Fotografické filtry: Jaký vybrat a kdy ho použít? 

Fotografické filtry Jaký vybrat a kdy ho použít

Různé druhy filtrů patří k fotografii již od doby jejího vzniku. Fotografové se vždy snaží objevovat nové pohledy na realitu, a v tomto snažení jim pomáhají různé nástroje a doplňky. Fotografické filtry jsou jedny z nich. 

Ať už se jedná o fotografii klasickou nebo digitální, fotografické filtry je možné využívat v obou případech a dosáhnout, když ne zcela jiných, tak minimálně lepších snímků. 

Kombinace digitální fotografie a následných úprav v počítači je natolik jednoduchá a efektivní, že některé filtry už přestaly být pro fotografování účinné jako dříve. Řada ostatních však stále zůstává nepostradatelnými pomocníky.

Rozdělení fotografických filtrů

Dělení filtrů není tak jednoznačné a striktní, jako je tomu například u objektivů. Můžeme však vydefinovat jakési tři skupiny filtrů podle toho, k čemu slouží a jaký je jejich účinek.

Editor fotek,
který nezná hranic
Stáhněte

První skupinu bych nazval jako filtry ochranné, protože v kombinaci s digitálním fotoaparátem prakticky jinou funkci nemají – patří sem například UV filtr či Skylight filtr.

Druhá skupina obsahuje filtry, které usnadňují dosáhnout zamýšleného snímku a nelze je uspokojivě nahradit postprodukcí v počítači. Do této skupiny patří neutrální šedé filtry, přechodové filtry a polarizační filtry.

Fotografické filtry, příklady filtrů

Poslední skupina je složena z efektových filtrů. Jejich účinek je možné vcelku obstojně simulovat v počítači při úpravě snímku. Klasickým zástupcem je změkčující filtr, barevné přechodové filtry a obecně všechny barevné filtry.

Jaký filtr je vhodný pro váš fotoaparát?

Aby toho nebylo málo, tak rozdíly mezi jednotlivými filtry nejsou pouze v jejich účinku. Mnohem viditelnější rozdíl, který odhalíte hned při prvním pohledu, je v jejich velikosti. Filtr se obvykle šroubuje na přední přírubu objektivu, která je k tomu účelu vybavená závitem. 

Pokud fotograf používá foťák s více objektivy, pak může střídat více filtrů, pořídit si filtr s větším průměrem, který doplní redukcí, nebo využít držák upevněný na objektivu.

Systém upevnění filtrů totiž elegantně obchází nutnost šroubování filtru do příruby objektivu a pracuje s jednotně velkými čtvercovými nebo obdélníkovými filtry, které se zasouvají do držáku. 

U digitálních kompaktů je držák obdobný, upevňuje se však na stativový závit. V obou případech je obrovskou výhodou univerzální použití a také možnost kombinace různých filtrů za sebou.

Při výběru filtru je také třeba dbát na jeho provedení, používáte-li ultraširokoúhlý objektiv, mohou některé filtry způsobovat výraznou vinětaci – ztmavení rohových oblastí snímku.

Co se týká kvality filtrů, volte vždy renomované výrobce, u kterých máte jistotu, že se jedná o kvalitní výrobek. Obecně je možné konstatovat, že při koupi filtrů se nevyplácí příliš šetřit. Pojďme se na nejčastější typy fotografických filtrů podívat detailněji. 

UV, skylight a ochranné filtry

UV filtry se používaly především u analogové fotografie. UV filtr eliminoval ultrafialové spektrum světla (UV záření). Skylight filtr se dřív používal k odstranění přebytku modrého nádechu, který se vyskytuje ve větším množství (např. na horách). Většina digitálních fotoaparátů však má UV filtr přímo na snímači, a tak se funkce těchto filtrů omezuje pouze na ochranu objektivu.

Fotografické filtry, UV filtr
Ačkoliv je UV filtr čirý, má na sobě speciální vrstvy, které blokují ultrafialové záření.

Polarizační filtry

Funkci polarizačního filtru oceníte především při fotografování vodní hladiny či obecně ploch odrážejících světlo. Filtruje polarizované světlo s konkrétním úhlem natočení, který se nastavuje přímo po nasazení na objektiv. Filtr je totiž složen ze dvou vzájemně se otáčejících částí. Jedinou nevýhodou filtru je snížení množství světla, které dopadá na snímač.

Fotografické filtry, Polarizační filtr, CPL
Polarizační filtr, taky zvaný CPL – circular polarizing filter. Jeho hlavním úkolem je regulace síly odrazů světla od předmětů. 

Při použití u levnějších objektivů dávejte pozor na to, zda se otáčí či neotáčí přední příruba objektivu. V případě, že se otáčí, je třeba nejprve komponovat a zaostřit snímek a teprve poté nastavit požadovaný úhel filtru.

Neutrální filtry – ND filtry

Tento typ filtru je určen především pro snížení celkového jasu scény bez změny zabarvení obrazu. ND filtry filtrují rovnoměrně viditelné spektrum světla a suplují použití vyššího clonového čísla. Má však tu výhodu, že nezvětší hloubku ostrosti snímku, ale umožňuje fotografovat s delším časem při nezměněné citlivosticloně.

Fotografické filtry, ND filtr
ND filtr využijete převážně v situacích, kdy vám podmínky nedovolí snížit expozici nastavením fotoaparátu.

Dají se pořídit různé hustoty pro různé scénáře. Míra hustoty je vždy označena číslem za písmeny ND. Například ND 2, 4, 8, 16, 32 atd. 

Fotografické filtry, tabulka ND filtry

Nebo lze také pořídit ND filtry variabilní, které podobně jako u polarizačních filtrů otáčením mění svoji hustotu, takže máte hned několik filtrů v jednom a můžete si nastavit, jak moc vám filtr expozici srazí dolů.

Fotografické filtry, Přechodový filtr
Přechodový filtr se hodí například při focení horizontu proti světlu. 

Kromě filtrů, které filtrují rovnoměrně v ploše, se ještě vyrábějí přechodové filtry s různě ohraničeným přechodem. Tyto filtry se nejčastěji používají pro ztmavení oblohy na snímcích, u nichž by jinak hrozilo její přeexponování. Také se používají na zachování detailů v ostatních částech snímku.

Fotografické filtry, Přechodový filtr s držákem na objektiv
 K přechodovému filtru je potřeba speciální držák, který si našroubujete na objektiv.

Barevné filtry

Tento typ filtrů je ve většině případů možné s úspěchem simulovat v počítači. Barevné filtry dávají snímku specifický barevný nádech. Také v tomto případě se vyrábějí jako přechodové, a tudíž mohou sloužit například ke zvýraznění barvy oblohy či pouštního písku.

Fotografické filtry, Barevné filtry

Velkou roli hrály tyto filtry především v černobílé fotografii, kde se používaly například pro vyhlazení pleti portrétovaných či dramatické ztmavení oblohy. Všechny úpravy je však nyní možné provést přímo v počítači, když pracujete s jednotlivými barevnými kanály.

Před koupí filtry vyzkoušejte

Ať už se rozhodnete pro jakýkoliv filtr, vždy jej před koupí vyzkoušejte přímo na fotoaparátu. Výhodou digitálu je, že si můžete ihned zkontrolovat výsledek a zjistíte tak, zda filtr, respektive jeho účinek, je pro vaše záměry dostatečný.

Pokud si stále s výběrem filtru nejste jistí, a zajímají vás i efektové filtry, podívejte se na naše video, ve kterém se dozvíte další zajímavé informace. 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorRedakce

Milujeme fotografii a tvoříme pro vás Zoner Photo Studio. Přinášíme vám články nejen o něm, ale také o dalších oblastech fotografie.

Komentáře (3)

 1. Osvědčilo se mi použití přechodového filtru pro zvýraznění mraků, Filter UV či 1A používám vždy i jako ochranu přední čočky objektivu. Překvapilo mě použití polarizačního filtru v nepálském Himaláji, kdy záběry s filtrem měly nepříjemný žlutavý nádech. To bylo v 90-tých letech a fotil jsem na Kodachrom 64. Naštěstí se jednalo jen kolem 10 záběrů.
  Nyní používám především fotoaparáty Sony, kde mi výborně vyhovuje zabudovaná HDR funkce.
  S pozdravem JIří Šmehlík
  http://www.smji,eu

 2. Dobrý den,
  Bylo by vhodné ještě zmínit magnetické filtry českého výrobce VFfoto.com, který vyrábí i vyšší ND filtry.

 3. Když jsme zmínili obejitelné barevné filtry, proč nezmínit neobejitelné úzkopásmové (didymiový filtr – žlutá čára sodíku, … astro filtry), infračervený filtr, …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *