Fotografie nakřivo? Srovnejte si horizont a perspektivu

Občas se může stát, že na vašich fotografiích bude horizont padat nebo budou zkosené linie objektů, které mají být rovné. Nezoufejte, takovou fotku nemusíte mazat, stačí linie jednoduše narovnat pomocí fotografického editoru.

Fotografie „nakřivo“. Problém, který se občas stane všem. Důvod je prostý. Ne vždy lze snadno zachovat vodorovnou polohu fotoaparátu při zmáčknutí spouště. A to i přesto, že většina moderních fotoaparátů má zabudovanou vodováhu, která pomáhá tento problém eliminovat.

Srovnejte horizont a perspektivu jedním nástrojem

V programu Zoner Photo Studio X srovnáte horizont i další kácející se linie pomocí jednoho jednoduchého nástroje bez nutnosti přepínání mezi různými nástroji podobně, jak tomu bylo ve starších verzích.

Nástroj Srovnání linií najdete jak v modulu Vyvolat, který podporuje nedestruktivní úpravy, tak v Editoru s podporou vrstev. V obou modulech hledejte nástroj v nástrojové liště v pravém postranním panelu, případně zmáčkněte klávesu K.

pravy_panel

Srovnání horizontu

Funkce srovnání horizontu v  ZPS X pracuje na základě jedné vodorovné nebo vertikální čáry, kterou jednoduchým pohybem myši navedete sami z bodu A do bodu B. V první řadě je důležité na vybrané fotografii najít nejdelší linii, kterou chcete dostat do vodorovné polohy. Čáru potáhnete z prvního bodu do druhého a následnou úpravu aplikujete klávesou Enter.

Nejdelší horizont se volí kvůli přesnosti linií – při kratších liniích nebývá úprava přesná, snažte se tedy vždy o co nejdelší vodicí čáru.

Horizont padá do strany, je potřeba ho srovnat.jpg

Horizont padá do strany, je potřeba ho srovnat.

Zavedení srovnávací čáry v ZPS.

Výsledná zarovnaná fotografie.jpg

Výsledná zarovnaná fotografie.

Srovnání perspektivy

Pokud objekt nefotíte přímo, je velmi pravděpodobné, že linie budou zkosené. Obzvlášť pak v případě, že používáte širší ohniska. Díky nástroji Srovnání linií je velmi jednoduše srovnáte. Opět si proto fotografii, kterou chcete upravit, otevřete v modulu Vyvolat nebo Editor.

Postup je velmi podobný srovnání horizontu, avšak k jeho dokonalosti použijete také další vodicí čáry. Aktivujte nástroj Srovnání linií (K), najděte nejdelší vodicí linie a opět potáhněte vodicí čáru po této linii.

Tímto jste však srovnali pouze horizont, nikoliv perspektivu. Perspektivu začnete rovnat teprve druhou vodicí čárou, kterou se snažíte opět kvůli přesnosti natáhnout co nejdále. Podle složitosti fotografie můžete zavést třetí a čtvrtou čáru, které však budou téměř kolmé na první dvě vodicí čáry. Opět se snažíte, aby tyto čáry byly co nejdále od sebe. Díky tomu bude fotografie minimálně deformovaná. Zmáčknutím klávesy Enter opět potvrdíte.

Trámy na pozadí nejsou přesně svislé, v levé části padají doprava a v pravé doleva. V horní části fotografie jsou svislé, proto srovnáme perspektivu.jpg

Trámy na pozadí nejsou přesně svislé, v levé části padají doprava a v pravé doleva. Ve střední části fotografie jsou svislé, proto srovnáme perspektivu.

Zavedení vodicích čar nástroje perspektiva.

Výsledná fotografie.jpg

Výsledná fotografie.

Pokud byste použili více čar než dvě v jednom směru, program tento příkaz nerozpozná a nahlásí vám s největší pravděpodobností chybu.

Vodicích čar je příliš mnoho v jednom směru, zbarví se dočervena, a tak indikují chybu.

Správné umístění čar. Vždy se snažte o to, aby vodicí čáry byly vždy co nejdále od sebe.

Správně srovnaná perspektiva.jpg

Správně srovnaná perspektiva.

Jak jsme vám ukázali, díky Zoner Photo Studiu je úprava perspektivy a také horizontu o mnoho jednodušší a rychlejší. Jakmile se vám tedy tato nepříjemnost s nepřesností stane, jeho domácí úprava vám již nezabere tolik času. Směle do toho!

bannermf_690x120

Poslední aktualizace 2. března 2017

117 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Majo Eliáš

Fotografii se věnuji od roku 2004. Když jsem začínal, tak jsem fotografoval téměř vše. Později se moje tvorba vykrystalizovala a zabýval jsem se téměř výhradně fotografováním lidí. Momentálně se věnuji hlavně módní a reklamní fotografii. Více mých fotografií naleznete na stránkách www.majoelias.cz.

Číst všechny články.

Komentáře