Zoner Photo Studio podle vás

Zoner Photo Studio podle vás

Prostředí programu Zoner Photo Studio je navržené tak, aby ovládání bylo jednoduché a efektivní. I tak máte ale několik možností nastavení, které vám práci ještě zjednoduší. A možná o nich ani nevíte.

Každý fotograf má jiný způsob práce a také jiné požadavky na uspořádání ovládacích panelů v nejrůznějších programech. Může se tedy stát, že vám nemusí výchozí rozložení vyhovovat a budete si ho chtít trošku poupravit. Zoner Photo Studio několik možností úpravy pracovního prostředí nabízí.

Máte dvě základní možnosti přizpůsobení:

  • úpravu panelu nástrojů v jednotlivých modulech programu
  • využití vlastních klávesových zkratek buď tam, kde žádné nejsou, nebo tam, kde vám některé nastavené nevyhovují.

Zobrazení menu

Horní lišta s nabídkou menu je po podzimní aktualizaci 2023 schovaná z důvodu úspory místa. To potěší zejména v případě, pokud fotografie nejčastěji upravujete na malém displeji notebooku. Lištu také nevyužeje ten, kdo ZPS nejčastěji ovládá pomocí klávesových zkratek (což doporučujeme, ale k tomu se ještě dostaneme).

Pokud se bez menu neobejdete, není nic snazšího, než zvolit Menu > Zobrazit > Menu a lišta se objeví natrvalo.

úprava Zoner Photo Studia, editor, menu
Lištu s menu vrátíte do programu natrvalo v Zobrazení.

Úprava panelu nástrojů

Pod pojmem panel nástrojů najdete jednak řádek nástrojů v pravém panelu, který můžete nastavit pro každý modul rozdílně, ale i nástrojovou a navigační lištu. K úpravám panelů nástrojů se dostanete v Možnosti (Ctrl+M) > Všeobecné > Panely nástrojů…

úprava Zoner Photo Studia, panely nástrojů
Do panelů nástrojů si můžete přidat nejčastěji používané funkce.

Druhou možností je kliknutí pravým tlačítkem myši přímo na panel a dát: Upravit panel nástrojů.

úprava Zoner Photo Studia, upravit panel nástrojů

V roletce zvolte, v jakém modulu chcete panel nástrojů upravit. Průzkumník je navigační a nástrojová lišta nad miniaturami, která je dostupná ze všech modulů. Ostatním volbám jako Správce, Vyvolat a Editor nastavujete nástroje v pravém panelu.

Nástroje nastavíte tak, že v levém sloupci vyberete požadované nástroje a pomocí tlačítka Přidat je přesunete do pravého sloupce. Jednotlivé nástroje můžete libovolně přesouvat, případně je oddělit i takzvaným Oddělovačem – nenápadnou čárkou, která vizuálně rozdělí jednotlivé skupiny nástrojů.

úprava Zoner Photo Studia, panely nástrojů
Panely nástrojů můžete přizpůsobit pro každý modul zvlášť.

Oblíbené nástroje v Editoru

Speciální možnosti přizpůsobení nabízí modul Editor. Nejdůležitější nástroje jsou umístěné v pravém postranním panelu, hned pod panelem nástrojů, který už umíte upravit.

úprava Zoner Photo Studia, editor

V případě, že chcete všechny nástroje dostupné na jedno kliknutí, můžete si panel nástrojů přesunout do svislé lišty na pravé nebo levé straně. To opět uděláte v Možnosti (Ctrl+M) > Editor > Umístění hlavního panelu nástrojů.

úprava Zoner Photo Studia, editor, nástroje

Editor ale nabízí ještě další variantu přizpůsobení, a tou jsou Oblíbené nástroje. Nástroje, které používáte často, si označte hvězdičkou, čímž se v přehledu nástrojů dostanou do horní kategorie Oblíbené. Pro vás tak bude jejich aktivace otázka jednoho kliknutí.

úprava Zoner Photo Studia, editor, oblíbené
Často používané nástroje si označte hvězdičkou. Přiřadí se k oblíbeným nástrojům.

Klávesové zkratky

Používání klávesových zkratek značně urychluje jakoukoliv práci na počítači. Obzvláště v případě, kdy aplikujete několik úprav po sobě, ale potřebujete mít nad každou z nich kontrolu. Proto nejdou nahradit hromadným filtrem. Většina nástrojů v ZPS svou klávesovou zkratku má, najdou se ale i takové, které ji nemají, případně vám ta stávající nemusí vyhovovat.

Mezi takové příkazy patří například výroba fotoknihy v modulu Tisk. Přímo do tvorby konkrétního fotoproduktu se ale můžete ze Správce dostat pomocí jednoduché klávesové zkratky, kterou si sami vymyslíte.

Pro přiřazení klávesové zkratky je třeba opět pracovat s oknem pro vlastní nastavení, tedy Možnosti (Ctrl+M) > Všeobecné > Klávesové zkratky…  Také zde najdete roletku, kde si vyberete jakému modulu, aplikaci či značce chcete klávesové zkratky upravit.

Po zvolení modulu se v levém okně zobrazí dostupné příkazy. Kliknete na požadovaný příkaz a v pravém poli zjistíte, jestli už nějakou klávesovou zkratku má přiřazenou. Pokud vám nadefinovaná zkratka nevyhovuje, můžete ji odebrat a přidat vlastní. 
Při volbě již použité klávesové zkratky vás program na tuto skutečnost upozorní a bude potřeba vybrat jinou. Nemusíte se však obávat případných duplicit.

úprava Zoner Photo Studia, použitá zkratka, zkratky
Budete-li chtít nástroji přiřadit již použitou zkratku, program vás na to upozorní.

V případě, že je vámi zvolená zkratka volná, klikněte na pole Přidat.

Vlastní nastavení si uložte

Nastavení zkratek i přizpůsobeného panelu nástrojů si uložte pro použití po případné reinstalaci programu nebo pro použití na jiném počítači.

úprava Zoner Photo Studia, uložit nastavení,

Otevírání integrovaných souborů v konkrétním modulu

Máte soubory obrázků integrované přímo do ZPS? V základním nastavení se vám pak takové snímky budou otevírat v Prohlížeči ZPS. Nemusí to ale být pravidlem. Integrované soubory můžete otevírat v jakémkoliv modulu. Stačí to nastavit v Možnosti > Integrace.

úprava Zoner Photo Studia, integrace
Soubory asociované se Zoner Photo Studiem můžete otevírat v jakémkoliv modulu.

Zoner Photo Studio určitě nabízí ještě mnohá drobná nastavení. Podělte se s námi, jaké vlastní nastavení využíváte. Podívejte se také na naše video, kde najdete další tipy jak si ZPS upravit. 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *