Tisk a úprava fotografií

Jestliže nepatříte mezi „archivátory“ snímků, kteří je mají pouze v elektronické podobě, určitě si čas od času i nějaké fotografie vytisknete. Možnosti tisku jsou různé a jednou z nich je i domácí tisk. Pojďme se tedy podívat, na co se při něm zaměřit.

Předpokladem pro domácí tisk fotografií je samozřejmě vhodné vybavení, jednak je to tiskárna, ale především pak počítač s vhodným monitorem, který poslouží pro základní úpravy snímků. Ve většině domácností bude pracovnímu místu dominovat LCD monitor, u kterého je třeba dát velký pozor na pozorovací úhel. S jeho změnou se totiž mění také jednotlivé zobrazované barvy.

Kalibrujte

Před samotnou přípravou fotografií na tisk je vhodné zkalibrovat si celou soustavu, na níž budete pracovat. Minimálně je třeba zajistit vhodné a především neměnné světelné podmínky. Doporučení je v tomto případě jednoduché, pracujte se snímky ve stejnou denní dobu, aby byl zajištěn přísun stejného množství a poměru denního a umělého světla.

Práce pouze při umělém světle bude jednodušší i z hlediska změny ročních období a množství světla v průběhu dne. V takovém případě je ideální umístit za monitor stolní lampu a nastavit ji tak, aby v místnosti bylo nepřímé odražené světlo. Teplota světla by se měla blížit dennímu osvětlení, tedy přibližně 4000 až 5000 Kelvin.

V ideálním případě byste měli pro nastavení monitoru a barev využít kalibrační sondu
V ideálním případě byste měli pro nastavení monitoru a barev využít kalibrační sondu

Dalším krokem by měla být kalibrace monitoru, vzhledem k domácím podmínkám samozřejmě nebude přesná a ani perfektně provedená pomocí kalibrační sondy. Základní korekce nastavení obrazu a jasu je však nezbytná. Pro nastavení si můžete zobrazit kalibrační snímek například v programu Zoner Photo Studio (Nastavení/kalibrovat monitor). Nejdůležitější je správné nastavení jasu a kontrastu monitoru tak, abyste viděli kompletní škálu odstínů šedé, ale přitom neměli monitor maximálně zářící. Při kalibraci posunujte obrázek na různá místa monitoru, LCD panely mají často v okrajových částech obrazovky nižší míru podsvícení než uprostřed.

Kalibrace by měla pokračovat sladěním barev na monitoru a referenčním výtisku. Pro tento účel vytiskněte kalibrační snímek na tiskárně, kterou budete používat a poté se snažte na monitoru nastavit stejné barvy jako na výtisku – zejména pleťové odstíny a výrazné syté barvy – dejte pozor, aby byl výtisk na stejném papíru, který chcete používat pro tisk fotek.

Kalibrační obrázek - Zoner Photo Studio
Kalibrační obrázek – Zoner Photo Studio

Připravit a tisknout

Základem pro tisk fotek je samozřejmě barevná tiskárna, v ideálním případě inkoustová. Současné barevné laserové tiskárny sice mají nesrovnatelně kvalitnější výtisk než před několika lety, nicméně u fotografií se jeho kvalita nemůže rovnat inkoustovým výtiskům na kvalitním fotopapíru.

Alternativou k inkoustové tiskárně je termosublimační tiskárna, určená výhradně pro tisk fotografií. Tento typ tiskáren používá pro tisk speciální papír, jehož každý bod může mít několik set úrovní intenzity (odstínů) v závislosti na množství působícího tepla – tvorba snímku není de facto tiskem ale jakýmsi osvícením teplocitlivého papíru, na němž se následně zobrazí výsledná fotografie. Výhodou tohoto tisku je rychlost a kvalita výtisků a použití dodatečné ochranné vrstvy na povrch fotografie. Tiskárny tohoto typu najdete v nabídce zanček Canon a Sony.

Termosublimační tiskárna vypadá jinak než klasické inkoustové tiskárny, obvykle má také mnohem měnší rozměry
Termosublimační tiskárna vypadá jinak než klasické inkoustové tiskárny, obvykle má také mnohem měnší rozměry

Inkoustové tiskárny prošli v uplynulých letech poměrně zásadní inovací a u většiny modelů určených pro tisk fotek najdeme více jak tradiční čtveřici inkoustů – azurová, purpurová, žlutá, černá. Další inkousty jsou obvykle světlejší odstíny základní čtveřice, určené pro tisk fotografií. Ve výsledku mají vytištěné fotky širší škálu odstínů a při tisku černobílých fotografií pak také větší škálu šedých tónů.

V zásobě byste měli zcela jistě mít alespoň jednu sadu barevných inkoustů pro váš model tiskárny, v případě že se chystáte na tisk černobílých snímků, pořiďte si pro jistotu také navíc zásobník černého inkoustu.

Sada inkoustů pro barevnou fototiskárnu obsahuje až osm barev
Sada inkoustů pro barevnou fototiskárnu obsahuje až osm barev

Nezbytný je při tisku fotografií vhodný fotopapír, hledání ideální značky a modelu může chvíli trvat, a proto ze začátku volte raději menší balení, abyste mohli vyzkoušet vlastnosti papíru. Obecně platí pravidlo dodržovat značku tiskárny a inkoustu, v případě papíru pak obvykle můžete experimentovat, nicméně při použití papíru opět od stejného výrobce byste měli dosáhnout vždy stejných a snad i předvídatelných výsledků.

U fotopapírů se rozlišuje jednak povrch – matný nebo lesklý a jednak gramáž – laicky řečeno tloušťka papíru. Čím vyšší gramáž tím silnější a obvykle také kvalitnější papír. Pro běžné použití postačuje gramáž cca 170 g/m3 pro větší výtisky a pro ty, které chcete například pověsit v rámu na zeď, je lepší použít vyšší gramáž cca 190–220 g/m3.

Každý výrobce tiskárny dodává vlastní fotopapíry, a to hned v několika řadách, podle typu použití
Každý výrobce tiskárny dodává vlastní fotopapíry, a to hned v několika řadách, podle typu použití

Samotný tisk je pak již rutina, pozor dejte pouze u čerstvě vytištěných snímků na to, aby barva důkladně zaschla, dotýkejte se při vyjmutí z tiskárny pouze okrajů. Jakmile je výtisk hotový, máte za sebou větší část práce. Ke slovu přichází adjustace snímku, o té si ale povíme příště.

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

Komentáře