rovnoměrně co nejvíce informací mezi černým a bílým bodem. Na snímku tak bude minimum přeexponovaných a podexponovaných míst.




Histogram ve fotoaparátu
Většina fotoaparátů dokáže po pořízení snímku zobrazit RGB i světelný histogram. Některé moderní fotoaparáty, obzvláště ty bezzrcadlové, dokáží histogram zobrazit i při fotografování v digitálním hledáčku. Je to takzvaný živý histogram. Profesionální digitální zrcadlovky pak zobrazují histogram na displej fotoaparátu během živého náhledu.
Histogram ve fotoaparátu nám tedy poslouží ke kontrole přeexponovaných a podexponovaných míst na fotografii. Oceníte to hlavně v situacích, kdy například kvůli slunečním světlu nemůžete úplně dobře sledovat výslednou fotografii na displeji.
Pro kontrolu poslouží také zobrazení nejvyšších jasů ve fotografii. Ukáží vám totiž přeexponovaná místa. Jak tyto informace zobrazíte ve svém fotoaparátu, vám nejlépe poví uživatelská příručka.
Například u mého Nikonu D3100 a D7100 se k histogramu dostanu po zobrazení snímku, stisknutím tlačítka Info a nakonec stlačením šipky nahoru na křížovém voliči. Také v menu fotoaparátu si můžu nastavit jaké informace chci pro snímky zobrazit a jaké nikoliv. Tyto možnosti máte určitě i vy.


Histogram jako pomůcka při focení
Používat histogram přímo při focení není vůbec špatný nápad, ale pozor! Histogram není dogma. Jsou i fotografové, kteří jej vůbec nepoužívají a snímky mají perfektní.
Jeho využití při fotografování je každopádně jednoduché. Jakmile doexponujete fotografii, podívejte se na histogram. Podle něj případně upravte expozici buď do plusových, nebo do minusových hodnot. Díky tomu se vyhnete přeexponovaným nebo podexponovaným snímkům a ulehčíte si i následnou editaci fotografií.




Jak pracovat s histogramem při úpravě fotek
Histogram využijete i při úpravě vašich snímků v počítači. V Zoner Photo Studiu najdete například nástroj Úrovně, který slouží k manipulaci s histogramem a jeho body. Tedy k úpravě jasu a kontrastu snímků.
Úrovně (Shif+L) můžete použít k narovnání histogramu, kdy jej roztáhnete po celé délce. Čili od bodu 0 až po bod 255. Tento postup využijete například u fotografií, které mají nedostatečný kontrast a jejich histogram nedosahuje bodu 0 ani 255. Tedy absolutní bílé a černé.

Zoner Photo Studio zobrazuje histogram i při práci s funkcí Křivky (Shift+C). Spolu s náhledem na přeexponovaná místa ho ale vyvoláte i u dalších nástrojů. Stačí kliknout na příslušná tlačítka (histogramu a slunce) v pravém bočním panelu.

Kontrolujte expozici pomocí histogramu s rozumem
Na závěr musím zdůraznit jeden důležitý fakt. Histogram vám neřekne, jestli je fotografie dobrá či špatná. Pouze vám poví, zda je správně exponována z technického hlediska.
Pokud budete fotografovat produktovou fotografii na bílém pozadí, data budou na histogramu umístěna hlavně na pravé straně. Podobná situace může nastat i při makrofotografii. Snímek brouka je pěkný z uměleckého hlediska, ale podle histogramu je skoro přepálený.

Sledujte tedy histogram s rozumem. A nezapomínejte, že slouží hlavně ke kontrole přeexponování a podexponování.
Zatím zde není žádný komentář.