Odstranění vinětace a dalších vad objektivu. Naučte se používat LCP (a DCP)

Odstranění vinětace a dalších vad objektivu. Naučte se používat LCP (a DCP)

Vinětace, chromatická aberace nebo transformace obrazu, jako je například soudkovitost. S takovými vadami se v různé míře setkáte u každého objektivu. Zatímco na některých snímcích nejsou zřetelné, na jiných se projevují viditelně. Naštěstí je snadno potlačíte. Stačí nainstalovat DNG konvertor a využít LCP (a také DCP).

Každý objektiv má specifické zkreslení a optické vady. Pokud fotíte do formátu RAW, pomocí příslušného LCP je automaticky potlačíte. A díky DCP dodáte snímkům v RAWu podobné barvy, jaké vám nabídne JPEG přímo ve fotoaparátu.

LCP v originále znamená Lens Correction Profile, tedy profil pro korekci objektivu. Tyto profily vycházejí z toho, že z různých měření známe zkreslení, které daný model objektivu vykazuje. Existují tedy jakési „šablony“ zkreslení a optických vad pro konkrétní objektivy na konkrétním fotoaparátu. S těmito šablonami pracují právě LCP a dokáží vady obrazu automaticky odstranit.

Jak opravit vady objektivu díky LCP

Abyste LCP využili a potlačili pomocí něj vady objektivu, jako je třeba vinětace nebo chromatická aberace, stačí otevřít Zoner Photo Studio a nainstalovat do něj Adobe DNG Converter. Poradí vám s tím článek o propojení ZPS s DNG konvertorem.

Poté pečlivě zkontrolujte označení svého objektivu. Podle něj najdete odpovídající LCP. Myslete na to, že mnoho objektivů výrobci nabízejí ve více verzích. Proto je důležité zkontrolovat přesný název modelu.

lcp profil zoner photo studio

Nyní vyberte a přiřaďte odpovídající LCP. Otevřete fotku v modulu Vyvolat a v pravém sloupci klikněte na ikonu fotoaparátu a sjeďte až k záložce Objektiv. Klikněte na Přidat profil a vyberte LCP vašeho objektivu. Zpravidla ho v počítači najdete na následující adrese: C:\ProgramData\Adobe\CameraRaw\LensProfiles\1.0.

Poté otevřete složku s názvem výrobce objektivu a následně složku výrobce fotoaparátu, na kterém objektiv používáte. Pak už jen vyberte profil se správnou kombinací objektivu a foťáku.

lcp profil zps x

Takto přiřaďte profily ke všem svým objektivům. Když kliknete na tlačítko Nastavit jako výchozí, Zoner Photo Studio příště sám pozná, ke kterému vašemu objektivu patří který profil. Nemusíte tak LCP profil nastavovat pokaždé znovu.

nastavit jako výchozí lcp profil zoner photo studio
Klikněte na Nastavit jako výchozí a Zoner Photo Studio X příště každý váš objektiv sám pozná.

Kompletní seznam všech kombinací LCP pro všechny objektivy na všech tělech neexistuje. Pokud tedy tu svou kombinaci nenajdete, zkuste hledat profil svého objektivu na jiném těle.

Když máte profily přiřazené, zbývá jen zatrhnout, které opravy chcete provést. Zoner Photo Studio nabízí možnosti korekce těchto vad objektivů:

  • Transformace – tedy deformace obrazu, například soudkovitosti.
  • Chromatická vada – většinou zelenomodré až fialová „záře“ na kontrastních hranách ve fotografiích.
  • Vinětace – tmavnutí fotografie v rozích.
LCP: oprava transformace.
Na této fotografii není oprava transformace příliš výrazná, přesto není důvod ji při automatických opravách vypínat.
Nikon D90, Nikon 18-105mm f/3.5-5.6 VR, 1/320 s, f5.6, ISO 200, ohnisko 105 mm. Foto: Jakub Chrudina.
LCP: chromatická vada.
Nikon D90, Tokina AT-X Pro SD 12-24mm F4 (IF) DX, 1/13 s, f8, ISO 200, ohnisko 12 mm. Foto: Jakub Chrudina.
LCP: oprava vinětace
Nikon D90, Nikon 18-105mm f/3.5-5.6 VR, 1/320 s, f5.6, ISO 200, ohnisko 105 mm. Foto: Jakub Chrudina.

Pokud vám automatické opravy vad objektivu nevyhovují, můžete je doladit ručně. Stačí zvolit možnost Manuální korekce. Najdete ji pod možnostmi korekce vad objektivů.

Zlepšení barev pomocí DCP

Kromě LCP přidáte do Zoner Photo Studia prostřednictvím DNG konvertoru také DCP. Pomůže dodat fotografiím v RAW formátu podobné barevné podání, jaké mají JPEGy přímo při náhledu ve fotoaparátu.

DCP je zkratka z anglického DNG camera profile neboli DNG profil fotoaparátu. Podobně jako LCP vychází z šablon, které v tomto případě určují podání barev. Místo objektivu ale pracují s konkrétním modelem fotoaparátu. Každý foťák totiž nabízí různé režimy obrazového výstupu, které ovlivňují barevné podání snímku, jeho tonalitu a kontrast. Bývá to většinou režim portrét, krajina, neutrální podání či živé barvy. Toto nastavení se projevuje při focení do JPEGu. Na snímky ve formátu RAW fotoaparáty tyto režimy neuplatňují. Díky DCP se jim ale můžete přiblížit i ve fotoeditorech třetích stran. Tedy v jiných, než které vyvíjí výrobce fotoaparátu.

dcp profil

Přidání DCP je prakticky stejné jako v případě LCP. Stačí jen v pravém sloupci sjet o záložku níž – Profil fotoaparátu. V ní klikněte na Přidat profil a vyberte vhodný DCP svého fotoaparátu. Zpravidla je najdete na následující adrese: C:\ProgramData\Adobe\CameraRaw\CameraProfiles\Camera.

Poté vyberte složku výrobce vašeho fotoaparátu a složku s odpovídajícím typem foťáku. Otevře se vám seznam profilů, ze kterých vyberete ten, který odpovídá danému snímku.

Takto vypadá použití DCP pro Nikon D90:

Foto bez použití DCP.
Výchozí nastavení, bez použití DCP. Nikon D90, Nikon 18-105mm f/3.5-5.6 VR, 1/50 s, f11, ISO 200, ohnisko 26 mm. Foto: Jakub Chrudina.
Foto s použitím různých DCP.
Různé profily: Standard, Neutral, Landscape a Vivid.

Jde to i bez LCP a DCP

U spousty objektivů lze jejich vady považovat zároveň za jejich přednosti. Například vinětace nebo soudkovitost se dá považovat za kreativní prvek a fotka může vypadat lépe bez korekcí. Naopak chromatická aberace je zpravidla na škodu.

Vždy se proto vyplatí vyzkoušet, jak korekce dané fotografii prospějí. Stačí k tomu málo – stáhnout Zoner Photo Studio, přidat do něj DNG konvertor a najít správné LCP a DCP.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (1)

  1. Dobrý den
    mám nový objektiv Samyang 24 mm f/ 1,8 a LCP profil nikde nemohu najít, ani v profilech jiných fotoaparátů ? Dá se to nějak řešit ,nebo s tím nic neudělám ?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *