Zoner Photo Studio podle vás

Zoner Photo Studio podle vás

Prostředí programu Zoner Photo Studio je navržené tak, aby ovládání bylo jednoduché a efektivní. I tak máte ale několik možností nastavení, které vám práci ještě zjednoduší. A možná o nich ani nevíte.

Každý fotograf má jiný způsob práce a také jiné požadavky na uspořádání ovládacích panelů v nejrůznějších programech. Může se tedy stát, že vám nemusí výchozí rozložení vyhovovat a budete si ho chtít trošku poupravit. Zoner Photo Studio několik možností úpravy pracovního prostředí nabízí.

Máte dvě základní možnosti přizpůsobení:

 • úpravu panelu nástrojů v jednotlivých modulech programu
 • využití vlastních klávesových zkratek buď tam, kde žádné nejsou, nebo tam, kde vám některé nastavené nevyhovují.

Zobrazení menu

Horní lišta s nabídkou menu je po podzimní aktualizaci 2023 schovaná z důvodu úspory místa. To potěší zejména v případě, pokud fotografie nejčastěji upravujete na malém displeji notebooku. Lištu také nevyužeje ten, kdo ZPS nejčastěji ovládá pomocí klávesových zkratek (což doporučujeme, ale k tomu se ještě dostaneme).

Pokud se bez menu neobejdete, není nic snazšího, než zvolit Menu > Zobrazit > Menu a lišta se objeví natrvalo.

úprava Zoner Photo Studia, editor, menu
Lištu s menu vrátíte do programu natrvalo v Zobrazení.

Úprava panelu nástrojů

Pod pojmem panel nástrojů najdete jednak řádek nástrojů v pravém panelu, který můžete nastavit pro každý modul rozdílně, ale i nástrojovou a navigační lištu. K úpravám panelů nástrojů se dostanete v Možnosti (Ctrl+M) > Všeobecné > Panely nástrojů…

úprava Zoner Photo Studia, panely nástrojů
Do panelů nástrojů si můžete přidat nejčastěji používané funkce.

Druhou možností je kliknutí pravým tlačítkem myši přímo na panel a dát: Upravit panel nástrojů.

úprava Zoner Photo Studia, upravit panel nástrojů

V roletce zvolte, v jakém modulu chcete panel nástrojů upravit. Průzkumník je navigační a nástrojová lišta nad miniaturami, která je dostupná ze všech modulů. Ostatním volbám jako Správce, Vyvolat a Editor nastavujete nástroje v pravém panelu.

Nástroje nastavíte tak, že v levém sloupci vyberete požadované nástroje a pomocí tlačítka Přidat je přesunete do pravého sloupce. Jednotlivé nástroje můžete libovolně přesouvat, případně je oddělit i takzvaným Oddělovačem – nenápadnou čárkou, která vizuálně rozdělí jednotlivé skupiny nástrojů.

úprava Zoner Photo Studia, panely nástrojů
Panely nástrojů můžete přizpůsobit pro každý modul zvlášť.

Oblíbené nástroje v Editoru

Speciální možnosti přizpůsobení nabízí modul Editor. Nejdůležitější nástroje jsou umístěné v pravém postranním panelu, hned pod panelem nástrojů, který už umíte upravit.

úprava Zoner Photo Studia, editor

V případě, že chcete všechny nástroje dostupné na jedno kliknutí, můžete si panel nástrojů přesunout do svislé lišty na pravé nebo levé straně. To opět uděláte v Možnosti (Ctrl+M) > Editor > Umístění hlavního panelu nástrojů.

úprava Zoner Photo Studia, editor, nástroje

Editor ale nabízí ještě další variantu přizpůsobení, a tou jsou Oblíbené nástroje. Nástroje, které používáte často, si označte hvězdičkou, čímž se v přehledu nástrojů dostanou do horní kategorie Oblíbené. Pro vás tak bude jejich aktivace otázka jednoho kliknutí.

úprava Zoner Photo Studia, editor, oblíbené
Často používané nástroje si označte hvězdičkou. Přiřadí se k oblíbeným nástrojům.

Klávesové zkratky

Používání klávesových zkratek značně urychluje jakoukoliv práci na počítači. Obzvláště v případě, kdy aplikujete několik úprav po sobě, ale potřebujete mít nad každou z nich kontrolu. Proto nejdou nahradit hromadným filtrem. Většina nástrojů v ZPS svou klávesovou zkratku má, najdou se ale i takové, které ji nemají, případně vám ta stávající nemusí vyhovovat.

Mezi takové příkazy patří například výroba fotoknihy v modulu Tisk. Přímo do tvorby konkrétního fotoproduktu se ale můžete ze Správce dostat pomocí jednoduché klávesové zkratky, kterou si sami vymyslíte.

Pro přiřazení klávesové zkratky je třeba opět pracovat s oknem pro vlastní nastavení, tedy Možnosti (Ctrl+M) > Všeobecné > Klávesové zkratky…  Také zde najdete roletku, kde si vyberete jakému modulu, aplikaci či značce chcete klávesové zkratky upravit.

Po zvolení modulu se v levém okně zobrazí dostupné příkazy. Kliknete na požadovaný příkaz a v pravém poli zjistíte, jestli už nějakou klávesovou zkratku má přiřazenou. Pokud vám nadefinovaná zkratka nevyhovuje, můžete ji odebrat a přidat vlastní. 
Při volbě již použité klávesové zkratky vás program na tuto skutečnost upozorní a bude potřeba vybrat jinou. Nemusíte se však obávat případných duplicit.

úprava Zoner Photo Studia, použitá zkratka, zkratky
Budete-li chtít nástroji přiřadit již použitou zkratku, program vás na to upozorní.

V případě, že je vámi zvolená zkratka volná, klikněte na pole Přidat.

Vlastní nastavení si uložte

Nastavení zkratek i přizpůsobeného panelu nástrojů si uložte pro použití po případné reinstalaci programu nebo pro použití na jiném počítači.

úprava Zoner Photo Studia, uložit nastavení,

Otevírání integrovaných souborů v konkrétním modulu

Máte soubory obrázků integrované přímo do ZPS? V základním nastavení se vám pak takové snímky budou otevírat v Prohlížeči ZPS. Nemusí to ale být pravidlem. Integrované soubory můžete otevírat v jakémkoliv modulu. Stačí to nastavit v Možnosti > Integrace.

úprava Zoner Photo Studia, integrace
Soubory asociované se Zoner Photo Studiem můžete otevírat v jakémkoliv modulu.

Zoner Photo Studio určitě nabízí ještě mnohá drobná nastavení. Podělte se s námi, jaké vlastní nastavení využíváte. Podívejte se také na naše video, kde najdete další tipy jak si ZPS upravit. 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (5)

 1. Antonín Fleišman

  Dobrý den.
  Téměř každá fotografie potřebuje ořezat, tak bych uvítal, kdyby si program pamatoval poměr ořezu, abych jej po každé fotce nemusel znovu zadávat.

  1. Zdravím vás, Antoníne,
   díky za komentář. Těší mě váš zájem o funkce Zoner Photo Studia. Jestli tomu dobře rozumím, rád byste nastavil vlastní velikost fotky, kterou by si program pamatoval. Pak doporučuji tyto dva články: 1. jak upravit velikost fotek2. Jak vytvořit a k čemu využít vlastní presety. Věřím, že po přečtení budete už vědět:-)
   Užijte si pěkný podzim naplno bez ořezů
   Eva | Redakce Milujemefotografii.cz

 2. Dobrý deň.

  Po nainštalovaní najnovšej aktualizácie ZPS som si všimol jednu zmenu. Predtým som mal nastavené väčšie ikonky na pracovnej ploche. Po nainštalovaní aktualizácie sa mi zmenili na malé. Chcel som to prepnúť späť, ale nastavenie veľkosti ikon som už nikde nenašiel. Je pravdepodobné, že táto možnosť nastavenia bola zrušená, alebo sa to nastavuje niekde inde?

  1. Zdravím vás, Jane,
   díky za dotaz. Těší mě váš zájem o funkce a nastavení Zoner Photo Studia. S podzimní aktualizací se funkce změna velikosti ikon odstranila. Dle statistik to nebyla příliš využívaná funkce. Věřím, že vás toto nastavení neodradí v práci se ZPS.
   Mějte se hezky a upravujte dál i s běžnou velikostí ikon:-)
   Eva | Redakce Milujemefotografii.cz

 3. Dobrý den,
  místo ikon vidím jen obdélníky. Netušíte jak nastavit ikony? Docela to mate při výběru nástroje.
  Děkuji

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *