Fotografie nakřivo? Srovnejte si horizont a perspektivu

Občas se stává, že na fotce padá horizont nebo se sbíhají linie, které by měly jít rovnoběžně. Nezoufejte, takovou fotku nemusíte mazat, stačí linie jednoduše narovnat v Zoner Photo Studiu.

Ne vždy lze snadno zachovat vodorovnou polohu fotoaparátu při zmáčknutí spouště. A to i přesto, že většina moderních fotoaparátů má zabudovanou vodováhu, která pomáhá tento problém eliminovat. Ještě složitější bývá dostat se do optického středu, zejména při focení vysokých budov nebo objektů s širším ohniskem. 

Srovnejte horizont a perspektivu jedním nástrojem

V programu Zoner Photo Studio X srovnáte horizont i další kácející se linie pomocí jednoho jednoduchého nástroje Srovnání linií (K) v modulu Vyvolat. Nástroj má několik variant, podle toho, jak (a jak moc) potřebujete linie porovnat. 

Inteligentní porovnání je pro většinu případů nejlepší volba. Srovnává všechny linie, ale v případech, kdy by to výrazně pokřivilo původní fotku, se efekt zmírní. Často stačí i ke srovnání horizontu.

Plné srovnání vezme dominantní vertikální a horizontální linie a srovná je úplně rovně do obdélníku. A varianty HorizontálníVertikální srovnání srovnávají jen jeden ze směrů, jak jejich název napovídá. 

Fotografie nakřivo? Srovnejte si horizont a perspektivu – srovnání linií panel
Nástroj srovnání linií nabízí automatické volby a několik nástrojů na doladění.

Jak srovnat horizont

Srovnání horizontu najdete v nástroji Srovnání linií (K) a stejně tak i v nástroji Ořez (C). Zoner Photo Studio X by mělo při Inteligentním srovnání automaticky vyhodnotit, kde je horizont a fotku srovnat. Pokud se to nepodaří, použijte jednoduše vodící linku, kterou jednoduchým pohybem myši navedete sami z bodu A do bodu B. V první řadě je důležité na vybrané fotografii najít nejdelší linii, kterou chcete dostat do vodorovné polohy.

Fotografie nakřivo? Srovnejte si horizont a perspektivu – horizont nakřivo
Horizont padá do strany, je potřeba ho srovnat.

Čáru potáhnete z prvního bodu do druhého a následnou úpravu potvrdíte klávesou Enter.

Nejdelší horizont se volí kvůli přesnosti linií – při kratších liniích nebývá úprava přesná, snažte se tedy vždy o co nejdelší vodicí linku.

Fotografie nakřivo? Srovnejte si horizont a perspektivu - vodící linie
Vodící linku natáhněte podél horizontu.
Fotografie nakřivo? Srovnejte si horizont a perspektivu - srovnané linie
Výsledná fotka po srovnání horizontu.

Srovnejte více rovin

V případě focení kolmo na zeď se málokdy povede udělat přímo rovinu ve všech směrech. Navíc u této zdi ani v reálu nejsou všechny linky úplně rovné. Některé dominantní by ale měly být co možná nejrovnější. S tím si ale automatika poradí. 

Fotografie nakřivo? Srovnejte si horizont a perspektivu - původní fotka s křivými liniemi
Původní fotka s křivými křivými liniemi.

Aktivujte nástroj Srovnání linií (K). Doporučujeme začít volbou Inteligentní, protože je nejuniverzálnější. Program automaticky umístí i vodící linky, které můžete případně přesunout nebo natáhnout jinak. 

Fotografie nakřivo? Srovnejte si horizont a perspektivu - inteligentní srovnání linií
Inteligentní srovnání linií.
Fotografie nakřivo? Srovnejte si horizont a perspektivu - srovnaná fotka
Fotka po srovnání automatickým nástrojem.

Další fotka obsahuje velké množství rovných linií a vzhledem k tomu, že tvoří motiv, očekává se, že by měly být co nejrovnější. 

Fotografie nakřivo? Srovnejte si horizont a perspektivu
Původní fotka, kde se svislé linie mírně sbíhají.

Bude tedy lepší použít volbu Plného srovnání. Jedná se o mírnou nerovnost, takže není třeba se obávat výrazného ořezu. 

Fotografie nakřivo? Srovnejte si horizont a perspektivu
Plné srovnání.

Pokud by se to automatice nepovedlo, můžete stejně jako u srovnání horizontu použít ručně natažení vodících linek. Podle složitosti fotografie můžete natáhnout dvě vodorovné a dvě svislé čáry. Zmáčknutím klávesy Enter potvrdíte. Pokud byste použili více čar než dvě v jednom směru, program tento příkaz nerozpozná a nahlásí vám s největší pravděpodobností chybu.

 

Fotografie nakřivo? Srovnejte si horizont a perspektivu
Fotka po plném srovnání linií

Díky automatickým i manuálním nástrojům je úprava perspektivy a horizontu rychlá a přesná. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a srovnejte vaše fotky ještě dnes. 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *