Zoner Photo Studio podle vás

Prostředí programu Zoner Photo Studio je navržené tak, aby ovládání bylo jednoduché a efektivní. I tak máte ale několik možností nastavení, které vám práci ještě zjednoduší. A možná o nich ani nevíte.

Každý fotograf má jiný způsob práce a také jiné požadavky na uspořádání ovládacích panelů v nejrůznějších programech. Může se tedy stát, že někomu nemusí výchozí rozložení vyhovovat a je potřeba ho trošku poupravit. A ZPS několik možností úpravy pracovního prostředí nabízí.

Máte dvě základní možnosti přizpůsobení:

  • úpravu panelu nástrojů v jednotlivých modulech programu
  • využití vlastních klávesových zkratek buď tam, kde žádné nejsou, nebo tam, kde vám některé nastavené nevyhovují.

Zobrazení menu

Horní lištu s menu jsme schovali z důvodu úspory místa. To využijete zvlášť v případě, pokud fotografie nejčastěji upravujete na malém displeji notebooku. Lišta je také zbytečná pro ty z vás, kteří ZPS nejčastěji ovládají pomocí klávesových zkratek (což doporučujeme, ale k tomu se ještě dostaneme).

Pokud se bez menu neobejdete, není nic snazšího, než zvolit Menu > Zobrazit > Menu a lišta se objeví natrvalo.

Lištu s menu vrátíte do programu natrvalo v Zobrazení.jpg
Lištu s menu vrátíte do programu natrvalo v Zobrazení.

Zvětšení ikon

Pokud se vám ikonky jednotlivých nástrojů zdají příliš malé, zvětšete je v Menu > Zobrazit > Možnosti > Vzhled.

V nastavení vzhledu si můžete vybrat mezi velkou a normální velikostí ikon.jpg
V nastavení vzhledu si můžete vybrat mezi velkou a normální velikostí ikon.

Úprava panelu nástrojů

Pod pojmem panel nástrojů najdete jednak vodorovnou lištu v horní části programu (navigační panel) a jednak lištu v pravém postranním panelu, kterou můžete nastavit pro každý modul rozdílně. K úpravám panelů nástrojů se dostanete v Možnosti (Ctrl+M) > Všeobecné > Panely nástrojů…

Do panelů nástrojů si můžete přidat nejčastěji používané funkce.jpg
Do panelů nástrojů si můžete přidat nejčastěji používané funkce.

V roletce zvolte, pro jaký modul chcete panel nástrojů upravit. Pak jen v levém sloupci vyberte požadované nástroje a pomocí tlačítka Přidat je přesuňte do pravého sloupce. Jednotlivé nástroje můžete libovolně přesouvat, případně je oddělit i takzvaným Oddělovačem – nenápadnou čárkou, která vizuálně oddělí jednotlivé skupiny nástrojů.

Panely nástrojů můžete přizpůsobit pro každý modul zvlášť.jpg
Panely nástrojů můžete přizpůsobit pro každý modul zvlášť.

Oblíbené nástroje v Editoru

Speciální možnosti přizpůsobení nabízí modul Editor. Nejdůležitější nástroje jsou umístěné v pravém postranním panelu, hned pod panelem nástrojů, který už umíte upravit.

editor

V případě, že chcete všechny nástroje dostupné na jedno kliknutí, můžete si panel nástrojů přesunout do svislé lišty na pravé nebo levé straně. To opět uděláte v Možnosti (Ctrl+M) > Editor > Umístění hlavního panelu nástrojů.

Panely nástrojů můžete přizpůsobit pro každý modul zvlášť.jpg
Panely nástrojů můžete přizpůsobit pro každý modul zvlášť.

Editor ale nabízí ještě další variantu přizpůsobení, a tou jsou Oblíbené nástroje. Nástroje, které používáte často, si označte hvězdičkou, čímž se v přehledu nástrojů dostanou do horní kategorie Oblíbené. Pro vás tak bude jejich aktivace otázka jednoho kliknutí.

Často používané nástroje si označte hvězdičkou. Přiřadí se k oblíbeným nástrojům.jpg
Často používané nástroje si označte hvězdičkou. Přiřadí se k oblíbeným nástrojům.

Klávesové zkratky

Používání klávesových zkratek značně urychluje jakoukoliv práci na počítači, zvlášť v případě, kdy aplikujete několik úprav po sobě, ale potřebujete mít nad každou z nich kontrolu. Proto nejdou nahradit hromadným filtrem. Většina nástrojů v ZPS svou klávesovou zkratku má, najdou se ale i takové, které ji nemají, případně vám ta stávající nemusí vyhovovat.

Mezi takové příkazy patří například výroba fotoknihy v modulu Vytvořit. Přímo do tvorby konkrétního fotoproduktu se ale můžete ze Správce dostat pomocí jednoduché klávesové zkratky, kterou si sami vymyslíte.

Pro přiřazení klávesové zkratky je třeba opět pracovat s oknem pro vlastní nastavení, tedy Možnosti (Ctrl+M) > Všeobecné > Klávesové zkratky… Také tady najdete roletku s výběrem modulu, ve kterém chcete s klávesovou zkratkou pracovat.

Po zvolení modulu se zobrazí v levém okně dostupné příkazy. Klepněte na požadovaný příkaz a v pravém poli zjistíte, jestli už nějakou klávesovou zkratku má přiřazenou. Pokud vám nadefinovaná zkratka nevyhovuje, můžete ji odebrat a přidat vlastní. Pokud příkaz žádnou ani nemá, je také řada na vás.

Při volbě již použité klávesové zkratky vás program na tuto skutečnost upozorní a bude potřeba vybrat jinou. Nemusíte se však obávat případných duplicit.

Budete-li chtít nástroji přiřadit již použitou zkratku, program vás na to upozorní.jpg
Budete-li chtít nástroji přiřadit již použitou zkratku, program vás na to upozorní.

V případě, že je vámi zvolená zkratka volná, klikněte na pole Přidat.

Vlastní nastavení si uložte

Nastavení zkratek i přizpůsobeného panelu nástrojů si uložte pro použití po případné reinstalaci programu nebo pro použití na jiném počítači.

Budete-li chtít nástroji přiřadit již použitou zkratku, program vás na to upozorní.jpg
Budete-li chtít nástroji přiřadit již použitou zkratku, program vás na to upozorní.

Otevírání integrovaných souborů v konkrétním modulu

Máte soubory obrázků integrované přímo do ZPS? V základním nastavení se vám pak takové snímky budou otevírat v Prohlížeči ZPS. Nemusí to ale být pravidlem. Integrované soubory můžete otevírat v jakémkoliv modulu. Stačí to nastavit v Možnosti > Integrace.

Soubory asociované se Zoner Photo Studiem můžete otevírat v jakémkoliv modulu.jpg
Soubory asociované se Zoner Photo Studiem můžete otevírat v jakémkoliv modulu.

Zoner Photo Studio určitě nabízí ještě mnohá drobná nastavení. Podělte se s námi, jaká vlastní nastavení využíváte.

bannermf_690x120

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorAja Voráčková

Aja je nadšený psavec, amatérský fotograf a vášnivý kulinář, což se projevuje i v jejích fotografiích. Fotí jak jídlo samotné, tak nejrůznější kulinářské a gastronomické akce, na nichž má nejraději spokojené a šťastné výrazy zúčastněných jedlíků.

Komentáře