Čemu se vyhnout při úpravách fotek

Úpravy bezpochyby k digitální fotografii patří. Zoner Photo Studio nabízí řadu možností, jak fotografie upravit. V tomto článku si neukážeme žádnou specifickou úpravu v ZPS, ale řekneme si, jakým způsobem bychom fotografie upravovat neměli.

Pokud s fotografováním začínáte, tento článek je právě pro vás. Začátečníci svoje chyby mnohdy nevidí, a proto vás na ně chceme dopředu upozornit. Co byste tedy neměli při úpravách fotografií dělat?

Pořizujte jen kvalitní fotky

Vyhněte se špatně pořízeným snímkům – kompozičně nebo technicky špatným fotkám, případně fotografiím bez pointy. Musíte si uvědomit, že špatnou fotografii postprodukce nezachrání, byť může být sebelepší.

Tomuto obrázku pomůže jedině klávesa delete (nebo ji raději smažte už ve fotoaparátu).
Tomuto obrázku pomůže jedině klávesa delete (nebo ji raději smažte už ve fotoaparátu).

Mají všechny vaše fotky úspěch? Něco je špatně

Buďte sebekritičtí a tvrdí hned od začátku. Nenechte se oklamat chválou svých blízkých a kamarádů, kteří tvrdí, jak jsou vaše fotografie skvělé. V 99 procentech případů nemají pravdu. Buď proto, že tomu nerozumí, anebo proto, že vám nechtějí říct něco ve stylu „je to špatné, nelíbí se mi to“.

Zlom nastane až tehdy, když vám blízcí řeknou větu: „já tomu nerozumím“. Tehdy jdete správnou cestou.

Lidem, kteří fotografii tolik nerozumí, se totiž líbí především barvy, roztomilé vysmáté děti, broučci, … Kvalitním fotografiím v novinách a časopisech nevěnují pozornost, protože je prostě berou jako součást každodenního života. Proto se budou i oni na vaše fotografie dívat podobným způsobem, pokud se vám začne dařit.

Fotografický vývoj a reakce blízkých:

Krásné!!
Krásné!!
Hmm, zajímavé! Je to fajn.jpg
Hmm, zajímavé! Je to fajn.
Té fotce nerozumím. To musíš vědět ty.jpg
Té fotce nerozumím. To musíš vědět ty.

V následujících řádcích se podíváme na začátečnické chyby při úpravách.

Nepřehánějte to s úpravami

Při úpravách fotografií se vyhněte extrémům. Cokoliv, co je extrémní, je špatné. Kterýkoliv efekt používejte s mírou a s citem. Moderní fotografie jsou velmi čisté a co nejvíce přirozené. Navíc, pokud fotografujete reportáž, není čas na extrémně zdlouhavé úpravy. Často musí stačit jenom základ. Vždycky je však lepší, když fotografie nepotřebuje ani základní úpravy.

Používání filtrů a efektů

Nepoužívejte vícero filtrů najednou. A také velkou sílu efektu. Fotografii tím jenom zničíte.

Ze začátku se může sice zdát, že použití efektu HDR naplno je skvělý nápad. Ale věřte tomu, že to tak není. Takovou fotografii neprodáte a nikdo renomovaný ji neocení.

Přehnané efekty se k fotografiím vůbec nehodí
Přehnané efekty se k fotografiím vůbec nehodí

Přeostřeno

Někdo vám taky může vytknout, že je vaše fotografie nedoostřená. Prvotní reakce je ta, že fotografii znovu otevřete v Editoru a pomocí nástroje Doostřit (CTRL+5) ji prostě doostříte. Obvykle ale až moc přehnaně.

Extremne ostre
Fotografie jsou extrémně přeostřené
Fotografie jsou extrémně přeostřené
Fotografie jsou extrémně přeostřené
Správně doostřená fotografie
Správně doostřená fotografie

Základní pravidla, jak se této chybě vyhnout:

  • Poloměr nesmí překročit hodnotu 0,8
  • Zaškrtněte možnost Jasová medota
  • Síla efektu nesmí přesáhnout hodnotu 150 procent
  • Kontrolujte jemné kontrastní linie (řasy, tenké větve, jednotlivé vlasy) – nesmí být „zoubkovité“, ale ladné.
  • Pokud fotografii nahráváte na Facebook, přečtěte si tento článek

Fleky na pleti

Další častou chybou bývá přehnaně vyretušovaná fotka. Autor to při úpravě často přežene s klonovacím razítkem nebo žehličkou a výsledek je pak velmi špatný. Místo pleti pak zůstane jeden flek vedle druhého, bez struktury a detailů.

Místo pleti je jenom barevný flek.jpg
Místo pleti je jenom barevný flek.

Této chybě se dá vyhnout tak, že nástroj klonovací razítko budete používat opravdu jenom tam, kde je to nezbytné (akné, jizvy, …). Fotografie pak vypadají daleko lépe a čistěji.

Fotografie bez přehnaných retuší a „žehlení
Fotografie bez přehnaných retuší a „žehlení“ pleti.

Lokální odbarvení

U začátečníků je lokální odbarvení velmi oblíbená. Když se ale fotografování budete věnovat více, zjistíte, že lokální odbarvení je zlo a že ve fotografii nemá co dělat. Profesionálové ji nepoužívají, tak proč byste takovým způsobem měli upravovat fotky i vy?

Oblíbená barva pro lokální desaturaci je červená. Další oblíbené části fotografie na tuto nevkusnou úpravu jsou místa na fotografii, zejména oči, náušnice a doplňky. Vyhýbejte se tomu.

Typická chyba začátečníků, kteří si pak myslí, jak je desaturace skvělá. Není.jpg
Typická chyba začátečníků, kteří si pak myslí, jak je desaturace skvělá. Není.

Lokální desaturace se používá jenom tehdy, kdy už nevíte, jak zaujmout. Proto takovouto fotografii raději smažte nebo použijte jiný typ úpravy.

Co dělat pro to, abyste se chybám vyhnuli

Chtějte být lepším fotografem, protože jenom touha být lepší a lepší vás donutí vyvarovat se nejčastějších chyb.

Denně sledujte nejlepší fotografie od nejrůznějších světových autorů. Vracejte se ke svým starým fotografiím a podívejte se, jaké chyby jste na nich udělali. Přemýšlejte, co byste na nich zpětně změnili. A příště už takové chyby neuděláte.

Úprava digitální fotografie je kapitola sama o sobě. Někdo ji využívá víc, jiný zase méně. Každý si ale časem najde svůj styl focení i úpravy, který rozvíjí. A jak upravujete fotografie vy? Stáhněte si Zoner Photo Studio na 30 dní zdarma a vyzkoušejte, co s fotkami umí.

P.S. V článku jsem záměrně použil své snímky, focené před deseti lety. Chybovat a mýlit se je zcela normální a patří to k fotografickému procesu a vývoji. Důležité však je přiznat si chybu a pokusit se o její nápravu.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMajo Eliáš

Fotografii se věnuji od roku 2004. Když jsem začínal, tak jsem fotografoval téměř vše. V roce 2016 jsem začal studovat na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Ve volné tvorbě se zaměřuji převážně na konceptuální fotografii, profesně fotografuji převážně reklamní snímky. Více naleznete na mých stránkách: www.majoelias.cz nebo instagramu majo_elias.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *