Odstraňte optické vady objektivu s pomocí RAWu
Objektivy fotoaparátů trpí nejrůznějšími optickými vadami. Naštěstí lze některé z nich více, či méně úspěšně potlačit při úpravách v počítači. Tomuto následnému procesu zpracování můžete výrazně pomoci tím, že budete fotografovat do formátu RAW.

Vinětace, chromatická vada, sférické zkreslení – to jsou tři hlavní vady, se kterými se u objektivů můžete setkat a které lze také v Zoner Photo Studiu (ZPS) potlačit či dokonce trvale odstranit.
Proč v RAWu a ne JPEGu?
ZPS umí dané vady potlačit i na snímcích ve formátu JPEG. Jestliže ale fotografujete do RAWu, budou dané úpravy provedeny na větším množství dat, dojde tak k menším ztrátám a degradacím obrazu. Nehledě na to, že potlačení takové chromatické aberace je ve formátu RAW výrazně jednodušší.
Chromatická vada – podrobněji bychom si její vznik a vliv na výslednou fotografii mohli rozdělit na axiální, laterální atd. Pro naše potřeby však nyní bude stačit vědět, že se projevuje barevným posunem patrným na kontrastních hranách ve fotografii. Typicky jsou to červené, fialové, modré nebo žluté kontury okolo zmiňovaných hran.
Sférické zkreslení – prohnutí rovných hran v obraze, soudkovité podle charakteristického oblého zahnutí hran směrem ke středu obrazu, poduškovité opačným směrem, či dokonce vlnkovité.
Otevřete fotografii v surovém formátu v modulu RAW ZPS. Po provedení základních jasových a barevných úprav, o kterých jsme psali například zde, se přesuňte na záložku Objektiv. Zde totiž můžete opravit optické vady.
Transformace a korekce
Na naší ukázkové fotografii nebudeme pozorovat přímo potlačení sférického zkreslení (nejsou na ní žádné vodorovné nebo svislé linie u krajů obrazu). Protože se však jedná o široké ohnisko a z předchozích fotografií jsme věděli, že objektiv mírně soudkuje, nastavili jsme mírnou korekci Soudkovitosti.
Pozn.: Tento krok bychom pochopitelně v našem případě mohli přeskočit, protože pro budoucího diváka nebude mít tato změna téměř žádný vliv.
Mírné ztmavení v rozích obrazu je patrné i při použití clony F5,6. Posunem Síly směrem doprava, tedy do kladných hodnot, dojde k zesvětlení okrajů snímku. Opačným posunem byste naopak vinětaci ještě více zvýraznili. Podle potřeby je následně třeba ještě vyladit Poloměr. Čím širší poloměr, tím bude vinětace aplikována na menší část obrazu.
Nakonec je třeba se ještě poprat s barevnou vadou. Doporučujeme přiblížit si snímek alespoň 1:1 (hvězdička na numerické klávesnici). Nebo ještě lépe na 200-400% zvětšení a přesunout se do některého z rohů.
Odstraňte barevný posun
Jak je vidět na našem snímku, nachází se zde fialové a zelené kontury, které budeme chtít potlačit. Nejprve tedy jezdcem u Červené-zelené stáhněte hodnoty mírně do záporných hodnot. Následně pak obdobnou úpravu (tentokrát do kladných čísel) proveďte u Žluté-modré. Oběma jezdci přitom můžete libovolně posouvat, dokud nebude vaše fotografie zcela či téměř bez chromatické vady.
Tip: Po úpravě chromatické vady zkontrolujte v náhledu ještě i další části snímku, zda nedošlo v jiných oblastech naopak k navýšení barevného posunu.
Jakmile budete mít úpravy hotovy, můžete snímek buďto poslat Do fronty, Vyvolat, nebo otevřít v Editoru a po případných dalších úpravách uložit.
Výsledný a původní snímek. Pro přechod mezi obrázky najeďte na fotografii myší.
Pro ještě efektivnější práci s RAW modulem doporučujeme používat DNG konvertor.
Poslední aktualizace 17. března 2014
Komentáře