Dodejte svým fotkám dynamiku. Pomůže vám Zřetelnost

Máte občas pocit, že některým fotkám chybí ta správná kresba a přemýšlíte, jak jim ji co nejlépe dodat? Vyzkoušejte Zřetelnost v Zoner Photo Studiu X. Je to velmi efektivní úprava, která dodá fotkám šťávu, aniž byste museli měnit celkový kontrast snímku.

Zřetelnost sice v Zoner Photo Studiu už nějakou dobu je, nedávno ale prošla zásadní proměnou. Zatímco dřív se na fotkách projevovala podobně jako doostření, nyní pomůže vytáhnout detaily a vytvořit vnitřní kontrast. Díky tomu zesílí i celkovou dynamiku snímku.

Posuvník upravující Zřetelnost najdete v modulu Vyvolat pod expozičními nástroji. Nezapomeňte se ale ujistit, že máte Zpracování přepnuté na volbu ZPS X 2017. Pokud bude nastavené jinak, bude efekt tohoto nástroje takový, jaký byl v příslušné verzi.

Dále najdete úpravu Zřetelnosti v nástrojích Přechodového filtru a v Rychlých úpravách modulu Editor.

Na jaké fotky se hodí

Při úpravě Zřetelnosti dochází ke zvýšení kontrastu, ale ne u celé fotky, pouze u hran. Takže se histogram nerozšiřuje jako v případě přidávání kontrastu a nedochází k zvyšování přepalů. Zvýšení dynamiky je dobře vidět při úpravě fotky, kde jsou mraky. Efekt lze do jisté míry přirovnat k úpravě HDR mapováním tonality.

Vytažení detailů na fotce auta.

Opatrně v případě portrétů

Stejně jako HDR ani Zřetelnost se příliš nehodí na portréty. Zvýrazní nejen oči, ale i vrásky a pleťové nedokonalosti.

Na fotografiích přitom často bývají jak lidé, tak mraky. Je proto vhodné použít Zřetelnost lokálně. Umožní vám to Přechodový filtr, kde tuto funkci také najdete. Zřetelnost tak plynule nastavíte na horní část snímku a nemusíte se bát, že upozorníte na nedokonalosti pleti a obličeje.

přechodový filtr
Zvýraznění horní části s mraky pomocí přechodového filtru.

Efektivní vylepšení černobílé fotky

Kouzlo černobílých fotek je v tom, že díky absenci barev lépe soustředí divákovu pozornost na obsah, obrysy a kontrast. Zřetelnost přitom dokáže tyto prvky zvýraznit. Právě proto se do černobílé fotografie výborně hodí.

Pomocí Zřetelnosti získaly mraky na této černobílé fotce větší dramatičnost.

Na dramatičnosti dodá Zřetelnost i černobílým portrétům. Stále ovšem počítejte s tím, že zřetelnější jsou pak nejen linie a obrysy ale také šum nebo nežádoucí kontury v obličeji. Nezapomeňte proto nejdřív tyto prvky zmírnit či zcela vyretušovat.

Abyste lépe viděli, u jakých fotografií Zřetelnost využijete nejvíc, a kdy se jí naopak vyhnout, připravili jsme pro vás krátké video:

Hodí se téměř všude, ale s mírou

Zřetelnost je výborný nástroj, kterým oživíte nekontrastní fotky, vytáhnete dramatičnost a zvýrazníte obrysy. Využijete ji skoro u všech fotografií a téměř vždy snímku prospěje. Zároveň ale myslete na to, že fotka má být zajímavá zejména svým obsahem a úpravou ji máte jen lehce vylepšit. Platí to samé jako v případě HDR – výraznější efekt neznamená lepší snímek.

Novou Zřetelnost si můžete vyzkoušet zcela bezplatně. Stačí si jen stáhnout Zoner Photo Studio X na 30 dní zdarma.

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.
AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře