Co mi o mně řeklo Zoner Photo Studio

Bez fotografie si už nedokážu představit život. Se Zoner Photo Studiem pracuji denně a součástí mé práce je i odpovídat na některé dotazy technického charakteru. I mě však někdy překvapí nějaká mnou dosud neobjevená funkce. O to víc, když mi odhalí něco o mně samotném.

Například – věděli jste, že nejčastěji fotím po dvaadvacáté hodině?

Já ne. Vysvětlení tohoto faktu přitom může být více: přes den nemám na focení čas, foťák beru na noční akce, nebo je většina mé tvorby mládeži nepřístupná. Třetí to nebude. Nevím, kde přesně je pravda, v roce 2012 jsem ale po desáté hodině večerní pořídil přes pětinu svých snímků.

Nejen kvůli pozdní hodině, ale i pro závislost na „rozmazaném pozadí“ neboli bokehu, fotím nejčastěji „na plnou díru“ – clonu na nejnižší nebo téměř nejnižší hodnotě. To není překvapení. Skoro třetina mých fotografií má v Exifu clonové číslo f/1,8 nebo f/2.

Správná expozice mi nejčastěji vyšla s časem 1/60 sekundy. ISO 400.

Zatím to sedí.

Nejbohatší dny na fotografie byly soboty, nejslabší pak úterky.

V porovnání dnů v týdnu, kdy fotím nejvíc a kdy nejmíň, vede za rok 2012 jednoznačně sobota. V loňském roce jsem nafotil desetkrát víc fotek v sobotu než fotek v úterý. Což zřejmě souvisí i s pozdními hodinami, kdy fotky pořizuju.

A jak že tohle všechno vím? Objevil jsem Ameriku. Naprosto jednoduchou, nijak nemaskovanou funkci Zoner Photo Studia jménem Statistiky. Najdete ji snadno v modulu Správce v menu Informace | Statistiky. Heuréka.

Z funkce Statistiky můžete mimo jiné mezi řádky vyčíst také to, jaký objektiv vám chybí, nebo naopak nadbývá ve výbavě. Zjistíte totiž, na jaké ohniskové vzdálenosti fotíte nejčastěji, z čehož vyplyne, jestli se nepohybujete na hraně některého z rozsahů vašich skel, nebo naopak jestli se na nějakou výbavu celou dobu jen neprášilo.

Chcete vědět víc o svém focení? Projděte si Statistiky v Zoner Photo Studiu.jpg
Chcete vědět víc o svém focení? Projděte si Statistiky v Zoner Photo Studiu.
Zjistěte něco o svém focení. Vyhodnoťte si vlastní archiv. Třeba se na sebe dozvíte něco nového jako já. Stáhněte si Zoner Photo Studio 18 na 30 dní zdarma a vyzkoušejte nástroj Statistiky.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJiří Vicherek

Jirka měl v minulosti v ZONERu na starosti public relations a k fotografování se dostal až díky nadšení svých kolegů. Ve své práci strávil značnou část týdne čtením o fotografii. Rád objevuje a zkouší nové věci nejen ve fotografování. Je také jedním z organizátorů akce PechaKucha Night Ostrava.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.