9 nejčastějších otázek k novému Zoner Photo Studiu 18

Před více než měsícem vyšlo nové Zoner Photo Studio 18, které mnohé uživatele překvapilo svým vzhledem a změnou prostředí. Nové uživatele příjemně, někteří dlouholetí uživatelé však byli zaskočeni. Pojďme si odpovědět na nejčastější otázky týkající se nového ZPS 18 a jeho změn.

1. Jak se dostanu do nastavení?

V Zoner Photo Studiu si stále můžete nastavit řadu věcí. Úplně nejjednodušší přístup do nastavení je přes klávesovou zkratku Ctrl+M. Pokud si ale klávesové zkratky pamatovat nechcete, stačí kliknout na svůj e-mail v pravé horní části okna, kde najdete položku Možnosti.

Nastavte si ZPS podle potřeby v Nastavení, které najdete pod klávesovou zkratkou Ctrl+M nebo když rozkliknete váš e-mail v pravé horní části okna.jpg
Nastavte si ZPS podle potřeby v Nastavení, které najdete pod klávesovou zkratkou Ctrl+M nebo když rozkliknete váš e-mail v pravé horní části okna.

2. Jde Menu rozbalit natrvalo?

Ano, jde. Stačí kliknout na Menu > Zobrazit > Menu a máte ho tam.

Lištu s menu můžete zobrazit i natrvalo.jpg
Lištu s menu můžete zobrazit i natrvalo.

Uživatelé, kteří se svými fotografiemi rádi pracují bez lišt a panelů kolem a jsou zvyklí na klávesové zkratky, mohou všechno nechat tak, jak je. Přistupujete-li ale k nástrojům hlavně přes Menu, nechte si jej rozbalené nastálo. Použít ale můžete i klávesovou zkratku Alt+M.

3. Kde je Prohlížeč a Promítání?

Modul Prohlížeč se osamostatnil a slouží především k rychlému prohlížení obrázků přímo z prostředí Windows. V případě, že máte obrazové soubory asociované se ZPS, můžete si své fotky rychle prohlédnout bez spouštění celého programu. Chcete fotky upravit? V ZPS jste pak jedním kliknutím myši nebo stisknutím klávesy Enter.

Chcete-li si prohlédnout své snímky, nemusíte spouštět ZPS. Prohlížeč vám fotografie otevře přímo z prostředí Windows. V plném ZPS jste pak jedním kliknutím.jpg
Chcete-li si prohlédnout své snímky, nemusíte spouštět ZPS. Prohlížeč vám fotografie otevře přímo z prostředí Windows. V plném ZPS jste pak jedním kliknutím.

V nastavení si ale můžete zvolit, zda chcete asociované obrázky rovnou otevírat v Editoru nebo v modulu Vyvolat (Možnosti > Integrace).

Ze Zoner Photo Studia pak promítání spustíte klávesou F3, případně pomocí volby Menu > Zobrazit > Prohlížeč.

4. Kde je uživatelský panel v Editoru?

Chcete si do prostředí přidat nejčastěji používané nástroje? Bez ohledu na to, jestli pracujete ve Správci, Editoru nebo modulu Vyvolat, můžete si nejčastěji používané nástroje těchto modulů přidat do tzv. panelu nástrojů. Ten ve všech modulech najdete pod histogramem.

Přidejte si nejčastěji používané nástroje do tzv. panelu nástrojů, úprava fotografií pak bude rychlejší.
Přidejte si nejčastěji používané nástroje do tzv. panelu nástrojů, úprava fotografií pak bude rychlejší.

První možností, jak panel nástrojů upravit, je kliknutí pravým tlačítkem myši do panelu a na volbu Upravit panel nástrojů. Do stejné nabídky se dostanete i přes Možnosti (Ctrl+M) > Vzhled > Upravit panely nástrojů.

Upravte si panel nástrojů pomocí nabídky Možnosti > Vzhled (Ctrl+M) > Upravit panely nástrojů.jpg
Upravte si panel nástrojů pomocí nabídky Možnosti > Vzhled (Ctrl+M) > Upravit panely nástrojů.

5. Kam zmizel RAW modul?

Nebojte se, RAW modul nezmizel. Jen jsme ho přejmenovali na Vyvolat, protože už neslouží pouze k úpravě surových neboli RAW snímků. Teď slouží pro nedestruktivní úpravy jakýchkoliv obrazových souborů, proto název RAW modul pozbýval smysl.

Všechna nastavení, na která jste zvyklí z RAW modulu, najdete v modulu Vyvolat. Kromě úprav RAW snímků v něm můžete nedestruktivně upravovat i další obrazové soubory.jpg
Všechna nastavení, na která jste zvyklí z RAW modulu, najdete v modulu Vyvolat. Kromě úprav RAW snímků v něm můžete nedestruktivně upravovat i další obrazové soubory.

Tip: V příštím článku se budeme věnovat tomu, co jsou to nedestruktivní úpravy. Ale lehce se o nich zmíníme už v další otázce.

6. Vrátí se fronta?

Fronta zmizela už v ZPS 17 jako důsledek zavedení nedestruktivních úprav. V minulé verzi jste mohli používat nedestruktivní úpravy pouze nad surovými snímky, od verze 18 už ale můžete nedestruktivně upravovat jakékoliv obrazové soubory.

Fotky, které si tedy v modulu Vyvolat upravíte, není potřeba vyvolávat hned, ale kdykoliv v budoucnu, až je budete potřebovat. Není tedy nutnost si je přidávat do fronty. Doporučujeme postup, kdy nejprve upravíte požadované snímky, případně si je během úprav ještě dotřídíte pomocí klávesových zkratek pro hodnocení. V okamžiku, kdy jste s úpravami spokojeni, vyvoláte požadované snímky dávkově, ať už z modulu Vyvolat nebo ze Správce. Úpravy se do snímku zapíšou právě až při exportu.

7. Proč si musím zakládat Zoner účet?

Nutnost přihlášení do ZPS pomocí Zoner účtu přišla se změnou licenční politiky – odteď už nekupujete licenci na počítač, ale na uživatele. Díky této změně můžete ZPS používat na více počítačích najednou, je ale potřeba se do ZPS přihlásit – a díky Zoner účtu to zvládnete jednoduše a odkudkoliv.

Zoner účet vám také nabízí další užitečné funkce. Více o nich se dočtete v nedávném článku Zoner účet − k čemu slouží a jak ho nastavit.

Díky Zoner účtu se snadno a rychle přihlásíte do programu z jakéhokoliv počítače.
Díky Zoner účtu se snadno a rychle přihlásíte do programu z jakéhokoliv počítače.

8. Musím být neustále on-line?

Současně s předchozí otázkou se také často ptáte, jestli můžete nové Zoner Photo Studio používat, i když nejste na internetu.

On-line přístup je potřebný především k aktivaci programu. V případě, že se ocitnete mimo dosah internetu, nemusíte se bát, že byste v ZPS nemohli své snímky upravovat. Je jen potřeba zůstat přihlášený, na což připojení k internetu nemá vliv.

Bez internetu vám sice nebudou fungovat funkce pro sdílení fotografií, ale svůj notebook si můžete bez obav vzít na chatu nebo na cesty.

9. Proč nové ZPS nejde na Windows XP a Vista?

Operační systémy Windows XP a Vista jsou bez další podpory ze strany Microsoftu zastaralé. Pokud bychom tedy chtěli zachovat kompatibilitu s těmito systémy, museli bychom se daleko více soustředit na to, aby ZPS fungovalo i na starých Windows než na vývoj nových funkcí ZPS.

Pokud máte jakékoliv další otázky ohledně Zoner Photo Studia 18, napište nám prosím na podpora@zoner.cz. Tam budeme mít vaše připomínky přehledně evidované a často je vyřešíme snáze než v komentářích pod článkem.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorRedakce

Milujeme fotografii a tvoříme pro vás Zoner Photo Studio. Přinášíme vám články nejen o něm, ale také o dalších oblastech fotografie.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.