Co může fotograf dělat v zimě?

Základem fotografie je dobré světlo. A toho se fotografům v zimě příliš nedostává, takže mají více času věnovat se jiným činnostem. Nevíte, jak s volným časem v zimě naložit? Přečtěte si pár tipů, jak ho využít.

Zima není pro fotografy vůbec příznivé období, protože slunce zapadá brzo a času, kdy můžou fotit, není příliš mnoho.

Pokud navíc fotíte venku modelky, komplikací je pro vás i chladné počasí. Modelky v zimě dlouho pózovat nevydrží – pokud se tedy nefotí v teplém oblečení, které ale není často tak fotogenické jako to letní.

Foťte zimní krajinu

Pokud se někteří fotografové těší na zimu, tak jsou to především krajináři, protože příroda v zimě vypadá úplně jinak. Zasněžené pole a louky jsou proto ideální příležitostí, abyste vyfotili originální snímky, které se vám nepodaří vytvořit v létě.

Pořádně se oblékněte, vyrazte ven a foťte krajinu v zimním spánku. Inspirujte se například výběrem nejlepších fotek ze Zoneramy.

Foťte v ateliéru a interiéru

Výhodu mají v zimě i fotografové, kteří fotí především v ateliérech, kde mají podmínky stejné po celý rok a počasí venku se jich nijak nedotýká.

Pokud jste ještě fotografování v ateliéru nezkoušeli, pronajměte si ho v zimě na pár hodin a zdokonalte se například v nasvícení scény nebo ve fotografování portrétů. Nebo si zkrátka vyzkoušejte, jak různá světla fungují.

Pokud fotografujete lidi, dejte jim po příchodu ze zimy do tepla čas na aklimatizaci. Nebudete pak muset složitě retušovat flekatou pleť na rukách, nosu nebo lících.

Je léto nebo zima? V ateliéru na tom nesejde.jpg
Je léto nebo zima? V ateliéru na tom nesejde.

Kromě ateliérů ale můžete v zimě využít i interiéry – příležitostí je spousta, stačí jen najít ideální prostředí. Vyrazte například s modelkou do nákupního centra nebo do kavárny a zdokonalujte se v portrétových fotografiích.

Myslete však na to, že interiéry mají na rozdíl od ateliérů rozmanité světlo. Venkovní přirozené světlo může doplňovat umělé světlo z interiéru, popřípadě vaše vlastní světlo, které jste si s sebou na focení přinesli. Každé z těchto světel má jinou teplotu, takže ještě před samotným focením vyvažte bílou pomocí šedé tabulky.

Fotografování v interiérech plánujte na dřívější hodiny. Nenechávejte to až na poledne a odpoledne, protože se brzo stmívá. Už kolem třetí hodiny bývá kritický nedostatek světla a vy tak budete muset sáhnout po blesku nebo vyšší citlivosti. Ideální čas, kdy začít zimní fotografování v interiéru, je kolem deváté hodiny dopoledne.

V zimě je lepší si přivstat a začít fotografovat dříve, protože se brzy stmívá.jpg
V zimě je lepší si přivstat a začít fotografovat dříve, protože se brzy stmívá.
Kombinace interiér a blesk (případně studiové světlo).jpg
Kombinace interiér a blesk (případně studiové světlo).

Cestujte

Pořizovat letně laděné snímky můžete i v zimě – stačí vycestovat do teplých krajin. Projděte si různé cestovatelské a fotografické blogy a vyberte si oblast, která vás láká nejvíc. Můžete fotit krajiny, města nebo třeba místní lidi.

Tato fotografie byla vyfotografována začátkem prosince na Srí Lance.jpg
Tato fotografie byla vyfotografována začátkem prosince na Srí Lance.

Vraťte se ke starším fotkám

Zimní období je také ideální příležitostí k tomu, abyste se vrátili k vašim fotkám. Můžete protřídit váš archiv, upravit fotografie a vybrat nejlepší snímky pro tisk, popřípadě uspořádat promítání pro vaše přátele.

Dívat se na staré snímky s odstupem času má i další výhodu – můžete zhodnotit jejich kvalitu a možná uvidíte chyby, kterých jste si předtím nevšimli.

Zkuste se podívat na fotografie, které jste nestihli upravit.jpg
Zkuste se podívat na fotografie, které jste nestihli upravit.

Učte se novým věcem a experimentujte

Využijte dlouhých zimních večerů také k sebevzdělávání. Pročítejte různé články a knížky o fotografování, učte se nové typy úprav nebo objevujte nové techniky focení a experimentujte s nimi. Cennou zkušeností pro vás můžou být i fotografické workshopy s profesionály.

Zhodnoťte minulou sezónu a plánujte další

Nezapomeňte také analyzovat minulou sezónu pomocí přehledných tabulek a grafů. Zjistěte, které fotky se vašim klientům líbily nejvíc. A také nezapomeňte přemýšlet nad novými nápady. Na základě toho si pak můžete vytvořit plán a strategii na další fotografickou sezónu.

Využijte čas naplno

I když se zdá, že zima je pro fotografa období, kdy se nemusí fotografií vůbec zabývat, opak je pravdou. Činností, které může dělat, je spousta. A je jen na něm, jak naloží se svým „volným“ časem.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMajo Eliáš

Fotografii se věnuji od roku 2004. Když jsem začínal, tak jsem fotografoval téměř vše. V roce 2016 jsem začal studovat na Institutu tvůrčí fotografie v Opavě. Ve volné tvorbě se zaměřuji převážně na konceptuální fotografii, profesně fotografuji převážně reklamní snímky. Více naleznete na mých stránkách: www.majoelias.cz nebo instagramu majo_elias.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *