Odstranění vinětace a dalších vad objektivu. Naučte se používat profily objektivů

Odstranění vinětace a dalších vad objektivu. Naučte se používat profily objektivů

Vinětace, chromatická aberace nebo transformace obrazu, jako je například soudkovitost. S takovými vadami se v různé míře setkáte u každého objektivu. Zatímco na některých snímcích nejsou zřetelné, na jiných se projevují viditelně. Naštěstí je snadno potlačíte. Stačí umět použít profily objektivů.

Každý objektiv má specifické zkreslení a optické vady. Pokud fotíte do formátu RAW, pomocí příslušného profilu objektivu je automaticky potlačíte. 

Profil objektivu je nástroj pro korekci vad objektivu. Tyto profily vycházejí z toho, že z různých měření známe zkreslení, které daný model objektivu vykazuje. Existují tedy jakési „šablony“ zkreslení a optických vad pro konkrétní objektivy. S těmito šablonami pracují právě profily objektivů a dokáží vady obrazu automaticky odstranit.

Profily objektivů i fotoaparátů dříve v Zoner Photo Studiu X fungovaly tak, že bylo nutné instalovat Adobe DNG konvertor. Ten obsahoval LCP profily (pro objektivy) a DCP profily (pro fotoaparáty). Nyní je vše potřebné už zabudováno přímo v programu a není potřeba nic dalšího instalovat. Pokud vám ale z nějakého důvodu podpora objektivů nebo fotoaparátů přímo v programu nestačí, DNG konvertor si stále můžete nainstalovat.

Optické vady objektivů

Vinětace – ztráta jasů v rozích obrazu vůči středu. Většinou se dá potlačit i během fotografování tím, že více zacloníte. Někdy to ovšem není možné, například vinou slabého nasvícení scény nebo tím, že chcete využít pouze malého zaclonění k dosažení nízké hloubky ostrosti.

Barevný lem, nebo také chromatická aberace – je běžný optický jev, způsobený tím, že objektiv kamery není schopen zaostřit všechny barvy světla do jednoho společného bodu. Důsledkem toho jsou viditelné barevné okraje kolem objektů, zejména tam, kde se setkávají tmavé a světlé oblasti obrazu.

Podrobněji bychom si její vznik a vliv na výslednou fotografii mohli rozdělit na axiální, laterální atd. Pro naše potřeby však nyní bude stačit vědět, že se projevuje barevným posunem patrným na kontrastních hranách ve fotografii. Typicky jsou to červené, fialové, modré nebo žluté kontury okolo zmiňovaných hran.

Sférické zkreslení – prohnutí rovných hran v obraze, soudkovité podle charakteristického oblého zahnutí hran směrem ke středu obrazu, poduškovité opačným směrem, či dokonce vlnkovité.

Jak opravit vady objektivu

Abyste potlačili vady objektivu, jako je třeba vinětace, soudkovitost nebo chromatická aberace, stačí otevřít fotku v RAW formátu v modulu Vyvolat Zoner Photo Studia X a v pravém panelu kliknout na Fotoaparát a objektiv (M).

Teď vás bude zajímat sekce Profily objektivu a její rolovací nabídka. Profily objektivů jsou v Zoner Photo Studiu X už zabudované, stačí najít profil vašeho modelu. Ve výchozím stavu není přiřazen žádný profil. Rozklikněte tedy nabídku a nejprve použijte volbu Ze seznamu. Program vybere vhodný profil podle EXIF dat z vaší fotky a rovnou aplikuje potřebné korekce.

Profil objektivu se vybere ze seznamu podle údajů z EXIF dat fotky. Někdy fotka tyto údaje nemá a můžete ho vybrat nebo nahrát ručně.

Občas se stane, že automatika váš objektiv nenajde. To bývá dáno většinou tím, že objektiv není v EXIF datech fotky správně zapsaný. V takovém případě zvolte možnost Ze seznamu a ručně si v seznamu vyhledejte váš objektiv. Stejně jako v předchozím případě, i zde program automaticky aplikuje všechny korekce a vy už se nemusíte o nic dalšího starat.

Pokud automatika selže, vyhledejte model svého objektivu ručně.

Pokud v seznamu svůj objektiv nenajdete, můžete si příslušný profil stáhnout z internetu, v nabídce zvolit možnost Ze souboru a pomocí tlačítka „+“ ho vyhledat přes Průzkumníka Windows.

Vady opravíte i ručně

Pro opravu chromatické aberace zaškrtněte políčko Chromatická vada. Může se stát, že ani po aplikování automatických úprav nebudete s korekcemi objektivu spokojeni. Pro takové případy (nebo pokud profil pro váš objektiv neexistuje, což se může stát třeba u starých manuálních objektivů) máte k dispozici ještě posuvníky, kterými ručně doladíte soudkovitost, barevný lem, vinětaci i chromatickou vadu.

Pomocí posuvníků doladíte opravy i ručně.

Tlačítko Nastavit jako výchozí slouží k tomu, aby Zoner Photo Studio X příště automaticky přiřadilo k danému objektivu konkrétní vybraný profil. Když na něj kliknete, příště už se nemusíte o nic starat.

Před a po aplikaci profilu objektivu.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJaroslav Krézek

Baví mě digitální i analogová fotka, barevná i černobílá. Občas mě s foťákem můžete potkat na koncertě nebo festivalu, ale plastový kompakt na kinofilm mám u sebe skoro pořád. Moje fotky najdete třeba na mém instagramu https://www.jardafoti.cz/.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.