7 věcí, na které si dát při úpravách fotek pozor
Úprava fotografií je neodmyslitelnou součástí digitální fotografie. Pokud s fotografováním teprve začínáte, buďte v úpravách obzvláště obezřetní. Některé úpravy se totiž mohou zdát jako skvělý nápad, ale opak může být pravdou. A právě na tyto úpravy se dnes zaměříme.
Jsou to naprosto běžné funkce, které při editaci v Zoner Photo Studiu X používá téměř každý. Neodhadnout jejich míru je velmi jednoduché. Na co si tedy dát pozor?
1. Expozice (Nepřehnat to)
Mezi první v seznamu základních úprav je vyladění Expozice. Pro tyto úpravy obzvlášť platí nepřehnat to. Je lehké posunout všechna táhla do extrému, ale ten nemusí vypadat dobře. Nejdůležitější je fotku nepřexponovat, nepodexponovat, a nepřesaturovat.
Dejte pozor na táhlo Kontrast, které zvětší rozdíl mezi tmavými a světlými místy.
Naštěstí, od toho v ZPS X máme Dynamický rozsah, kterým kontrast perfektně vyvážíte. Co se saturace týče, dejte si pozor na táhla Sytost a Živost u Barvy.
Ideální, jak upravit sytost nějaké barvy, je vybrat si ji v Barevných korekcích a změnit přímo zde. Je to lepší než riskovat změnu všech odstínů.
2. Vyvážení bílé
Může se stát, že fotku vyladíte do příliš teplých nebo studených odstínů. To samozřejmě může být někdy žádoucí, například zimní krajině se bude hodit vyvážení spíše do modra, ale například u portrétu to nemusí vypadat dobře. To by totiž znamenalo změnu pleťovky, která by měla zůstat vždy co nejpřirozenější.
3. Přirozená pleťovka
Rovnou navážeme na předešlý bod: přirozená pleťovka. Nikdo nechce na portrétu vypadat jakoby měl žloutenku nebo být rudý jako rak.
4. Retuš
U pleti ještě chvíli zůstaneme, protože dalším a velmi důležitým bodem je retuš. Přehnat to s retuší tak, aby modelky tvář ztratila strukturu a vypadala jako rozmazaný flek je velmi lehké.
Dejte si tedy pozor na klonovací razítko, retušovací štětec a hlavně na vyhlazovací štětec. Ten používejte velmi střídmě. Odstraňte pouze nelichotivé pupínky, aby retuš byla stále přirozená.
Na příkladu vidíte, jaký může být rozdíl mezi přehnanou a lehkou retuší.
5. Redukce šumu
Pátou úpravou, u které je třeba být obezřetný, je odstranění šumu. Přehnat to, může být jednoduší, než se zdá a může stát, že šumu odeberete až moc a tím zcela zmizí textura z objektu. Například u portrétu modelky můžete přemrštěnou redukcí šumu vyhladit její pleť do podoby voskové figuríny.
Příklad přehnané redukce šumu a správné redukce šumu. Všimněte si, že rozdílu v rysech obličeje.
6. Zřetelnost a Textura
Opačnou chybou, kterou můžete udělat, je přehnané zvýšení zřetelnosti a textury. Například pleť nebude vyhlazená, a naopak rysy budou ostřejší, než by měly být. Se zřetelností a texturou, tedy vždy opatrně.
Na příkladu můžete vidět jak vypadá přehnaná zřetelnost a textura. Na prvním příkladu jsou rysy ve tváři ostré natolik, že to nevypadá vůbec dobře.
7. Presety
Poslední úpravou je aplikace presetů. Používejte je uvážlivě a zvažte, pro jaké téma jsou. Ty, které jsou určené pro svatební focení asi nebudou nejvhodnější na zimní nebo podzimní krajinu. Jiné vyvážení barev totiž změní náladu fotky a potlačí barvy, které by bylo lepší zdůraznit. Co si budeme…, presety netřídíme do kategorií pro nic za nic.
Na příkladu můžete vidět jak vypadá fotka lesa s aplikací zimního presetu a presetu přímo pro fotky lesa. Jak vidíte, zimní preset na fotce nevypadá dobře.
Nezapomeňte si také stáhnout naše presety zdarma, ať máte z čeho vybírat! A pokud se vám na nějakém presetu něco nelíbí, můžete mu v ZPS X upravit hodnoty, nebo si vytvořte vlastní preset.
Stáhněte si Zoner Photo Studio X a upravujte si své fotky s rozvahou 7 dní zdarma a s plnou podporou všech funkcí. Také se mrkněte na naše video, kde můžete vidět názorně, jak těmto chybám předejít.
Bohumil Kroupa
Měl bych jen dotaz. Proč je článek psaný takovým světlým písmem, vždyď‘ to nejde ani přečíst.
Zbytečně si namáhám oči a při použití lupy mám s tím problém.. to je nějaká nová móda? Proč se to nepíše klasickým, modrým, nebo černým písmem.. Když se dívám na to, co odepisuji, tak se mě to na tom bílém podkladu úplně ztrácí. Přejděte normálně ke klasické barvě písma a ne vymýšlet nějaké NOVOTY. Je to hrozné..
Eva Krušoftová
Zdravím vás, Bohumile,
díky za dotaz. Těší mě váš zájem o články v našem magazínu. Barva textu je již pátým rokem stejná. Pro zdravější čtení můžete zkusit noční režim, který se zapíná v pravém horním rohu magazínu. Věřím, že vám vaše oči poděkují:-)
Mějte se krásně a oči dokořán, ať vám neuteče žádná novinka na magazínu
Eva | Redakce Milujemefotografii.cz