Zoner Photo Studiem X krok za krokem.Díl 2: Jak si ve fotkách udělat pořádek

Tlačítko Delete je prý nejlepší přítel fotografa. My vám ale ukážeme, že třídění fotografií nemusí znamenat jenom mazání těch nepovedených. Naučíme vás triky, díky kterým už nebudete mít ve fotkách zmatek. To ale není vše – Zoner Photo Studio X umí fotky třídit třeba i podle GPS souřadnic nebo klíčových slov. Naučte se tyto funkce využívat a sami uvidíte, že jste ve fotkách ještě neměli větší pořádek. 

V minulém díle jsme si ukázali, jak dostat fotky do počítače. Ale co teď s nimi? Než se pustíte do samotné úpravy, bude vhodné vybrat snímky, které za úpravu stojí a které patří do koše.

Nepromazávejte fotky. Třiďte je!

Možná občas děláte to, že při procházení fotek nepovedené rovnou mažete. Nedá se říct, že by to bylo úplně špatně, ale okrádáte se tím o čas, protože každé samazání vyžaduje další kliknutí. Je to vteřina navíc, ale pokud máte ve složce tisíc fotek, bude to znát. Proto raději fotky nejdříve protřiďte a smažte odpad až nakonec.  

Otevřete si v Zoner Photo Studiu X modul Správce a nahoře uprostřed zvolte zobrazení Náhled. Pak postupně projeďte všechny fotky a v pravém panelu  jim kliknutím přiřazujte hvězdičky a barvy. Máte na výběr z 9 barev a 5 hvězdiček. Jaký si v tom uděláte systém je na vás, ale držte ho pořád stejný kvůli přehlednosti.

Jak si ve fotkách udělat pořádek - hodnocení
Třiďte fotky pomocí hvězdiček a barev.

Osobně doporučuji zkusit třeba tento systém:

  • * fotky, které si nechám
  • *** dobré fotky k publikování
  • ***** nejlepší výběr
  • barva označení fotek, které půjdou samostatně na Instagram
  • jiná barva pro fotky, které vyžadují složitější úpravu v modulu Editor (označím až při úpravě v modulu Vyvolat)

Vyloženě špatné fotky smažete až nakonec. Klikněte v modulu Správce vlevo nahoře na Organizovat -> Seřadit podle – > Hodnocení. Seřadíte tak fotky podle počtu hvězdiček. Fotky, kterým jste žádnou hvězdu nepřiřadili, naráz označíte a smažete.

Přidejte fotky do katalogu

Katalog nemusíte nutně používat, ale je dobré vědět, jaké výhody nabízí. Kromě toho, že načítání fotek v katalogu je rychlejší, máte možnost vyhledávat klíčová slova, hodnocení a další atributy v rámci celého katalogu, ne jen ve složce. Dále si fotky zobrazíte třeba podle místa pořízení nebo data i pokud je ve složkách máte řazené jinak.

Složku s fotkami přidejte do katalogu pomocí ikony složky se znakem + napravo do položky Katalog.

Jak si ve fotkách udělat pořádek - katalog
Přidejte složky pomocí ikony +.

Příklad z praxe: Pravidelně fotím plesy v Jihlavě a potřebuji z nich vybrat nejlepší fotky do portfolia. Kliknu do Rychlé  vyhledávání (Ctrl+F), v hodnocení vyberu = ***** a do souřadnic kliknu na ikonu získat souřadnice z mapy, kde najdu Jihlavu. Oblast hledání nechám Všude a tak zobrazím top výběr ze všech jihlavských plesů bez nutnosti procházet jednotlivé složky.

Jak si ve fotkách udělat pořádek - hledání
Vyhledejte specifický výběr fotek.

Tip: Není potřeba vždy znovu přidávat fotky do katalogu. Stačí, když máte přidanou nejvyšší složku s fotkami, kam archivujete všechno. Další snímky se vám už načtou automaticky.

Kontrolujte histogram

Při procházení fotek a rozhodování, které vybrat, vám pomůže histogram. Zejména pak zobrazení přepalů (Shift+O). Díky tomu zjistíte, zda jsou na fotce přepálená místa.

Jak si ve fotkách udělat pořádek - přepaly
Kontrolujte histogram a přepaly.

Hned pod histogramem najdete základní EXIF informace o fotce. Hodí se občas třeba podívat, jaký jste použili čas u rozmázlé fotky (abyste rozmazání příště předešli), nebo jaké ISO je v jaké situaci už moc a jaké ještě přijatelné.  

Opravte špatné datum nebo čas

Občas se stane, že zapomenete přepnout na letní čas nebo třeba fotíte na 2 foťáky a jeden jde o pár minut jinak. To pak v sérii fotek nevypadá dobře. Naštěstí se to v ZPS dá pohodlně přehodit.

Vyberte fotky, které chcete časově posunout a zvolte Informace -> Hromadné přiřazení informací.

Jak si ve fotkách udělat pořádek - hromadně
Vyberte Hromadné přiřazení informací (Ctrl+K)

Překlikněte v horní liště na Datum a čas a vyberte o kolik hodin, minut a sekund čas posunout. Pokud nesedí datum, posunete ho pomocí kalendářů ve střední části.

Jak si ve fotkách udělat pořádek - čas
Posuňte datum a čas, pokud nesouhlasí s reálným pořízením snímku.

Přidejte klíčová slova a GPS souřadnice

Klíčová slova se hodí, aby fotky byly dohledatelné nejen podle času nebo místa, ale také podle toho, co na nich je. Klíčová slova přiřazujete ručně, ale dělat to jednotlivě by bylo zdlouhavé. Naštěstí stačí fotky jen označit a všechny je přetáhnout do levého panelu na již použité klíčové slovo a k přiřazení dojde hromadně.

Jak si ve fotkách udělat pořádek - klíčová slova
Přidejte klíčová slova.

Umístění, pokud vám ho nezapisuje fotoaparát, přidáte ručně nejpohodlněji tak, že si zobrazíte modul Správce v režimu Mapa. Najdete si pomocí vyhledávání místo focení a stejně jako u klíčových slov, označíte fotky a přetáhnete je přímo do umístění. Podrobněji se o tom dočtete v článku Úklid fotoarchivu: Jak přiřadit GPS souřadnice k fotografiím.

Jak si ve fotkách udělat pořádek - gps
Přidejte GPS souřadnice k fotkám hromadně.

Co se naučíte příště?

V dalším díle se můžete těšit na praktické návody, jak pracovat se ZoneramouZoner Photo Cloudem. Kromě toho vám ukážeme přehled nejpoužívanějších klávesových zkratek Zoner Photo Studia X .

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *