7 důvodů proč vybrat pro úpravu fotek Zoner Photo Studio X

7 důvodů proč vybrat pro úpravu fotek Zoner Photo Studio X

Jaký program na úpravu fotek používáte? Mezi fotografy asi jedno z nejčastějších a nejdiskutovanějších témat. V čem je Zoner Photo Studio skutečně jedinečné mezi ostatními profesionálními softwary na trhu? Máme pro vás 7 skvělých důvodů, proč je Zoner Photo Studio X jasnou volbou mezi editory.

Rozhodujete se, který program na úpravu fotek je pro vaši práci ten nejlepší? Vybral jsem několik důvodů a skvělých funkcí, které při editaci svých fotografií rozhodně oceníte.

Editor fotek,
který nezná hranic
Stáhněte

1. Cena a česká podpora

Nikdo jiný nenabízí tolik funkcí za tak málo peněz, aneb „peníze jsou vždy až na prvním místě“. Já bych toto tvrzení malinko přeformuloval a řekl bych, že poměr cena výkon je vždy na prvním místě.

zps x - cena
Roční cena licence ZPS X

Svou licenci můžete navíc rozšířit na rodinnou, kdy ji pohodlně využije každý člen domácnosti. Zoner Photo Studio je nejpoužívanější program na školách, úřadech a používá ho nejedna velká korporace.

Ryze česká společnost Zoner vyvíjí program ZPS X již přes 20 let. K bohatým zkušenostem nejen s vývojem profesionálního programu na editaci fotek patří i plná podpora zákazníkům v českém, anglickém i německém jazyce. Trápí-li vás nějaký problém s editací fotek, nebo si nevíte rady, podpora na dotazy v průměru odpovídá do 24 hodin (v pracovní dny a dobu, a podle složitosti dotazu). Můžete si domluvit i konzultaci s profíkem na 30 nebo 60 minut prostřednictvím vzdáleného připojení k vašemu počítači.

2. Modul Správce

Modul Správce je pomocník pro rychlou katalogizaci (import, třídění aj.), základní a rychlé, ale hlavně i hromadné úpravy fotografií. Obvykle je to první modul, který se vám po spuštění programu zobrazí (Otevření programu na konkrétním modulu si můžete změnit v nastavení podle svých preferencí). Tento modul obsahuje i další praktické funkce, které při své práci s fotkami často používám a jsou velmi zajímavým zdrojem informací pro další využití (GPS souřadnice z místa pořízení fotky, EXIF data, možnost zadání klíčových slov, aj.). 

Netvrdím, že jiné softwary podobný modul nemají, ale řekl bych, že právě ZPS X ho má skvěle propracovaný a napěchovaný mnoha funkcemi. Rozhodně doporučuji všechny nabízené možnosti proklikat a vyzkoušet.

Osobně bych rád vyzdvihl pár z nich: 

Možností využití modulu Správce je skutečně mnoho. Díky němu si můžete vytvořit vlastní systém práce s fotkami, a tím pro vás bude úprava rychlejší a efektivnější.

modul Správce
Modul Správce

3. Možnost práce bez nutnosti importu katalogu

Zoner Photo Studio X umožňuje práci s obrázky i prostřednictvím Katalogu. Pomocí této služby importujete fotografie do programu a poté je práce s nimi rychlejší. Nemusíte se tak probírat i jinými „neobrázkovými“ soubory, které zpomalují práci. 

Skvělé na práci v ZPS je možnost pracovat přímo ve složces daty na disku bez nutnosti importu. Nezahlcujete tak svůj počítač vícenásobnými kopiemi stejných souborů.

Import souborů do Katalogu však není pro načtení fotografií nezbytně nutný ani povinný. Pro otevření složky a nalezení snímku samozřejmě můžete využít i klasickou cestu stromovou strukturou a to i bez importu do katalogu. To oceníte při úpravě a rychlé prácipár snímky.

4. Úprava světel a stínů

V tomto bodě bych rád poukázal na propracovaný algoritmus výběru částí fotografie, které ZPS X aplikuje při práci se světly a stíny. Při těchto úpravách se zaměřuje a upravuje pouze ty části, které jsou skutečně světlé a ostatní části neovlivňuje. Jiné programy jsou při těchto úpravách více agresivní.

Podívejte se na následující video s úpravou světel a stínů. 

5. Korekce barevných odstínů

Asi nejzajímavější funkcí, která (alespoň pro mě) nemá ve srovnání s ostatními programy konkurenci jsou Barevné korekce. Je to asi nejsilnější argument, proč si zvolit právě ZPS X. 

K nastavení barevnosti snímku můžeme použít několik funkcí a posuvníků, např.: 

 • nastavení sytostiživosti, 
 • nastavení tonální křivky pro jednotlivé RGB kanály
 • barevné korekce pro kompletní barevné spektrum
 • nastavení celkového barevného tónování, 
 • nastavení pro světla a stíny 
 • a posun základních barev.

Největší výhody oproti jiné konkurenci jsou v podstatě dvě:

1. V Barevných korekcích v sekci Odstín si můžete vybrat ze dvou režimů. Jeden vám umožní pracovat s maximální možnou změnou do 30° a druhý až do 180° tzn. vytvořit inverzní barvu. Toto vám např. Lightroom nedovolí a nemáte možnost provést tak výrazné změny barev.

zps x, odstín
Nastavení odstínu v ZPS X.

2. Další výhodou programu ZPS X je to, že barevné korekce lze aplikovat i pouze pro různé filtry jako kruhový, přechodový a štětcový. Tato vlastnost se hodí v mnoha případech a je to rozhodně funkce, která by vám mohla v jiném programu chybět. 

Typicky tuto možnost oceníte, když potřebujete upravit barevné podání snímku pouze v jedné části fotografie bez ovlivnění dalších částí. Například chcete upravit barevnost trávníku, ale nechcete aby změna zasahovala také například do barvy sedaček stadionu a podobně. Za mě je toto klíčová vlastnost programu ZPS X.

zps x, odstín filtr
Změna barevného nastavení pouze pro konkrétní oblasti.

6. Srovnání linií

Rád bych zmínil i funkci Srovnání linií. Jedná se o funkci, kterou bych asi zařadil do kategorie základních pro úpravu fotek. Proti některým softwarům, kde není ovládání příliš intuitivní, máte v ZPS X navíc možnost srovnat linie také v případě, že nefotíte přímo kolmo proti objektu a pořizujete snímek jakkoliv z podhledu, nadhledu či ze strany.

Někteří fotografové podle žánru mohou tuto funkci ocenit více, jiní méně, ale rozhodně bych využití této vlastnosti nepodceňoval. Navíc můžete v ZPS X využít i automatického srovnání linií podle typu, což tuto funkci ještě více vylepšuje.

zps x, srovnání linií
Využití automatické funkce srovnání linií.

7. Automatické ukládání úprav do samostatného souboru

Posledním důvodem proč si vybrat právě Zoner Photo Studio X je práce s metadaty, které obsahují informace o úpravě snímku. Ve zkratce, při práci v modulu Vyvolat se vám vytvoří ve stejné složce, kde je uložena fotografie, také další soubor s příponou .data-zps, který obsahuje metadata o úpravě fotografie. 

Pokud budete přesouvat složku včetně těchto souborů, tak o provedené úpravy nikdy nepřijdete. Tohoto stavu lze docílit také v jiných programech, ale není to automatické a úpravy si do souboru musíte uložit manuálně. Může se vám tedy jednoduše stát, že na manuální uložení zapomenete a po případném smazání snímků z katalogu o úpravy přijdete.

zps x, metadata
Samostatný soubor obsahující metadata s úpravou fotografie.

Tímto výčtem jsem rozhodně nevyzdvihl všechny přednosti programu ZPS X. Zaměřil jsem se na ty, které jsou z mého pohledu opravdu praktické a často je při své práci dokážu ocenit. Nakonec bych rád zmínil, že program ZPS X udělal za poslední roky obrovské kroky v kvalitě a možnostech úprav fotografií. Těším se s čím zase v další aktualizací přijdou.  

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a přesvědčte se o jeho kvalitách při úpravě svých fotek.   

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMartin Tajč

Fotografování je mým koníčkem, ale částečně i prací. Zaměřuji se hlavně na sportovní, reportážní a krajinářskou fotografii, avšak nevyhýbám se žádným žánrům. Jsem Nikonista, ale používám i objektivy jiných výrobců. Mám rád sport, programování a vaření. Moje fotografie naleznete na mém webu, případně mě můžete sledovat na Instagramu a Facebooku.

Komentáře (8)

 1. Že jste hned na začátku zmínili cenu … dokud pracujeme a vyděláváme, není cena za ZPS špatná. Ale co až přijde důchod?
  Nemyslím, dát licenci všem důchodcům zdarma, ale co třeba těm, co si v aktivním období alespoň dejme tomu deset let ZPS platili?
  Ne, ještě nejsem v důchodu – ale časem tam bude většina z nás (kdo se dožijí). A marketingově by to bylo určitě hezké gesto.

  1. Dobrý den, Tomáši,
   děkuji za dotaz. Těším mě váš zájem o ZPS X. Váš dotaz ohledně slevy za věrnost je na místě, předala jsem váš dotaz kolegyni a věřím, že se nějaká pěkná nabídka přesně pro vás brzy objeví v mailu. Foťte, upravujte a sledujte nás, ať vám nic neunikne.
   Přeji Vám mnoho krásných fotek:-)
   Eva | Redakce milujemefotografii.cz

   1. No myslím že ne jen Tomáš by to v důchodu ocenil, take ještě nejsem v důchodu, ale nápad to je super. Zkuste něco vymyslet 🙂

 2. Ano, ano, tleskám a s povděkem kvituji. Nedám na Zoner dopustit. Používám ho celé dlouhé roky již od začátku a poslední tři si ho platím. Myslím, že určitá sleva např. poloviční pro uživatele platící více než 10 let s věkem od 65 let a starších by byl opravdu skvělý počin.
  Díky.

  1. Zdravím vás, Michale,
   díky za váš dotaz. Těší mě vaše obliba editoru Zoner Photo Studia X. Velmi si vaší přízně vážíme. Návrh na slevu pro dlouhodobé uživatele jsem předala kolegům, kteří řeší tyto nabídky. Pokud byste měl nějakou konkrétní představu, zkuste nám ji poslat na podpora@zoner.cz.
   Přeji vám krásné letní dny a dávejte na sebe pozor.
   Eva | Redakce Milujeme fotografii

 3. Dobrý den, ta sleva pro důchodce a pro letité používatele ZPS by byla hezká. Sám jsem už přes 10 let v důchodu a ZPS používám od roku 2008, kdy jsem zakoupil ZPS 10 Profesional. A tak bych taky uvítal věrnostní slevu. Tak to jen tak na okraj. Ale i přesto mám ZPSX rád. Vašek.

  1. Zdravím vás, Václave,
   díky za váš dotaz. Těší mě vaše obliba editoru Zoner Photo Studia X. Velmi si vaší přízně vážíme. Návrh na slevu pro dlouhodobé uživatele jsem předala kolegům, kteří řeší tyto nabídky. Deset let je skutečně úctyhodná doba. Pokud máte nějakou konkrétní představu, zkuste nám ji poslat na podpora@zoner.cz.
   Přeji vám krásné letní dny a dávejte na sebe pozor.
   Eva | Redakce Milujeme fotografii

 4. Dobrý den, léta používám Zoner Photo Studio k úpravě fotografií a většinu toho co od editoru očekávám Zoner zvládl, až do nedávna. K focení jsem přidal generování fotek a obrázků v AI generátoru a narazil jsem na problém. Z AI vychází z 90% procent odpad a nebo chybné výstupy. Mám třeba pěknou fotku, ale objekt na ní má například slepé oči, nebo mnoho prstů, kopyto. Fotka je geniální , ale krasavice na ní má třeba jedno oko slepé a já obrázek nechci zahodit a klonování mi moc nepomáhá. Když jsem používal Photoshop tak jsem nějaké nedostatky prostě domaloval, protože klonování není všespásné. V Zoneru mi to malování začíná dost chybět. Třeba je tam nějaký podobný nástroj a já to jenom přehlédl. Co mi prosím poradíte?

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *