8 tipů na krajinářskou fotografii

Jsou fotografové, kteří v zimě v exteriérech téměř nefotografují. Patříte-li mezi ně, pak pro vás přinášíme menší opakování základů fotografování krajin, abyste s příchodem jara byli připraveni. A těm ostatním drobné připomenutí dostupných možností určitě taky neuškodí. 

O krajinářské fotografii jsme zde na blogu psali již několikrát. Přesto, že jsme nevynechali ani zimní krajinu, největší krajinářské žně bezpochyby začínají počátkem jara a končí s prvním sněhem. Nebude tedy na škodu si pár tipů připomenout:

Pusťte se do toho!

Vít ve svém podzimním textu shrnul základní pravidla pro focení v exteriérech, přidal doporučení ohledně volby objektivů a tipy na fotografické filtry. Celý článek si můžete přečíst zde.

Zlatá hodinka a ostatní časy, foto: Vít Kovalčík.

Proti proudu nebo po něm

Fotografování nejen vodních toků jsme pak přinesli v samostatném článku zde.

Proti proudu nebo po něm, foto: Vít Kovalčík.

Vstávejte brzy

O tom, že pro atmosférou prorostlé krajinářské záběry se vyplatí vstávat brzy, vás přesvědčí Ivo s výbornými snímky z okolí Břeclavi.

Fotostory: Jitra starců, foto: Ivo Prümmer.

Minimalismus

Také v krajinářské fotografii můžete využít minimalistického přístupu. Jak takové snímky vypadají a jak se do nich pustit, čtěte v tomto článku.

Maximální účinek s minimálními prvky, foto: Vít Kovalčík.

U mořského pobřeží

Chystáte-li se na exotickou dovolenou ještě před letní sezonou, pak se mrkněte na pět rychlých tipů na fotografování u moře.

5 rychlých tipů na fotografování u moře, foto: Tomáš Slavíček.

Základní úpravy

Jak v Zoner Photo Studiu upravit jasově a barevně krajinářské fotografie jsme nakousli nad jednou čtenářskou fotografií.

Uprav mi fotku IX – Vylepšení krajinářské fotografie, foto: Jiří Klaban, editace ZPS.

Mapování tonality

Pokročilejší úpravu s nástrojem Mapování tonality jsme následně představili opět nad dalším snímkem zaslaným jedním z našich čtenářů.

Uprav mi fotku XIII: Zesvětlení mapováním tonality, foto: Josef Smékal, editace: ZPS.

Skládejte panorámata

Krajinným záběrům sluší rozhled. Přesvědčte se o tom v článku, který vám poradí, jak skládat panoramatické fotografie v ZPS.

Uprav mi fotku XVI – Jak sestrojit panorámata v ZPS, foto: Foto: Ján Veselovský, editace: ZPS.

Přejeme hodně povedených krajinných záběrů!

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorTomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *