Stříhání videa na pár kliknutí? Ukážeme vám, jak na to

Stříhání videa na pár kliknutí? Ukážeme vám, jak na to

Na stříhání videa už dávno nepotřebujete zvláštní program, který neumí nic jiného. Poradíte si s ním i při úpravě fotek. Střih videa, přidání titulků, hudby i přechodových efektů přitom zvládnete na pár kliknutí.

Videoklipy, které natočíte pomocí mobilu či foťáku, často potřebujete lehce upravit. Oříznout začátek a konec, přidat hudbu nebo třeba doplnit k němu titulky. To všechno hravě zvládnete i v Zoner Photo Studiu X. Stačí využít nástroj Video, který najdete v modulu Vytvořit.

Ještě než ho pustíte, otevřete v programu složku s videoklipy nebo obrázky, ze kterých chcete video sestavit. Poté spusťte nástroj Video. Otevře se nový prázdný projekt, který poslouží jako základ pro váš budoucí film nebo prezentaci.

Než začnete s prací, nastavte parametry projektu – rozlišení, počet snímků za vteřinu (FPS) a barvu pozadí. Jakmile do projektu vložíte videa či fotky, FPS už změnit nemůžete.

Se stopami pracujte podobně jako s vrstvami

Ve spodní části obrazovky vidíte filmový pás, ve kterém jsou jednotlivé klipy a obrázky. Přetažením myší je přeneste do stop v hlavní části obrazovky. Nezapomínejte, že Obrazové stopy jsou určené na videa, fotky nebo časosběry a Zvukové stopy pro nahrání hudby.

Každou položku můžete po časové ose táhnout a přemisťovat mezi stopami. Upravíte tím jejich polohu ve výsledném videu. Stačí jen přidat požadovanou stopu kliknutím na tlačítko +.

Stopy při střihu videa plní stejnou funkci jako vrstvy v modulu Editor. Znamená to, že vrchní stopa překryje obraz vrstev pod ní. Intenzitu krytí nebo hlasitosti si také můžete u každé stopy nastavit zvlášť pomocí posuvníku v levé části hlavní obrazovky.

bannermf_690x120

Možnosti stříhání videa

Pro oříznutí videa stačí kliknout na konkrétní klip a posunout hrany na jeho začátku nebo konci. Po kliknutí na časovou linku také program označí přesné místo v klipu a zobrazí 3 ikony:

 • Kliknutím na levou ikonu složené závorky odstřihnete celou část nalevo od označeného bodu. Nastavíte tak nové místo začátku daného klipu.
 • Ikonou nůžek klip v označeném místě rozdělíte do dvou.
 • Pomocí pravé ikony složené závorky odstřihnete celou část vpravo od označeného bodu. Nastavíte tak nový konec vybraného klipu.

Tyto ikony pracují na všech označených klipech, které jsou pod sebou. Můžete tak najednou stříhat obraz i zvuk.

Stříhání videa v ZPS X: zadání bodu na časové ose.

Hrajte si s efekty

Po označení klipu se v pravém panelu zobrazí rozšířené možnosti pro nastavení jeho parametrů. Například pomocí jednoduchých efektů Pan&Zoom můžete svému videu nebo fotce dodat jiný nádech.

Třeba u videa, ve kterém se přibližujete k nějakému objektu, získáte zajímavý perspektivní efekt nastavením možnosti Oddálit.

Stříhání videa v ZPS X: efekty Pan & Zoom.


Výsledek po aplikovaní efektu Pan&Zoom na video.

Pan&Zoom efekt využijete i pro ozvláštnění časosběru. Na tento typ klipu můžete použít každou z nabízených možností. Záleží jen na tom, jaká se vám nejvíce hodí.

Přidejte do videa titulky

V Zoner Photo Studiu X můžete do videa vložit také text. Stačí kliknout na ikonu Přidat text, vybrat si některou z předpřipravených šablon a přetáhnout ji myší do klipu. Vytvoříte si tak třeba závěrečné titulky k videu. Stačí vám k tomu jen 3 kroky.

 1. Přidejte novou obrazovou stopu a vyberte vhodnou šablonu titulků. V tomto případě Závěrečné titulky animované.
 2. Myší přetáhněte šablonu do nové stopy a posuňte ji na místo, kde se mají titulky zobrazovat – tedy na konec videa.
 3. V pravém panelu uvidíte rozšířené možnosti úprav textu. Nastavte v nich délku trvání titulků a další parametry a zadejte požadovaný text.

Pro zadání textu jsou připravená dvě textová pole, která najdete na konci seznamu úprav v pravém panelu.

 • Jako Nadpis zvolte například název videa – tedy třeba Dovolená 2018.
 • Do pole Text můžete vypsat například jména účastníků dovolené.

V obou případech si nastavíte typ písma, jeho velikost, řez a další parametry.

Stříhání videa v ZPS X: vložení textu.

Využijte přechodové efekty

Jakmile máte video poskládané, vložte do něj přechodové efekty kliknutím na možnost Přidat přechodový efekt. Najdete ho vedle tlačítka pro přidání textu.

Poté stačí vybrat požadovaný efekt z pravého panelu a přetáhnout jej mezi klipy v obrazové stopě. Pamatujte, že klipy, mezi které přechod vkládáte, se musí dotýkat.

V obrazové stopě je efekt zaznačený zeleně. Pokud ho chcete upravit, klikněte na něj a v pravém panelu nastavte jeho délku, případně styl přechodu.

Stříhání videa v ZPS X: přechody.

Tip: Pokud přechodový efekt aplikujete na dvojici klipů, mezi kterými je i video, začátek nebo konec videa (podle toho, kam efekt vkládáte) by měl být oříznutý. Jinak může video působit staticky.

Pokud chcete vytvořit klasické rozjasnění na začátku nebo ztmavení na konci, využijte k tomu pravý panel a možnosti Roztmívání začátkuStmívání konce. Najdete je v pravém sloupci v Parametrech klipu.

Také můžete využít úrovně, které zapnete pomocí menu vlevo vedle časové osy volbou Zobrazit úrovně.

Poté stačí v některé ze stop kliknout na klip nebo obrázek. Zobrazí se u něj zelená (v případě zvuku modrá) linie.

 • Kliknutím do ní přidáte nový bod.
 • Přetažením bodu níž nebo výš nastavíte sílu efektu (průhlednost či hlasitost).
 • Posunutím bodu doprava nebo doleva upravíte čas efektu.
 • Dvojklikem myši bod odstraníte.

Stříhání videa v ZPS X: úprava úrovní.

Uložte a sdílejte

Když jste s výsledným videem spokojeni, klikněte na možnost Export, vyberte umístění a video uložte. A pak už můžete vše sdílet se svými přáteli.

Vyzkoušejte si úpravu a stříhání videa v Zoner Photo Studiu X na vlastních fotkách a klipech. Stáhněte si program na 30 dní zdarma, pusťte se do úprav a přesvědčte se, jak snadno si vytvoříte vlastní video.

Snímky jsme pořídili i s pomocí dronu DJI Mavic Air Fly More Combo, který nám laskavě zapůjčila společnost Megapixel.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMichal Dovičovič

Od roku 2015 pracuje v ZONER software, kde se mu zalíbilo i díky jeho koníčku – fotografování. Vlastní zrcadlovku, kterou postupně rozšířil o dron. S jeho pomocí se snaží objevovat nové prostory a příležitosti k fotografování. Tato technika ho doprovází i na roadtripech, různých akcích a túrách. Mezi jeho další záliby patří sport nebo hudba. V Zoneru se podílí na vývoji Zoner Photo Studia.

Komentáře (2)

 1. Vladimír Čepelák

  Dobrý den,
  se střihem videa jsem ještě nikdy nepracoval. Teď mám video z kamery, které natočil někdo jiný, formát VOB, konverzi do MP4 – je-li to potřeba – umím. Úkol: vystřihnout a zahodit (řekl bych tomu „smazat“) několik minut z prostředka daného videa. Čili potřebuji zachovat jeho začátek a konec spojené do jednoho videa, které bude kratší než to původní. Přímo takovou funkci, která by uměla smazat kus nahrávky zprostředka (nikoli z kraje) tak, jako by tam nikdy nebyl, jsem nenašel. Asi to chce nějakou kombinaci operací. Můžete prosím poradit něco jednoduchého, tzv. „pro blbý“?

  1. Zdravíme Vás, Vladimíre,
   děkujeme za Váš dotaz. Předali jsme ho naší podpoře, která Vás jistě kontaktovala. Na tohle téma bychom tu asi neměli dost místa:-)
   Přejeme Vám mnoho vydařených videí s dobrým začátkem i koncem:-)
   Eva | Redakce milujemefotografii.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *