Dodejte svým fotkám dynamiku. Pomůžou vám Zřetelnost a Textura

Máte občas pocit, že některým fotkám chybí ta správná kresba a přemýšlíte, jak jim ji co nejlépe dodat? Vyzkoušejte Zřetelnost a Texturu v Zoner Photo Studiu X. Jsou to velmi efektivní úpravy, které dodají fotkám šťávu, aniž byste museli měnit celkový kontrast snímku.

ZřetelnostTextura v modulu Vyvolat Zoner Photo Studia X pomůžou vytáhnout detaily a vytvořit vnitřní kontrast. Díky tomu zesílí i celkovou dynamiku snímku. Posuvníky upravující Zřetelnost a Texturu najdete v modulu Vyvolat pod expozičními nástroji. Přidali jsme je i do parametrů všech nástrojů pro lokální úpravy, použití je tak velmi univerzální.

Dodejte svým fotkám dynamiku. Pomůže vám Zřetelnost a Textura
Oba parametry najdete v pravém panelu modulu Vyvolat.

Na jaké fotky se hodí

Při úpravě Zřetelnosti dochází ke zvýšení kontrastu, ale ne u celé fotky, pouze u hran. Takže se histogram nerozšiřuje jako v případě přidávání kontrastu a nedochází k zvyšování přepalů. Zvýšení dynamiky je dobře vidět třeba při úpravě fotky, kde jsou mraky.

Textura pracuje podobně, ale upravuje jemnější rozsah a větších hran si nevšímá, zvýrazňuje jenom ty jemnější. Texturu oceníte třeba u fotek krajiny, kde zvýrazní trávu, u portrétu lokálně zvýrazníte kresbu ve vlasech a podobně.

Opatrně v případě portrétů

Stejně jako HDR, ani Zřetelnost a Textura se příliš nehodí na portréty. Zvýrazní nejen oči, ale i vrásky a pleťové nedokonalosti.

Na fotografiích přitom často bývají jak lidé, tak mraky. Je proto vhodné použít Zřetelnost i lokálně. Umožní vám to třeba Přechodový (G), Štětcový (B) nebo Kruhový (R) filtr, kde tuto funkci také najdete. Zřetelnost tak plynule nastavíte na vybrané část snímku a nemusíte se bát, že upozorníte na nedokonalosti pleti a obličeje.

Zvýraznění mraků pomocí invertovaného Kruhového filtru (R).

Textura často najde uplatnění třeba při focení přírody. Kresba na listech rostlin, kůře stromů nebo na jiných přírodninách, srst zvířat nebo peří ptáků… Všechny tyto jemné struktury pomocí Textury zvýrazníte a necháte vyniknout jejich jemnou kresbu. Zkoušejte, kde všude ještě tento parametr uplatníte!

Zvýraznění jemné struktury na listech pomocí Textury.

Efektivní vylepšení černobílé fotky

Kouzlo černobílých fotek je v tom, že díky absenci barev lépe soustředí divákovu pozornost na obsah, obrysy, struktury a kontrast. Zřetelnost  i Textura přitom dokážou tyto prvky zvýraznit. Právě proto se do černobílé fotografie výborně hodí.

Pomocí Zřetelnosti získaly mraky na této černobílé fotce větší dramatičnost. Textura zase zvýraznila jemné detaily jako strukturu písku.

Na dramatičnosti dodá Zřetelnost i černobílým portrétům. Stále ovšem počítejte s tím, že zřetelnější jsou pak nejen linie a obrysy ale také šum nebo nežádoucí kontury v obličeji. Nezapomeňte proto nejdřív tyto prvky zmírnit či zcela vyretušovat.

Hodí se téměř všude, ale s mírou

Zřetelnost a Textura jsou výborné nástroje, kterými oživíte nekontrastní fotky, vytáhnete dramatičnost a zvýrazníte obrysy i struktury materiálů. Využijete je skoro u všech fotografií a téměř vždy snímku prospějí. Zároveň ale myslete na to, že fotka má být zajímavá zejména svým obsahem a úpravou ji máte jen lehce vylepšit. Platí to samé jako v případě HDR – výraznější efekt neznamená lepší snímek.

Texturu i Zřetelnost si můžete vyzkoušet zcela bezplatně. Stačí si jen stáhnout Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *