Jak odmlžit fotky

Mlha, ranní opar nebo kouř jsou často velmi kreativní nástroje, ale všeho moc škodí. Fotka pak ztrácí kontrast a není na ní v podstatě nic vidět. Mlhu můžete mnohdy následnými úpravami odstranit nebo zredukovat a není to vůbec těžké.

Každý si asi z nějakého výletu někdy přivezl fotografie, které jsou vlivem počasí tak trochu zkažené. Mlha nebo ranní opar jsou tak výrazné, že úplně zastíní atmosféru fotky, která se díky tomu může zdát dost nudná. Chybí jí informace zejména v tmavých částech. Pouhé snížení expozice však nebude stačit, protože mlha bude tmavnout a šednout.

Ačkoliv fotografie má zvláštní atmosféru, i tak je nudná.

Pomocí Zoner Photo Studia odstraníte mlžný opar jednoduše a rychle. Podívejte se, jaké nástroje k tomu použít v modulu Vyvolat s podporou nedestruktivních úprav.

Nástroj Odstranění oparu

V Zoner Photo Studiu X nabízí nástroj – odstranění oparu (angl. dehaze). Je to jednoduchý nástroj, který rozpozná a zeliminuje mlhu, kouř nebo jinak vybledlé části fotky. Přidání této hodnoty vytáhne spoustu detailů.

Odstranění oparu.

Expoziční nástroje

Mlha je nyní mírně zredukována. Fotce dále prospěje i práce s ostatními nástroji pod kolonkou Expozice. Doporučuji přidat kontrast a snížit černý bod. Tak vytáhnete z fotky informace o tmavých částech (levá strana histogramu). Nakonec zvyšte hodnoty dynamického rozsahu, světel a bílého bodu, aby byla mlha spíše bílá než šedá.

Nastavení expozice.

Původní a upravená fotografie

Zamlžená fotka není špatná fotka

Mlha nebo kouř dodává fotkám tajemnou atmosféru, protože čím méně toho vidíme, tím více si představujeme. Musí zde ale být podnětné popředí, abychom si mohli domyslet, co se asi tak odehrává v pozadí. A právě k vyzdvižení tohoto popředí můžeme použít expoziční nástroje v Zoner Photo Studiu.

Potřebujete odmlžit své fotky? Vyzkoušejte Zoner Photo Studio na 7 dní zdarma.

Objevte kouzlo opravdové HDR fotografie

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorEva Krušoftová

Jako šéfredaktor magazínu Milujeme fotografii pro vás připravuji články ze světa fotografie, postupy pro úpravy fotek i novinky z vývoje editoru Zoner Photo Studia. Čerstvě po dokončení školy jsem vedla fotokroužky pro děti a dospělé a fascinoval mě starý proces tvorby fotografie. Někdy něco málo napíšu a občas něco fotím, ale aktuálně mě nejvíce baví tvořit pro vás obsah magazínu.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *