Nekontrastní úpravy v programu Zoner Photo Studio

Porušování fotografických pravidel vyneslo mnoho fotografů nahoru. Pravdou je však i to, že je potřeba tato pravidla ovládat a teprve potom je můžete porušovat. V tomto článku vám přinášíme tip na to, jak porušená fotografická pravidla upravovat. Kontrast je jedním ze základních kompozičních prostředků fotografie – pojďme tedy pomocí RAW modulu v programu Zoner Photo Studio 17 tento princip trochu porušit.

Víte, co je kontrast? Obecně řečeno je to vzájemné postavení nebo působení dvou rozdílných prvků. Ve fotografii se pak nejčastěji bavíme o kontrastu barevném nebo světelném a právě ten světelný dodává jakékoliv fotografii (i černobílé) život. Ale i to můžete udělat jinak. Mezi fotografy se čím dál častěji porušují pravidla kvůli dosažení výjimečného výsledku. Je potřeba hodně zkušeností a nebývá to jednoduché. Nekontrastní úprava je velmi oblíbenou a efektní úpravou, podívejme se, jak na ni.

Na jaké fotky úpravu aplikovat?

Nekontrastní úprava vyžaduje velmi jemné a velmi rozptýlené světlo. Dalo by se říct, že ideální podmínkou na fotografování takovýchto snímků je mlha. Mlha světlo filtruje do takové míry, že jemnější a rozptýlenější světlo už v přírodě snad ani nenajdeme. Postačí však i oblačné a zatažené počasí. Mraky velmi hezky zjemní a rozptýlí světlo.

Surová fotografie má velmi měkké světlo. Pro ukázku nekontrastní úpravy se skvěle hodí.jpg
Surová fotografie má velmi měkké světlo. Pro ukázku nekontrastní úpravy se skvěle hodí.

Surová fotografie má velmi měkké světlo. Pro ukázku nekontrastní úpravy se skvěle hodí.

Zaměřeno na histogram

Pokud se podíváte na histogram takto upravené fotografie, všimnete si výrazné absence černé. Je tedy potřeba fotografovat už se záměrem pozdější nekontrastní úpravy. Proto expozici fotoaparátu nastavujte spíš do plusových hodnot.

ZPShistogram
Na fotografii výrazně chybí černá.

Odstín

Většina takto upravených fotografií má nějaký odstín. Nejčastěji jsou fotografie zbarvené do bledě modra a působí chladným dojmem. S přidáváním odstínu pracujte velmi jemně, protože se lehce stane, že fotografii přebarvíte moc a nebude to působit dobře.

Postup

Takovouto fotografii budeme upravovat ve formátu RAW v RAW modulu. Je to lepší, protože RAW formát má daleko více obrazových informací, jak jste se mohli dovědět v článku Proč fotografovat do RAWu.

  • Jako první doladíte expozici.
  • Následně snížíte saturaci na 60–70 procent.
  • Uberete světla, o cca 20–30 bodů.
  • Posuvníky pro stíny posuňte do opačného směru než světla, vytáhněte je o 20–30 bodů.
  • Dolaďte posunutím černéhobílého bodu.
  • Na závěr přidejte kontrast. (Ten pracuje jinak než ubraný kontrast pomocí Stínů a Světel).
  • Nezapomeňte fotografii ještě doostřit. Celý efekt podtrhnete a zvýrazníte pomocí přidání vinětace.

Fotografii následně vyvolejte

Nastavení fotografie v modulu RAW.jpg
Nastavení fotografie v modulu RAW.
Fotografie vyvolaná z RAWu.jpg
Fotografie vyvolaná z RAWu.

Výsledná úprava v editoru

Není nic jednoduššího než v editoru následně použít rychlé filtry. Na takovou úpravu se nejvíce hodí filtr Ocean. Sílu filtru výrazně zredukujte, v tomto konkrétním případě je fotografie filtrem překrytá na 60 procent. Fotografii dodá mrazivý nádech a výsledek vypadá skutečně velmi dobře.

Aplikace rychlého filtru.jpg
Aplikace rychlého filtru.
Výsledná fotografie, na které je aplikovaný i filtr.jpg
Výsledná fotografie, na které je aplikovaný i filtr.

Jakkoliv je nekontrastní úprava zajímavá, nehodí se na každý typ fotografie. Jakým způsobem chce fotografii upravit, byste měli vědět ještě před tím, než vůbec zmáčknete spoušť. Proto nad fotografiemi přemýšlejte dopředu, ne až potom, co je vyfotografujete. Bude se vám s nimi pak v Zoner Photo Studiu daleko lépe pracovat.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMajo Eliáš

Fotografii se věnuji od roku 2004. Když jsem začínal, tak jsem fotografoval téměř vše. V roce 2016 jsem začal studovat na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Ve volné tvorbě se zaměřuji převážně na konceptuální fotografii, profesně fotografuji převážně reklamní snímky. Více naleznete na mých stránkách: www.majoelias.cz nebo instagramu majo_elias.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *