Tipy na podzimní focení: mlžná rána, záplava barev i divoký halloween

Tipy na podzimní focení: mlžná rána, záplava barev i divoký halloween

Některé fotografické příležitosti trvají jen pár týdnů, ale když je dobře využijete, můžete získat skvělé fotky. My se podíváme na to, jak tyto příležitosti využít při focení na podzim – ať už jde o magická rána obestřená mlhou, pestrobarevné krajiny nebo focení halloweenských kostýmů, podzim doširoka otevírá dveře vaší kreativitě!

Podzim je snad nejosobitější roční období, nabízí úžasnou barevnou paletu, mlžná rána, přívětivé počasí a dobrá témata na tematicky laděná focení. Například halloween je zajímavá událost, která nabízí spoustu prostoru pro kreativitu a vizuální líbivost. Na podzim si můžete vyhrát s listím i make-upem.

Barvy podzimu

Barvy podzimu jsou červená, žlutá, oranžová a hnědá. Je to období teplých barev, krásně se v něm fotí například zrzky (ale samozřejmě nejen ty). Oblečení na podzimní focení se může sladit se stromy do červena nebo do žluta. Ale můžete také vykouzlit skvělý kontrast a obléci zelenou. Zemité, přírodní, ale výrazné barvy jsou vítané.

Ve městech, v parcích, v lesích… zkrátka všude, kam se podíváte, začínají listy od konce září žloutnout a červenat. Ale září také nabízí pestrou paletu. Je přechodem mezi zeleným létem a oranžovým podzimem, nabízí nenáročné počasí a ukončuje svatební sezónu.

Avšak říjen, to je ten pravý podzim. Stromy hýří barvami a nápady jsou všude k mání. V listopadu je často takový „dojezd“ barev a začíná ponuré období šedé, černé a hnědé, než přijde bílá zima.

Tipy na podzimní focení: mlžná rána, záplava barev i divoký halloween
Podzim vybízí ke kreativnějšímu focení.
Nikon D750, Nikon 50 mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/500 s, f/2,2, ISO 200, ohnisko 50 mm.

Pokud vás zajímá, jak jsem upravila předchozí fotku, můžete se podívat na podrobný postup v článku Škola úprav v ZPS X II: Vyvolání podzimního portrétu krok za krokem

Přívětivé podzimní počasí

Podzim je mezistupněm mezi horkým, dusným létem a chladnou zimou. Počasí je příjemné, můžete fotit krásné oblečení, pohodlné svetry, elegantní klobouky, padnoucí kabátky a zajímavé šály a šátky. Pestrost se na podzim hodně nabízí. Atmosféra vybízí k focení s kafíčkem v parku nebo v kavárně.

Světla je do večera dost a není už tak prudké a nevlídné, jak v létě. Můžete jít fotit po obědě a nehrozí vám ostré stíny a přepálené fotky. Podzim také často nabízí dramatickou oblohu. Samozřejmě hrozí nějaké ty deště, ale před těmi se dá snadno schovat do již zmíněných kaváren.

Celkově je podzim ideální na fotoprocházky. Ať už chcete fotit město, přírodu, modelky nebo zvířata. Pejskům není horko a jsou mnohem hravější a spokojenější. A podobné je to i s lidmi, samozřejmě.

Tipy na podzimní focení: mlžná rána, záplava barev i divoký halloween
Elegantní móda a příjemné fotoprocházky jsou nasnadě.
Nikon D750, Nikon 50 mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/640 s, f/2.8, ISO 200, ohnisko 50 mm.

Fotogenická mlžná rána

Rána na podzim jsou skvělá, protože je veliká šance, že venku bude mlha, která je přívětivá takřka při jakémkoliv focení. Rána na podzim nenastávají tak brzy jako v létě, takže nemusíte vstávat ve čtyři hodiny a rozhodně jsou to ta nejlepší rána na focení východu slunce.

Doporučujeme řádně hlídat počasí, skvělá je stránka Yr.no. Poskytuje jedny z nejpřesnějších předpovědí, jaké můžete sehnat a podle ní si dokážete zjistit, zda vás ráno čeká mlha, déšť nebo jasno.

Podzim nabízí sice krásné barvy, ale zároveň se vyznačuje častou ponurostí, která je ale velmi magická. A ta se přesně projevuje v mlžných ránech. Určitě doporučujeme si alespoň jedno podzimní ráno zkusit vyfotit krajinku. I portrétní fotograf dokáže najít krásu a inspiraci v něčem tak krásném, jako je barevná podzimní krajina.

Halloweenské focení

Halloween je skvělá příležitost pro tématické a kostýmové focení. Nabízí řadu nápadů, ať už kostýmy inspirované filmy nebo kreativní vyžití hororové atmosféry posledního října. Upíři, vlkodlaci, dýně, horory, pohanské vizuály, tohle všechno se dá krásně načerpat a realizovat kolem období svátku mrtvých. 

Ač halloween není svátkem českým a není zde ani oslavován tak jako v Americe, je velice inspirativní a kreativní záležitostí, která vás může přivést k velice osvěžujícímu focení. A i pokud jste spíš reportážní fotograf, na halloween se po větších městech často pohybují lidé v kostýmech, konají se různé párty a celkově je to příležitost pro pořízení zajímavých snímků.

Tipy na podzimní focení: mlžná rána, záplava barev i divoký halloween
Focení kolem halloweenu může být skutečně až děsivé a hororové.
Nikon D750, Nikon 50 mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/200 s, f/3.5, ISO 160, ohnisko 50 mm.

Liduprázdné turistické lokace

Ani ne tak opuštěné, jako spíš prázdnější. Jakmile skončí léto, celkově se trochu uleví na dříve přecpaných místech. V létě se dalo na tato místa chodit večer na zlatou hodinku, ale to už často bývají zavřená. Turistické lokace bývají v létě plné, protože jsou krásné. Hrady, zámky, zajímavá místa v přírodě a podobné. 

A právě protože jsou krásné a neobvyklé, tak jsou ideální k focení. Často se člověk musí domluvit se správcem či majitelem, ale pro nekomerční focení bývají dveře otevřené. Nebojte se zeptat, napsat email nebo zavolat. Domluva je často příjemná a zcela bez problémů.

Tipy na podzimní focení: mlžná rána, záplava barev i divoký halloween
Podzimní focení Zaklínače ve středověké tvrzi Malešov.
Nikon D750, Nikon 50 mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/125 s, f/4.5, ISO 200, ohnisko 50 mm.

Focení se spadaným listím

Poslední z možností, kterou pro podzim doporučíme, je spadané listí. Dá se s ním hrát mnoha různými způsoby. Samozřejmě se nabízí rozhodit jej všude kolem a zachytit, jak padá. To je velice vděčné a zábavné, určitě si to zkuste třeba s rodinou nebo s dětmi. Do listí se dá také lehnout a fotit seshora. Rozprostřete do něj vlasy a klidně pár listů pak položte přímo na vlasy. 

Nebo můžete zkusit zábavný trik s deštníkem, kdy jej zevnitř naplníte listy, pak otočíte a vyfotíte, jak se listí sype na toho, kdo pod ním stojí. Listí můžete dát do popředí i do pozadí fotky. Modelka si může nějaký hezký list podržet před jednou půlkou obličeje nebo si z listů udělat vějířek či kytici. Představivosti se meze nekladou.

Tipy na podzimní focení: mlžná rána, záplava barev i divoký halloween
Padající listí je zábavné a je hlavním znakem podzimu.
Nikon D750, Nikon 50 mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/250 s, f/2.2, ISO 200, ohnisko 50 mm.

Závěrem

Podzim je krásný, barevný, přívětivý a hravý. Nebojte se pustit do nových projektů, zkuste něco, co jste ještě nezkusili. Využijte energii, která po horkém létě přichází. 

Pokud jste někdy zvažovali vyfotit si krajinu, zkuste to na podzim ráno. Pokud jste chtěli udělat kostýmové nebo tématické focení, zkuste to kolem halloweenu, Pokud jste chtěli fotit na krásné renesančním zámku, zkuste to domluvit na podzim. 

Tipy na podzimní focení: mlžná rána, záplava barev i divoký halloween
Podzim a jeho barvy v plné síle října.
Nikon D750, Nikon 50 mm f/1,4 AF-S NIKKOR G, 1/1000 s, f/2.8, ISO 200, ohnisko 50 mm.

Užijte si hlavně ty nádherné barvy a načerpejte z nich energii, protože po podzimu přichází zima a barvy tak zase nějakou dobu neuvidíme.

bannermf_690x120

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorZdeňka Povolen

Nefotím dlouho, ale fotím ráda. Ráda si buduji ve fotkách atmosféru, vkládám do nich emoce a myslím, že na fotce je důležité, aby měla duši. Fotím hlavně lidi, často kostýmy, občas akty a příběhové série. Hodně si zakládám na kvalitní komunikaci a příjemné atmosféře během focení. Mám ráda užívání praktických efektů jako třeba dým, oheň, jiskry, světla, pohyby oblečení a látky. Vím, že se mám ještě hodně co učit. Ale to budu mít i s dvacetiletou praxí. Věřím v celoživotní sebezdokonalování.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *