Odhalte dokonalost fotek pomocí nástrojů dynamického rozsahu

Odhalte dokonalost fotek pomocí nástrojů dynamického rozsahu

Dynamický rozsah se v moderních fotoaparátech neustále zlepšuje a zejména v RAW formátu je v současnosti až neuvěřitelné, kolik dat dokážeme do jedné fotografie nacpat. Když už ale fotka tato data obsahuje, je také potřeba je správně využít a s dynamickým rozsahem si trochu pohrát. 

Úprava dynamického rozsahu je většinou o tom, že stáhnete světla a vytáhnete stíny. Ale takto jednoduché to není, nástrojů máme v Zoner Photo Studiu X více a situací, kde se úpravy liší, najdeme mnoho. Rozhodli jsme se proto dát pár příkladů. Doporučujeme také základní článek o úpravě dynamického rozsahu, kde se dozvíte podrobnosti o jednotlivých nástrojích. 

Krajina bez slunce vyžaduje kontrast

U fotek krajiny, kde je kompletně zataženo dostaneme často plochý výsledek bez kontrastu. Nestačí ale pouze přidat Kontrast, protože stíny jsou pak moc tmavé a světla moc světlá. Protože to je princip, jak Kontrast funguje. 

Naštěstí možnosti úpravy jsou pokročilejší a tyto úpravy doladíte dalšími nástroji Dynamického rozsahu a Expozice. 

V případě zamlžené krajiny tmavá místa od kontrastu projasníte vytažením stínů. To pak ale často způsobí šedé stíny, takže pomocí Černé zpátky přidáte kontrast. 

Odhalte dokonalost fotek
Vytáhněte stíny a stáhněte černé.

Fotka před a po úpravě.

Krajina při západu má zase kontrast příliš

Těsně před západem slunce se stane, že krajina už je skoro celá ve stínu, takže při focení proti světlu zpravidla dostaneme jen skoro černou spodní část fotky a o dost světlejší nebe. Takže logicky potřebujeme stíny vytáhnout. V tomto případě až úplně, kam to půjde, protože je to utopeno ve stínu a informace se ztrácejí. 

Po tak výrazném vytažení stínů se ztratí kontrast v tmavých částech, ale zvýšením kontrastu by došlo k tomu, že světla budou moc světlá. Takže tento problém elegantně vyřešíme stažením posuvníku Černé. 

Ještě v těchto případech nebe vylepšíte kromě stažení světel i posuvníkem Polarizace, který nebi přidá informace. 

Odhalte dokonalost fotek
U západovek je potřeba výraznější vytažení stínů.

Fotka před a po úpravě. 

Když západ slunce vytváří závoj

Většina objektivů má tu vlastnost, že při silném protisvětle ztratí kontrast a vznikne celkové zamlžení. Moderní objektivy jsou na tom s antireflexními vrstvami o něco lépe, ale pořád tento efekt více či méně vzniká. 

To ale vyřešíte stažením světel a vytažením stínů. Stíny už ale stačí vytáhnout méně než v případě krajiny, protože maximální hodnota by byla nepřirozená. 

Ztrátu kontrastu zachráníte výraznějším stažením posuvníku Černé, a pokud je to ještě málo, přidejte i Odstranění oparu.

Odhalte dokonalost fotek
Kontrast v protisvětle zachrání odstranění oparu.

Kontrastní portrét

Dalším odlišným případem je například temný nebo low-key portrét. Je to vlastně opačná situace než při focení krajiny těsně před západem, protože po vyfocení je ve fotce více informací, než potřebujeme a je žádoucí fotku zjednodušit. Takže stíny v těchto případech jdou do minusu a stejně tak posuvník Černé. 

Pak záleží, jak moc černou fotku chcete. Doporučuji vyzkoušet to nepatrně vyrovnat Černým bodem. Ten z těch temných stínů udělá takovou matnější hladkou texturu. 

Odhalte dokonalost fotek
Temný portrét vyžaduje stažením stínů i černé.

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a upravte dynamický rozsah i na svých fotkách. 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (2)

  1. Zdravím, výborný nápad vložiť do fotky nastavenie „šoupátek“ !

  2. Stanislav Bačovský

    Zajimavé možnosti ůprav…

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *