Úklid fotoarchivu: Popisujte fotky klíčovými slovy

Možná se vám už nejednou stalo, že jste potřebovali rychle najít fotografii svých rodičů nebo jste ze svých snímků hor potřebovali vybrat ten nejlepší. Jenže jak jednoduše zobrazit všechny snímky s jedním konkrétním tématem, objektem nebo osobou, když jsou rozmístěné do nejrůznějších složek na disku? Díky klíčovým slovům, která jsou přiřazená k jednotlivým snímkům, je takové hledání otázkou několika sekund.

Klíčová slova jsou nedocenitelnou pomůckou především pro takové fotografy, kteří se ke svým snímkům rádi a často vrací. Pomocí nich přiřadíte k fotografiím informace jako typ akce, místo konání, jména fotografovaných osob a další hesla, která název souboru nebo složky nemůže pojmout. Pokud navíc jména souborů a složek navíc třeba v budoucnu změníte, může být hledání ještě složitější. Díky klíčovým slovům je ale vyhledání konkrétního snímku ve fotoarchivu pomocí Zoner Photo Studia otázkou okamžiku.

bannermf_690x120

Sepište si strukturu základních klíčových slov

Prvním krokem k organizovanému fotoarchivu je zamyslet se nad tím, co nejčastěji fotografujete. Sepište si klíčová slova, která nejčastěji potřebujete ke své práci s fotkami. Pravděpodobně půjde většina z nich roztřídit do nějakých kategorií. Nejčastěji se tak u vašich snímků objeví například kategorie Akce, Lidé nebo Téma, vymyslete si ale klidně vlastní. Kategorie slouží především pro rychlejší orientaci v klíčových slovech.

Vytvořte si takové kategorie, jaké potřebujete. Kategorie jsou zároveň klíčovými slovy a slouží hlavně ke zpřehlednění archivu.jpg

Vytvořte si takové kategorie, jaké potřebujete. Kategorie jsou zároveň klíčovými slovy a slouží hlavně ke zpřehlednění archivu.

Kategorii vytvoříte dvěma způsoby:

  • kliknutím pravým tlačítkem na položku Klíčová slova a následně Nové klíčové slovo,
  • přetažením klíčových slov na sebe. Jednotlivá klíčová slova do sebe totiž můžete vnořovat.
Tip: Osobně ráda používám také vlastní kategorii Jídlo a v ní i další klíčová slova jako například dezert, polévka apod. Před několika lety jsem na praxi v architektonické firmě třídila inspirační fotografie, kterým jsem dávala klíčová slova jako lavička, květinový záhon, plot, schody atd. Možná tedy fotíte zvířata a mezi vašimi kategoriemi budou výrazy jako savci, ptáci nebo plazi.

Kam se klíčová slova ukládají?

Pokud jde o umístění, kam se klíčová slova zapisují, dávejte si pozor pouze na typ souboru, který popisujete.

V případě, že pracujete s formátem RAW, nikdy nemažte XMP soubor. Ten je nositelem veškerých dat, která se vážou na surový snímek. Nejde jen o přiřazená metadata (klíčová slova, hodnocení, značky, informace o expozici), ale také o úpravy, které jste nad snímkem provedli v modulu Vyvolat. Při vyvolání surových snímků se všechny tyto informace propíší do výsledného obrázku, nejčastěji ve formátu JPG.

S JPG je v tomto ohledu práce jednodušší. Všechna doplněná metadata se sice také zapisují do samostatného zvláštního souboru, ale ten je nedílnou součástí obrázku a ve Windows jej při běžné práci ani nezobrazíte.

Formát RAW a XMP soubor – zobrazení v průzkumníku Windows.jpg

Formát RAW a XMP soubor – zobrazení v průzkumníku Windows.

V případě, že fotíte do formátu RAW i JPG najednou, využijte v Zoner Photo Studiu funkci Seskupit RAW a JPG, díky které se klíčová slova (a jiné informace) zapíší do obou formátů u jednoho snímku současně.

Po kliknutí na Seskupit RAW a JPG zobrazíte pouze jeden ze dvou souborů – buď RAW, nebo JPG. Záleží jen na vás, co preferujete.jpg

Po kliknutí na Seskupit RAW a JPG zobrazíte pouze jeden ze dvou souborů – buď RAW, nebo JPG. Záleží jen na vás, co preferujete.

Popisujte fotky při importu

Už v okamžiku, kdy své snímky importujete z foťáku do počítače, nastává ideální čas na popsání fotek alespoň základními klíčovými slovy. Osobně při každém importu přiřazuji sérii pořízených fotek základní klíčová slova (takzvané kategorie) jako název akce, téma (krajina, jídlo, portrét, reportáž,…), místo, případně jméno, pokud se celá série fotografií týká jednoho člověka. Detailněji popisuji jednotlivé fotografie ve Správci.

Popište si fotky už při importování souborů z fotoaparátu do počítače.jpg

Popište si fotky už při importování souborů z fotoaparátu do počítače.

Co všechno mám popisovat?

Popisujte, co uznáte za vhodné a co budete v budoucnu potřebovat. Jako systematik si ráda značím opravdu leccos. Při fotografování jídla si tedy označuji fotografie slovy jako jídlo, dezert/polévka/pečivo, koláč/bábovka atd.

Fotky z výletu označuji názvem výletu nebo lokalitou (Údolí Bílého potoka, Tišnov–Kuřim ap.), přestože pro tento účel je lepší přiřazovat snímkům GPS souřadnice. Protože jsou to fotografie často rozmanité, popisuji pak fotky i podle jednotlivých objektů nebo osob, které se na nich vyskytují.

Tip: Nedávno jsme jako svatební dar shromažďovali fotky snoubenců, ze kterých jsme chtěli udělat speciální album. Stačilo jen zadat jména osob a hned se objevily všechny fotky s těmito osobami (funguje i v běžném Windows vyhledávání).

Jak se vyhledává pomocí klíčových slov?

Používejte Katalog

Vyhledávání přes Katalog je nejrychlejší možné vyhledávání ve snímcích vůbec. Katalog neprohledává fyzická umístění souborů, ale jejich virtuální katalog. Ten si můžete zobrazit jako klasickou složkovou strukturu nebo skrz pohled Časová osa, Klíčová slova nebo Lokace – tedy podle času a místa pořízení a právě skrz klíčová slova.

>> O tom, jak s Katalogem pracovat, si podrobněji přečtěte v článku Jednoduchá správa fotografií s katalogem v programu Zoner Photo Studio.

 

Své snímky filtrujte také pomocí Rychlého vyhledávání (Ctrl+F), nebo kliknutím do pole s lupou v levé horní části Správce.

Vyhledávejte efektivně například pomocí pole Rychlého vyhledávání ve Správci.jpg

Vyhledávejte efektivně například pomocí pole Rychlého vyhledávání ve Správci.

Vyhledávejte v jakémkoliv prohlížeči souborů

Vyhledávání klíčových slov ale funguje i v jakémkoliv prohlížeči souborů ve Windows, protože toto vyhledávání probíhá právě i v EXIFu souborů. Vyhledávání bude pravděpodobně trvat déle než v Katalogu ZPS, ale můžete tak hledat snímky i v nekatalogizovaných složkách nebo na počítačích, kde ZPS není nainstalované.

Přečtěte si také další články o organizaci fotografií:

Úklid fotoarchivu: Jak vyhledat a odstranit duplicitní fotografie a jiné soubory

Úklid fotoarchivu: Třídění fotografií pomocí značek a hodnocení

Jak přiřadit GPS souřadnice k fotografiím

 

Poslední aktualizace 6. února 2015

31 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Aja Voráčková

Aja je nadšený psavec, amatérský fotograf a vášnivý kulinář, což se projevuje i v jejích fotografiích. Fotí jak jídlo samotné, tak nejrůznější kulinářské a gastronomické akce, na nichž má nejraději spokojené a šťastné výrazy zúčastněných jedlíků.

Číst všechny články.

Komentáře