Naučte se vyrovnávat bílou a získejte tak skvělé fotky

S bílou barvou bývají při focení potíže. Málokterý fotoaparát ji zvládne zachytit tak, jak ji vidíme my. A ve spoustě případů fotce zase může slušet jiná barevnost, než jsme skutečně viděli. Ať už se snažíte vyrobit co nejvěrohodnější, nebo naopak kreativní vyvážení bílé, ZPS X na to má automatické i manuální nástroje, díky kterým je tato úprava hračka.

Proč vyrovnávat bílou

Lidské oko je schopno rozpoznat bílou barvu v jakýchkoli světelných podmínkách. Fotoaparáty tak dokonalé nejsou a pokud svůj přístroj před focením správně nenastavíte, často udělá z bílé modrou nebo oranžovou. Fotka potom působí chladně, případně zašle, každopádně ale jinak, než jste chtěli. 

V takových chvílích je ideální čas ve fotce vyvážit bílou v počítači. V Zoner Photo Studiu X tuto funkci najdete v modulech Vyvolat i Editor pod názvem Vyrovnání bílé. Tento nástroj je hned první a to záměrně, protože často změnou Teploty bílé a Odstínu můžete barevnost fotky zcela zásadně překopat. 

Naučte se vyrovnávat bílou k dosažení skvělé fotky

V tomto případě je bílá košile. Kvůli světlu od prskavek ale spíše žlutá. ZPS X upraví barevnou hladinu nejen zvolené oblasti, ale celé fotky a pleťová barva pak bude přirozenější. Pokud si chcete ušetřit problémy, zkuste fotit do RAW. Máte pak širší možnosti úprav a při focení vůbec nemusíte řešit, protože to pohodlně upravíte v postprodukci.

Stále to není ono?

Někdy nevypadá fotka podle vašich představ ani po použití kapátka pro vyrovnání bílé. To je správný okamžik pro ruční úpravu. Stačí uchopit posuvník Teplota bílé a pohnout s ním doleva nebo doprava podle toho, zda chcete, aby fotka působila chladnějším či naopak hřejivějším dojmem. Kromě toho ještě nezapomeňte na posuvník Odstín, který ovládá vyrovnání mezi zelenou a fialovou. 

Naučte se vyrovnávat bílou k dosažení skvělé fotky
U západu slunce je neutrální bílá spíše na škodu, protože nevyjádří atmosféru. V takových případech se nemusíte bát posunout bílou doprava ještě více, než to zamýšlela automatiky fotoaparátu.

Kreativní vyrovnání bílé

Vyrovnání bílé využijete nejen k opravám objektivních nedokonalostí ve fotce, ale také k tomu, aby fotka působila dojmem, jakým chcete. Proto se nebojte zapojit tvořivost a s nástrojem si pohrát.

Možnosti nástroje na vyrovnání bílé si ukážeme na následujících dvojicích obrázků. Oba snímky mají ve výchozím stavu správně vyváženou bílou. Pro vytvoření nálady ale bude zajímavější, když tuhle noční fotku posuneme do chladnějších barev. Jednak to sjednotí pouliční lampy, kde každá svítí jinak a hlavně dosáhneme temnější atmosféry. 

Naopak v druhém případě fotky červánků dává větší smysl přidat teplotu bílé doprava, protože nebe pak je červánků ještě plnější.

Obecně platí, že když chcete, aby scéna působila chladnějším dojmem (tajemný les, jezero nebo mlžné ráno), snižte teplotu bílé a nechte vyniknout modré tóny. „Prohřátí“ scenérie naopak dosáhnete zvýšením teploty bílé a „vytáhnutím“ červených tónů (západ slunce, grilovací párty, dovolená u moře).

Přečtěte si také:

Stáhněte si Zoner Photo Studio X ještě dnes a vyrovnejte bílou přesně podle vašich představ.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *