7 věcí, na které si dát při úpravách fotek pozor

7 věcí, na které si dát při úpravách fotek pozor

Úprava fotografií je neodmyslitelnou součástí digitální fotografie. Pokud s fotografováním teprve začínáte, buďte v úpravách obzvláště obezřetní. Některé úpravy se totiž mohou zdát jako skvělý nápad, ale opak může být pravdou. A právě na tyto úpravy se dnes zaměříme. 

Jsou to naprosto běžné funkce, které při editaci v Zoner Photo Studiu X používá téměř každý. Neodhadnout jejich míru je velmi jednoduché. Na co si tedy dát pozor?

1. Expozice (Nepřehnat to)

Mezi první v seznamu základních úprav je vyladění Expozice. Pro tyto úpravy obzvlášť platí nepřehnat to. Je lehké posunout všechna táhla do extrému, ale ten nemusí vypadat dobře. Nejdůležitější je fotku nepřexponovat, nepodexponovat, a nepřesaturovat. 

Dejte pozor na táhlo Kontrast, které zvětší rozdíl mezi tmavými a světlými místy. 

na co dát při úpravách fotek pozor
Tady můžete vidět jak vypadá přehnaně zvednutý kontrast.

Naštěstí, od toho v ZPS X máme Dynamický rozsah, kterým kontrast perfektně vyvážíte. Co se saturace týče, dejte si pozor na táhla Sytost a Živost u Barvy

na co dát při úpravách fotek pozor
Příklad zvednuté sytosti a živosti.

Ideální, jak upravit sytost nějaké barvy, je vybrat si ji v Barevných korekcích a změnit přímo zde. Je to lepší než riskovat změnu všech odstínů. 

2. Vyvážení bílé 

Může se stát, že fotku vyladíte do příliš teplých nebo studených odstínů. To samozřejmě může být někdy žádoucí, například zimní krajině se bude hodit vyvážení spíše do modra, ale například u portrétu to nemusí vypadat dobře. To by totiž znamenalo změnu pleťovky, která by měla zůstat vždy co nejpřirozenější

3. Přirozená pleťovka

Rovnou navážeme na předešlý bod: přirozená pleťovka. Nikdo nechce na portrétu vypadat jakoby měl žloutenku nebo být rudý jako rak. 

na co dát při úpravách fotek pozor
Takto může například vypadat špatně vyvážená pleťovka.

4. Retuš 

U pleti ještě chvíli zůstaneme, protože dalším a velmi důležitým bodem je retuš. Přehnat to s retuší tak, aby modelky tvář ztratila strukturu a vypadala jako rozmazaný flek je velmi lehké.

Dejte si tedy pozor na klonovací razítko, retušovací štětec a hlavně na vyhlazovací štětec. Ten používejte velmi střídmě. Odstraňte pouze nelichotivé pupínky, aby retuš byla stále přirozená

Na příkladu vidíte, jaký může být rozdíl mezi přehnanou a lehkou retuší. 

5. Redukce šumu

Pátou úpravou, u které je třeba být obezřetný, je odstranění šumu. Přehnat to, může být jednoduší, než se zdá a může stát, že šumu odeberete až moc a tím zcela zmizí textura z objektu. Například u portrétu modelky můžete přemrštěnou redukcí šumu vyhladit její pleť do podoby voskové figuríny. 

Příklad přehnané redukce šumu a správné redukce šumu. Všimněte si, že rozdílu v rysech obličeje. 

6. Zřetelnost a Textura

Opačnou chybou, kterou můžete udělat, je přehnané zvýšení zřetelnosti a textury. Například pleť nebude vyhlazená, a naopak rysy budou ostřejší, než by měly být. Se zřetelností a texturou, tedy vždy opatrně

Na příkladu můžete vidět jak vypadá přehnaná zřetelnost a textura. Na prvním příkladu jsou rysy ve tváři ostré natolik, že to nevypadá vůbec dobře.  

7. Presety

Poslední úpravou je aplikace presetů. Používejte je uvážlivě a zvažte, pro jaké téma jsou. Ty, které jsou určené pro svatební focení asi nebudou nejvhodnější na zimní nebo podzimní krajinu. Jiné vyvážení barev totiž změní náladu fotky a potlačí barvy, které by bylo lepší zdůraznit. Co si budeme…, presety netřídíme do kategorií pro nic za nic. 

Na příkladu můžete vidět jak vypadá fotka lesa s aplikací zimního presetu a presetu přímo pro fotky lesa. Jak vidíte, zimní preset na fotce nevypadá dobře.

Nezapomeňte si také stáhnout naše presety zdarma, ať máte z čeho vybírat! A pokud se vám na nějakém presetu něco nelíbí, můžete mu v ZPS X upravit hodnoty, nebo si vytvořte vlastní preset

Stáhněte si Zoner Photo Studio X a upravujte si své fotky s rozvahou 7 dní zdarma a s plnou podporou všech funkcí. Také se mrkněte na naše video, kde můžete vidět názorně, jak těmto chybám předejít. 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVanda Vyoralová

Jsem editorkou Milujemefotografii.cz a focení se věnuji prakticky od dětství, kdy se mi dostal do rukou první fotoaparát a já fotila květiny na zahradě. Na střední škole jsem se začala skrze fotoaparát zaměřovat na detaily, které mohou být lehce přehlédnutelné. Zlomová pro mě byla maturitní práce z fotografie, která vyobrazovala praskliny v ledu vypadající jako větve stromů. Od té doby se nejvíce zaměřuji na fotografie krajin a hledání právě takových detailů a změn tvarů v přírodě. Mimo fotografie se věnuji kresbě vlastních ilustrací formou tečkování.

Komentáře (2)

 1. Měl bych jen dotaz. Proč je článek psaný takovým světlým písmem, vždyď‘ to nejde ani přečíst.
  Zbytečně si namáhám oči a při použití lupy mám s tím problém.. to je nějaká nová móda? Proč se to nepíše klasickým, modrým, nebo černým písmem.. Když se dívám na to, co odepisuji, tak se mě to na tom bílém podkladu úplně ztrácí. Přejděte normálně ke klasické barvě písma a ne vymýšlet nějaké NOVOTY. Je to hrozné..

  1. Zdravím vás, Bohumile,
   díky za dotaz. Těší mě váš zájem o články v našem magazínu. Barva textu je již pátým rokem stejná. Pro zdravější čtení můžete zkusit noční režim, který se zapíná v pravém horním rohu magazínu. Věřím, že vám vaše oči poděkují:-)
   Mějte se krásně a oči dokořán, ať vám neuteče žádná novinka na magazínu
   Eva | Redakce Milujemefotografii.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *