Manuál fotobankéře: 10 tipů na úspěch ve fotobankách

Fotíte a už se vám alespoň jednou v životě vkradla do mysli myšlenka zkusit své fotografie prodat ve fotobance? Přemýšlíte, co je pro takovou práci důležité? Připravili jsme pro vás souhrn toho nejdůležitějšího, na co je dobré myslet a co musíte zvážit, než začnete takový projekt realizovat.

1. Nečekejte, že rychle zbohatnete

Není reálné očekávat, že nahrajete do fotobanky 10 fotografií a každý den se vám některá z nich prodá. Ani 100 fotografií není dost. Počítejte s tím, že zajímavý počet vložených snímků potřebných na to, aby se vám podařilo něco prodat, startuje někde na tisíci kusech. A to nějakou dobu trvá, než se vám je podaří nashromáždit. Pokud chcete uspět, vytrvejte.

2. Budujte portfolio

Budování portfolia je zdlouhavá a pečlivá práce, obrňte se trpělivostí a přemýšlejte, které snímky vyberete. Vyhněte se tomu, že po návratu z dovolené slavnostně vyjmete kartu z fotoaparátu a celý její obsah plný krajinářských záběrů a architektury nahrajete na svůj účet.

Projděte celou svou tvorbu a vyberte z každého žánru, který fotíte, jen to nejlepší. Vyhněte se vkládání hodně podobných záběrů k jednomu tématu. Představte si, že jste kupující – kolik budete mít v dnešní uspěchané době trpělivosti listovat horou podobných záběrů, než vás taková činnost otráví a přejdete raději na jiného autora? Šanci máte uspět spíše s deseti kousky fotek na téma hrajících si dětí na hřišti než se stovkou.

3. Zjistěte, jaká témata fotit

Rozhlédněte se kolem sebe a zjistěte, jaké fotografie nás v běžném životě obklopují. Zajděte si do trafiky a prolistujte časopisy, které leží na pultech. Drtivé množství fotek, které se dobře prodávají, jsou snímky na téma běžného života. Lidé ve všech možných životních aktivitách, ilustrační fotografie, fotky urbanistických i přírodních památek z celého světa, jídla, domácích mazlíčků…

Domácí mazlíčci jsou jedním z témat, které se prodávají nejvíc. Zdroj: www.pond5.com , autor: hysterka
Domácí mazlíčci jsou jedním z témat, které se prodávají nejvíc. Zdroj: www.pond5.com, autor: hysterka

4. Nefoťte příliš umělecky

Často máme touhu najít si ve focení svůj vlastní styl, pokoušíme se realizovat svého uměleckého ducha. V drtivé většině případů snímků určených do fotobanky na tohle zapomeňte. Občas se možná umělecky rozostřená fotka pohybu snímaného na dlouhý čas prodá, ale bude to spíš výjimka. Foťte konzervativně, technicky čisté snímky s jednoduchou kompozicí, nic barevně upraveného do extrému. Uvědomte si, že na fotce je dobré nechávat i prázdný prostor na doplnění (reklamního) textu.

5. Buďte originální

Zmapujte obsah fotobank v rámci témat, která fotíte, a pokuste se najít skulinku, kterou zaplníte. Valí se na vás ze všech stran snímky mladých lidí ve všech možných denních činnostech? Ale existují takové snímky obsazené seniory?

Restaurace nakupují snímky pokrmů do svých jídelníčků. Vdechněte fotkám na téma jídlo život. Nefoťte jen na bílém pozadí, uveďte do chodu chuťové buňky zákazníků. Máte doma šikovného psa, kočku nebo jiného mazlíčka, který vám netradičně zapózuje? Prostě si najděte to, v čem jste nejlepší, a to dále zlepšujte a rozvíjejte.

Originální fotky přinášejí úspěch. Zdroj: www.pond5.com, autor: pressmaster
Originální fotky přinášejí úspěch. Zdroj: www.pond5.com, autor: pressmaster

6. Pořiďte si kvalitní technické vybavení

Světelné objektivy, pevný stativ, filtry, světla a kvalitní fotoaparát budou zárukou toho, že eliminujete technické vady na svých snímcích. Šum, chromatická aberace, soudkovitost, reflexy… To vše může být podstatnou příčinou toho, že vaše tvorba neprojde vstupní branou do fotobanky a vaše práce tak přijde nazmar. Vždy fotografie kontrolujte při 100procentním zvětšení. Věnujte pozornost i kalibraci a nastavení svého monitoru.

7. Věnujte čas úpravám v počítači

Byť vlastníte sebelepší techniku, ovládáte postupy focení a v náhledu fotoaparátu snímek vypadá bezchybně, lze jej většinou v počítači udělat ještě přitažlivějším (a tedy více prodejným) základními úpravami kontrastu, vyrovnání bílé, ořezem, doladěním expozice nebo srovnáním horizontu. S úpravami to ovšem nepřehánějte – vyhněte se silným filtrům, veškerým rámečkům a podobně.

Mít dobře upravené fotografie se vyplatí. Zdroj: www.pond5.com, autor: kaprizka
Mít dobře upravené fotografie se vyplatí. Zdroj: www.pond5.com, autor: kaprizka

8. Dejte si práci s popisem fotek

Každá fotobanka má svůj algoritmus, který nakupujícím umožní vaši fotku vyhledat v obrovském množství konkurence. Jasně proto u každého snímku textem definujte, co je na něm zobrazeno. Titulek fotky by měl spíše znít Mladá žena sedící na dece v parku s knihou v rukách než jen Žena. Běžné je vyplnění až 50 klíčových slov k jedné fotografii. To vše je velké množství práce, kterou si můžete ulehčit pomocí externích programů k popisu fotek určených. Některé fotobanky už dnes dokonce nabízejí a stále zdokonalují funkci autotaggingu, která využívá principu umělých neuronových sítí.

9. Mějte ponětí o právních aspektech focení

Důležitou součástí fotografování pro fotobanky je znalost právních aspektů. Je dobré vědět o tom, že k prodeji snímků pro reklamní účely musíte mít podepsaný souhlas fotografovaných osob, takzvaný model release, podobně také property release pro focení některých objektů.

Další samostatnou kapitolou jsou loga, značky, chráněný design a podobně, jejichž vyobrazení na fotce také zamezuje prodat fotku určenou k reklamě. Proužky Adidas na ilustračních fotkách sportovce z fitness centra odsoudí vaši fotku do kategorie téměř jistě neprodejná nebo rovnou k zamítnutí. V takovýchto případech, kdy si loga nevšimnete už při focení a nepošlete model se převléci, nezbývá než retušovat v počítači.

Některé fotobanky přijímají práci označenou jako editorial určenou pro zpravodajství, ale prodejnost takových snímků je minimální. V této kategorii je asi největší šance prodat snímek slavného sportovce nebo nějaké významné události, jako je demonstrace či jiná veřejná událost.

10. Vzdělávejte se v oboru

Neusněte na vavřínech, svět okolo nás se mění v poklusu a úspěšní bývají ti, kteří se dokážou přizpůsobit změnám. Studujte, jak a co fotí ostatní, ne jen doma na české půdě, ale celosvětově. Zlepšujte své technické fotografické dovednosti. Nedávno začaly fotobanky také prodávat video – to pro vás může být další příležitost vyzkoušet něco nového.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorIrena Vanišová

Fotografie je mým koníčkem od roku 2005, profesionálně se jí věnuji od roku 2010. Zaměřuji se hlavně na sportovní a reportážní focení. Pracuji ve fotobance Pond5.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *