Zoner Photo Studio 18 – dokonalé fotky na pár kliků

Letos budete na novou verzi Zoner Photo Studia koukat. A to nejen na moderní design, ale i na nové funkce. Zoner Photo Studio 18 je přehlednější a výkonnější. Vaše fotky roztřídíte, upravíte a nasdílíte prakticky během pár kliků.

Kdybychom chtěli představit opravdu všechny novinky verze 18, byl by z toho opravdu dlouhý článek. Zaměříme se proto jen na ty největší a budeme rádi, když si Zoner Photo Studio 18 vyzkoušíte sami.

Nové a zjednodušené rozhraní programu

Už na první pohled vypadá Zoner Photo Studio 18 jinak. Pevně doufáme, že moderní vzhled zaujme i nové uživatele, a ti věrní si na nové ZPS určitě rychle zvyknou, protože uspořádání je teď mnohem logičtější.

S novou verzí se rychle zorientujete v každém modulu, protože způsob práce ve všech modulech je sjednocený: levý postranní panel poskytuje přístup ke všem snímkům a pravý panel zase zobrazí editační nástroje a ovládání. Uprostřed vyniká to hlavní – vaše fotografie.

  Správce Vyvolat Editor

Záložky přebírají princip z internetových prohlížečů. Celý proces práce s fotografií zvládnete v jedné jediné záložce. Konkrétní moduly v dalších záložkách otevřete třeba podržením klávesy Ctrl a kliknutím na název modulu.

Záložky se chovají jako v internetovém prohlížeči – nové se otevřou jen ve chvíli, kdy opravdu chcete.jpg
Záložky se chovají jako v internetovém prohlížeči – nové se otevřou jen ve chvíli, kdy opravdu chcete.

Tip: Do nastavení se dostanete klávesovou zkratkou Ctrl+M nebo kliknutím na svůj e-mail v horní části.

Rozšířený katalog

Katalog je nezbytnou pomůckou pro udržení pořádku ve fotografiích a pro snadné vyhledávání. Nová verze katalogu také umožňuje další pohled na katalogizované fotografie – skrz přehledný strom použitých klíčových slov, která můžete také tažením dál přiřazovat k dalším snímkům.

Máte svůj fotoarchiv na přenosném disku? Nevadí, katalog zobrazí náhledy snímků, i když disk odpojíte.

Milovníci fotografií opatřených GPS souřadnicemi budou nadšení z nové funkce automatického přiřazení geolokací. Potřebujete vyhledat snímky ze Sněžky nebo z Brna? Stačí zadat výraz do vyhledávání.

katalog - klíčová slova
Katalog umožňuje i pohled skrz klíčová slova.

Tip: Pro hledání v katalogu použijte Ctrl+F. Vyhledávač bude našeptávat vhodné výrazy nejen v názvu souborů, ale i v klíčových slovech, cestě nebo geolokacích.

Samostatný Prohlížeč

Modul Prohlížeč se osamostatnil. Pokud máte obrazové soubory asociované se Zoner Photo Studiem, budou se při spuštění z průzkumníku Windows otevírat v samostatném prohlížeči. Žádné další prvky vás při prohlížení nebudou rušit a pokud budete chtít fotografii dál upravit, jste jedním kliknutím v ZPS.

Tip: V Nastavení > Integrace si můžete nastavit, aby se asociované soubory otevíraly rovnou v Editoru nebo v modulu Vyvolat.

Nedestruktivní úpravy a nový modul Vyvolat

Nový modul Vyvolat, který nahrazuje dřívější RAW modul, nabízí nedestruktivní úpravy jak surových snímků, tak dalších obrazových formátů včetně JPG. Úpravy se nezapisují do souborů. Fotografie tak netrpí opakovanou komprimací a výsledná kvalita je vyšší. Pro vytvoření finálních souborů využijete tlačítko Export až v okamžiku, kdy budete chtít s fotografiemi dál pracovat nebo je sdílet.

Náhled snímku v modulu Vyvolat je animovaný se snadným zoomováním a stejnou logikou ovládání jako ve Správci. Z toho těží i nástroj Ořez, jehož ovládání je teď mnohem příjemnější.

Ovládání ořezu a natočení snímku je plynulé a intuitivní.jpg
Ovládání ořezu a natočení snímku je plynulé a intuitivní.

Jednotlivé parametry vyvolání jsou přehledněji seskupeny a práce s expozicí dává lepší výsledky. Při zpracování snímků vám určitě pomohou i přednastavené Efekty, které na posuvnících ukážou, jaké úpravy byly provedeny. Všechny úpravy si můžete ukládat a přenášet na další fotografie.

Tip: Nejčastěji používaná nastavení pro export snímků jsme připravili za vás.

Tip 2: Pokud fotíte do RAWu, nezapomeňte si ZPS propojit s DNG konvertorem pro lepší zobrazování snímků.

Pohodlné a rychlé sdílení ze všech modulů

Sdílení fotografií je přístupné přes společné tlačítko ve všech modulech. Sdílet fotky můžete nejen na Facebook, Twitter nebo Zoneramu, ale velmi pohodlné je teď i sdílení e-mailem. Objemná alba a soubory se nahrají dočasně do skrytého alba na Zoneramu a příjemci přijde odkaz na stažení fotek. Budete tak mít jistotu, že vaše fotky vždy dorazí.

Fotografie se v pozadí nahrají na Zoneramu do skrytého alba a příjemci e-mailem dorazí jen odkaz k otevření alba.

Podobně jednoduché je i sdílení na Facebook či Twitter nebo posílání papírových Zoner Pohlednic přímo ze Zoner Photo Studia.

sdilet
Tlačítko Sdílet je dostupné ze všech modulů.

Tip: Pod volbou „Sdílené odkazy“ uvidíte, jestli si fotky příjemce zobrazil nebo popřípadě i stáhnul. Fotky také můžete z internetu odstranit.

Tvorba videa z vlastních fotek

Přímo v ZPS 18 vytvoříte ze svých fotografií Full HD video, do nějž můžete přidat hudbu a efekty pro přechod jednotlivých snímků. Ve Správci v menu Vytvořit zvolíte Video a v nové záložce se otevře jednoduchý videoeditor.

menu Vytvořit
Ve Správci v menu Vytvořit najdete i další možnosti pro práci s fotografiemi.

Snímky přeskládáte na časové ose podle sebe a výsledným videem ve formátu mp4 se pochlubíte rodině třeba v televizi nebo na internetu.

Videoeditor
Stačí vybrat snímky, přetáhnout je do pole pod videem a je to!

Mezi další vylepšení verze 18 patří například i nový filtr Olejomalba v Editoru nebo plná podpora 4K rozlišení a displejů s extrémně vysokým DPI. Zoner Photo Studio 18 nespustíte již na Windows XP a Vista,  nicméně má oficiální certifikaci pro nejnovější Windows 10.

Největší změny si prohlédněte v našem videu:

Vyzkoušejte Zoner Photo Studio 18 na 30 dní zdarma a dejte nám vědět, jak se vám líbí.

Nevíte si s něčím rady? Napište nám na podpora@zoner.cz a rádi vám poradíme.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorRedakce

Milujeme fotografii a tvoříme pro vás Zoner Photo Studio. Přinášíme vám články nejen o něm, ale také o dalších oblastech fotografie.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.