Jak na převod do černobílé: Pohrajte si s odstíny šedi

Článek je starý více než 5 let. Informace v něm mohou být zastaralé.
Pracujeme na jeho aktualizaci. Zatím si můžete přečíst nějaké novější.
Přestože žijeme v digitální době, černobílá fotografie vychází z analogového filmu. Dnešní „černobílé“ fotografie však nejsou ve skutečnosti černobílé. Jsou to jen odbarvené digitální snímky, které jsou navíc šedivé a nekontrastní. V tomto článku si proto ukážeme, jak na převod do černobílé pomocí Zoner Photo Studia tak, abyste vytvořili co nejlepší digitální černobílou fotografii.
Víte, jaký je rozdíl mezi analogovým filmem a digitálním čipem? Nejhezčí přirovnání, jaké jsme zatím slyšeli, je to, že snímací plochy digitálu jsou přesně dané, například jako moderní sklobetonová budova, kde si můžete každý pixel představit jako okno. Analogové snímání se dá přirovnat k louce, na níž jsou chaoticky rozmístěny rostliny. Tyto rostliny tvoří stříbrné světlocitlivé krystaly, které nemají žádný řád.
Ještě před tím, než vám ukážeme, jak v ZPS převést fotky do černobílé, rádi bychom vám nejdřív řekli, čemu se vyhýbat.
Černobílá špatnou fotku nevylepší
Zaprvé, když nevíte, co dělat s fotografií, nepřevádějte ji automaticky do černobílé.
Černobílá špatnou fotku nezamaskuje – rozmazané části zůstanou rozmazané. A umělecké dílo z ní taky neudělá, jestliže je fotka špatná už od začátku. Když fotografujete, měli byste přesně vědět, jak má vypadat výsledná fotografie.
Desaturaci raději ne
Nefotografujte do černobílé přímo ve fotoaparátu. Neušetříte si tím čas, pouze tím fotky zničíte. Z černobílé fotografie neuděláte barevnou, ale obráceně ano. Navíc mnohem lépe.
Fotoaparát po přepnutí do černobílého režimu fotografii desaturuje (odbarví) a snímek je potom bez kontrastů, je nevýrazný a má plochou kresbu. I při úpravě v ZPS se desaturaci raději vyhněte. Raději použijte některý z postupů popsaných níže.

Postupy
Je několik způsobů, jak vytvořit černobílou fotografii. ZPS 17 jich má několik. Začneme od toho nejjednoduššího přístupu a ukážeme si i ty složitější, které jsou ale zároveň také efektivnější.

Jednoduchý způsob – Black & White
Nejjednodušší způsob převodu fotografie do černobílé je ten, že v Rychlých filtrech (Shift+K) zvolíte možnost Black & White. Fotografie dostane černobílý vzhled a nechybí jí kontrasty. Je to však to nejjednodušší, co s fotografií můžete udělat.


Složitější, ale efektivnější – funkce Odstíny šedi
Další možnost, kterou ZPS 17 nabízí, je převod pomocí funkce Odstíny šedi (Ctrl+G). ZPS vám nabízí možnosti, jak fotografii převést do černobílé podoby. V nabídce jsou i kanály, o nichž jsme se zmiňovali například v článku o prolnutí vrstev nebo o úpravě portrétů pomocí hollywoodského kontrastu.
Červený kanál přesvětlí všechno červené, naopak ztmaví všechno z obráceného spektra barev – modrou a zelenou. Červený kanál je vhodný na high key portréty nebo krajiny s modrou oblohou.
Zelený kanál vytvoří výraznější kontrast, vhodný na portréty s lidmi světlejší pleti. Jinak je to poměrně neutrální kanál.
Modrý kanál je opakem červeného kanálu, zesvětlí všechno, co má modré tóny, a naopak ztmaví všechno, co obsahuje červené tóny. Tento kanál se moc nepoužívá, protože pleť fotografovaných osob je moc tmavá. Modrý kanál se dá použít v krajině, případně jako režim prolnutí ve zmiňovaném článku výše.
Kanály používejte ke zdůraznění různých barev na původní fotografii, podle toho pak volte i jednotlivý kanál.
V nabídce Odstíny šedi však najdete i řadu šikovných metod, s jejichž pomocí si můžete s fotografií vyhrát.

Odstíny šedi převede fotografii do jednoduché podoby černobílé fotografie:
Pomocí Desaturace jednoduše odbarvíte fotografii.
Pokročilá metoda si pohraje s kontrastem a zároveň dává důraz na kanály.
Průměr kanálů dává střední důraz na kanály.
Maximum kanálů klade velký důraz na kanály.
Minimum kanálů přikládá kanálům minimální důraz.
Pomocí nastavení Uživatelská sami určujete důležitost jednotlivých kanálů.
Automatická metoda automaticky převede fotografii do černobílé.
ZPS 17 vám nabízí poměrně široku škálu možností převodu do černobílé. Ukážeme vám však ještě víc.
Složitější úprava – simulace analogového filmu
Analogoví pamětníci, a obzvlášť ti, kteří fotografovali na černobílý film, nám jistě dají za pravdu, když řekneme, že měli své oblíbené filmy se svým typickým kontrastem a ještě typičtějším fotografickým zrnem.
Digitální černobílá fotografie má simulovat fotografii zachycenou na analogový film. Z internetu se dají stáhnout obrázky se zrnitostí vašeho oblíbeného filmu. Do Googlu stačí zadat „název filmu citlivost noise“ (například Kodak TMax 400 noise). Vyhledávač vám přesně najde to, co hledáte. Obrázek si uložte do počítače, budete jej potřebovat.

Na fotografii, kterou chcete převést do černobílé, aplikujte vhodný kanál z funkce Odstíny šedi. Fotografii následně uložte. Na už černobílou fotografii aplikujte novou vrstvu zrnitosti vašeho oblíbeného filmu. Vrstva – vložit obrázek. Zvolte možnost Vložit ze souboru. Poté vyberete obrázek se zrnitostí daného filmu. Tuto vrstvu pak prolnete režimem Měkké světlo. Jak už víte, režim Měkké světlo všechno světlejší od neutrální šedé zesvětlí a všechno tmavší zase ztmaví. Je logické, že se na fotografii zvýší kontrast, který doladíte sílou prolnutí. Fotografii uložíte.


Tip: Před aplikováním zrna na fotografii je dobré sjednotit velikost snímků.
Hlídejte histogram
Převádějte do černobílé jen ty fotografie, kterým to pomůže ke kráse a dokonalosti. Myslete také na to, že fotografie má obsahovat jak černou, tak bílou. Proto vždy kontrolujte histogram.
Zatím zde není žádný komentář.