Využití modulů Editor vs. Vyvolat

Díky zpětné vazbě od uživatelů Zoner Photo Studia X, která je pro nás velmi cenná a děkujeme vám za ni, zjišťujeme jak uživatelé ZPS X upravují své fotografie. Čas od času se ale najdou případy, kdy by se dalo říct, že se někdo zbytečně “drbe levou rukou za pravým uchem”. Tedy používá nástroj zbytečně složitě a většinou to souvisí s nevhodným výběrem mezi moduly Vyvolat a Editor. Oba tyto moduly slouží k úpravě fotek, každý ale funguje úplně jinak. V tomto článku projdeme některé typické příklady, kde je lepší, který modul použít. 

V první řadě záleží na formátu

Pokud to zjednodušíme, dá se říct, že Zoner Photo Studio je rozděleno tak, že modul Vyvolat je určen k úpravě Raw souborů a Editor pro všechny ostatní. Obecně to tak platí, ale bohužel takhle jednoduché to není. Většina formátů lze upravovat v obou modulech, a to má své opodstatnění. 

Když začneme z té jednodušší strany, tak formát Raw je VŽDY lepší upravovat ve Vyvolat. I přesto, že Raw je možné v Editoru otevřít, dochází tam k velké ztrátě dat a vůbec pak nevyužijete potenciál dynamického rozsahu. RAW se převede na destruktivní formát, takže úpravou dostanete podobný výsledek jako při práci do JPG.

Při úpravě RAW souboru ve Vyvolat vytáhnete z fotky daleko více.

Dále záleží, jaký je cíl

Takže RAW patří do Vyvolat. A JPG tím pádem do Editoru? Ne tak úplně. 

Zde je třeba si uvědomit, jak moduly pracují. Nedestruktivní Vyvolat pracuje s úpravami “nad fotkou”, které ukládá do zvláštního souboru a na konci je třeba provést export. Oproti tomu Editor pracuje už přímo s fotkou samotnou a na konci stačí soubor uložit. Tím přepíšete původní data. Co z toho plyne? 

Pokud mám soubory, které chci upravit tak, aby mi vznikly nové soubory a zůstaly původní data, je lepší použít Vyvolat. Typickým příkladem je, jak už jsme si řekli RAW formát, u kterého to ani jinak nejde, protože ten nelze přímo upravit. 

Tento případ ale může nastat i s JPG obrázky v případě, že jste je do JPG už fotili nebo už jsou upravené a potřebujete je ještě doladit.  

Barevné filtry/presety

Pro barevné sjednocení fotek, je jednoznačně lepší modul Vyvolat. Pohodlně tam s použitím Presetů nebo barevných nástrojů vytvoříte osobitý styl, a to bez problémů i u všech fotek ve složce najednou.

Vyvolat vs. Editor

Automatické úpravy.

Oba moduly mají tlačítko Automatického vylepšení, každý ale funguje úplně jinak. Zatím co v Editoru vidíte po kliknutí jen velmi malou změnu, tak tlačítko ve Vyvolat je daleko propracovanější a pracuje s fotkou inteligentně, protože ovlivní několik nástrojů naráz. 

Zde tedy také jednoznačně doporučujeme Vyvolat.

Vyvolat vs. Editor

Retuš

V případě retušování nelze jednoznačně říct, který modul je lepší, protože záleží na stylu použití. Rozdělil bych to tedy na dva nejčastější případy.

  • Upravujete fotky ve Vyvolat a sem tam je třeba něco vyretušovat. V takovém případě nedává smysl retuš odkládat na později v Editoru, protože to vás pouze zdrží. Takže Vyvolat, jednoznačně. 
  • Druhý případ, kdy máte už fotky upravené vyexportované a všimnete si, že je někde pupínek, který musí pryč. V takovém případě je rychlejší cesta otevřít Editor, provést retuš a při odcházení potvrdit, že chcete uložit změny a máte hotovo. Otevírání ve Vyvolat a nový export by vás zdržovaly. Takže raději Editor. 

Určitě ale nelze rozlišovat podle náročnosti retuše. Jednoduché i komplexnější retuše provedete ve Vyvolat i v Editoru. Výhody Vyvolat jsou v nedestruktivní práci, výhody Editoru zase v možnosti organizace do vrstev a rychlosti při větším množství tahů.

Nikon Z6II, Nikon 50 mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/200 s, f/4.5, ISO 100, ohnisko 50 mm.

Fotomontáž

Hlavní výhoda Editoru je práce s vrstvami. Takže pokud do jedné fotky potřebujete dostat něco dalšího, bude Editor jasnou volbou. 

Využití modulů Vyvolat vs. Editor
Pro fotomontáže je tu Editor.

Kontrola před a po

Ještě by bylo vhodné zmínit jednu zajímavost, kterou mají moduly na první pohled společnou, ale právě že nikoli.

Ikona Zobrazit obrázek před úpravami (/) ve Vyvolat vám ukáže opravdu to, jak fotka vypadala úplně bez úprav. V Editoru je na stejném místě stejná ikona, ale je aktivní jen pokud provádíte nějakou úpravu, a ještě jste ji nepotvrdili. Po potvrzení ikona opět není aktivní. 

Proto při úpravách v Editoru a používání vrstev doporučujeme hned na začátku původní vrstvu duplikovat, vypnout její viditelnost a pokud jí přesunete úplně nahoru, můžete neupravenou verzi kontrolovat kliknutím na viditelnost této neupravené vrstvy. 

Vyvolat vs. Editor

Takže který modul je nejlepší? 

Každý z modulů má své místo a nejlepší je samozřejmě ovládat oba. 

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a zkuste si porovnat, jak by vaše snímky vypadaly v zajímavém černobílém podání. 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (1)

  1. Dobrý den,
    a nešlo by u modulu Vyvolat dát třeba do závorky bezztrátová úprava? Je teda fakt, že někdy to drbání probíhá docela často.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *