Vyvážení bílé, vinětace a další 3 typické úpravy, které vylepší zimní krajinu

Vyvážení bílé, vinětace a další 3 typické úpravy, které vylepší zimní krajinu

Zimní krajina je nejkrásnější, když mráz kreslí v přírodě vzory a poletující sněhové vločky vytvářejí bílou peřinu. Stačí jen vzít fotoaparát a vyrazit za kouzelnými snímky. Jejich pořízení je ale teprve začátek. Bez úprav, jako je vyvážení bílé, přidání vinětace nebo zvýšení kontrastu, se téměř žádná zimní fotka neobejde.

Říká se, že každá fotografie potřebuje trochu jiné úpravy. U některých typů snímků se ale vyplatí základní postup vždy zopakovat. Týká se to třeba fotek, na kterých je zimní krajina.

Zpravidla u ní potřebujete nastavit správné podání barev, zdůraznit hlavní motiv, dodat snímku dynamiku anebo třeba zasněnější atmosféru. Naštěstí všechny tyto úpravy zvládnete za pár minut.

Jak upravit vyvážení bílé

Většinu zimních fotografií zaplňuje bílá barva, kterou mnoho fotoaparátů nezvládá správně exponovat. Sníh tedy není čistě bílý, ale šedý, případně s namodralým nádechem.

Poradíte si s tím jednoduše. Stačí v Zoner Photo Studiu spustit modul Vyvolat a otevřít záložku Vyrovnání bílé.

Pro správné vyvážení bílé použijte kapátko a vyberte s ním barevně neutrální místo na snímku. Tedy takové, které má neutrálně šedou či bílou barvu. V případě zimní krajiny tak klikněte třeba na sníh.

Pomocí posuvníku pak dolaďte bílou barvu snímku. Pokud chcete dosáhnout mrazivého vzhledu fotografie, držte se chladnějších tónů.

Zimní krajina a typické úpravy: úprava fotky v Zoner Photo Studiu.

Zdůraznění motivu pomocí vinětace

Abyste přitáhli oči diváka tam, kam chcete, využijte vinětaci. Klasická vinětace je ale černá a na zimních fotografiích je příliš výrazná. Vyzkoušejte proto bílou variantu. Na snímcích zimní krajiny působí mnohem přirozeněji a přitom neztrácí svou funkci.

Vinětaci přidáte v záložce Efekty. Stačí jen nastavit její sílu a poloměr, ve kterém se projeví.

Sáhnout můžete také po Kruhovém filtru (R). Jeho pomocí označíte část snímku, kterou chcete zvýraznit. Poté výběr invertujete a nastavíte potřebné parametry. Typicky se hodí například zvýšení Expozice, přidání Světel, projasnění Stínů nebo snížení Zřetelnosti.

Zimní krajina a typické úpravy: úprava vzhledu pomoc vinětace v Zoner Photo Studiu.

Pokud se bílá vinětace k fotografii nehodí, nemusíte ji aplikovat vůbec. Anebo použijte klasickou černou.

Tajemná krajina? Pomůže převod do černobílé

Kvalitní černobílá fotografie zimní krajiny dokáže člověku učarovat. Například černobílá zimní krajina se stopami ve sněhu působí tajemně. Zkuste tedy své snímky převést do černobílé.

Zaškrtněte proto v záložce Barva možnost Odstíny šedi. Zároveň si po převodu fotografie zkuste pohrát s různými barevnými kanály fotografie prostřednictvím Ručního míchání kanálů.

Nemusíte se bát ani převodu fotografií s převahou červeného kanálu. Stačí pomocí posuvníků zvýraznit ostatní barevné kanály, případně použít Polarizaci. Uvidíte, že kýženého výsledku nakonec dosáhnete.

Zimní krajina a typické úpravy: úprava vzhledu s převahou červeného kanálu v Zoner Photo Studiu.

Kouzla s mlhou

Zoner Photo Studio má mnoho funkcí, a není špatné vyzkoušet čas od času některou, kterou ještě neznáte. Jednou z nich může být i Odstranění oparu, která snímku ubere nebo naopak zvýrazní mlhu. Pomocí tohoto efektu můžete získat i „instagramový“ vzhled fotografie.

Zimní krajina a typické úpravy: úprava vzhledu pomocí Odstranění oparu v Zoner Photo Studiu.

3 možnosti zvýraznění kontrastu

Když se vám zdá fotografie mdlá, nebojte se přidat kontrast. Máte hned několik možností jak na to, a to pomocí:

  • Křivek,
  • Úrovní
  • nebo posuvníku Kontrast.

Každá z uvedených funkcí má trochu jiný efekt. Je proto dobré pohrát si s každou zvlášť a snímek postupně vyladit podle svých představ.

Hlídejte si histogram

Mezi poslední úpravy by měla patřit kontrola histogramu a kresby snímku. Zimní fotografie totiž hodně svádějí k přepalům a ztrátě kresby. Většinou je proto dobré kontrolovat histogram v jasných místech fotografie už při úpravách.

Nakonec fotografii exportujte. A pokud budete při exportu měnit velikost fotky, nezapomeňte ji doostřit. Jinak by zmenšená fotografie působila rozmazaným dojmem.

Pak už můžete snímek klidně publikovat. A schválně ho ještě předtím porovnejte s originálem. Uvidíte, že i pár rychlých a základních úprav dokáže fotografiím zimní krajiny výrazně prospět.

Koneckonců vyzkoušejte to i na svých snímcích. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a naučte se upravovat (nejen) zimní fotografie.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJosef Gabrhel

Dokonalým odpočinkem je pro něj strávit večer pod širákem, případně ve stanu a před spaním fotografovat hvězdy a ráno kouzelný východ slunce v krajině. Nejraději podniká své fotografické cesty na Velkou Javořinu v Bílých Karpatech. Josef je také vášnivým fotografem skoro neviditelného světa pod našimi chodidly. Pokud zrovna nefotí krajinu, běhá po lese, případně v jeho oblíbené mokřadní lokalitě a fotografuje hmyz. Josef je jednoduše řečeno fotografem přírody nejen svými snímky, ale také duší.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *