Srovnejte si horizonty!

Základním předpokladem pro vytvoření divácky atraktivní fotografie je dodržování několika základních pravidel. Jedno ze zcela základních je pravidlo rovného horizontu. I když máte horizont nakloněný, není vše ztraceno!

Ideálně rovný horizont navozuje u diváka dojem klidu a ten se tak může soustředit na ostatní části fotografie. Jistě jste se setkali i se snímky, kde byl horizont výrazně nakloněný, obvykle se však jedná o záměr fotografa. U mírných náklonů pak jde spíše o nepozornost a následnou neznalost jednoduché úpravy či lenost ji provádět. Není však nic horšího, než snímek vodní hladiny, po které pluje jachta a celá scéna je jen tak mimochodem nakloněna, takže voda vlastně teče do kopce.

Pevná ruka základ úspěchu

Dnes popisovaná úprava náklonu horizontu patří sice mezi základní postupy, avšak osobně ji řadím ještě do zvláštní skupiny úprav záchranných. Náklonu horizontu lze totiž velmi snadno zabránit již při expozici. Chce to jen trochu cviku a alespoň základní fotografické vidění – to má snad každý, kdo se rozhodl fotografovat pro radost.

Většina digitálních kompaktů, kde komponujete scénu na displeji, umožňuje zobrazení pomocné mřížky. Ta slouží právě pro kontrolu a prevenci kácejících se linií anebo náklonu horizontu. V prvním případě využijete vertikální úsečky, v druhém pak horizontální úsečky – horizont na fotografii by s nimi měl být rovnoběžný. U digitálních zrcadlovek je pak možné mřížku zobrazit na matnici v hledáčku anebo využít gyroskopického senzoru a jím řízené digitální vodováhy. Nemáte-li mřížku k dispozici, budete se muset spolehnout na vlastní intuici a zrak, který vám napoví co je rovné a co už nikoliv, pomoci také může spodní a horní hrana displeje.

01__Zoner Photo StudioI takto může vypadat výsledek nepozornosti při fotografování

Rovnáme linii

Máte-li i přes veškerou snahu horizont na snímku nakloněný, nezbývá než spustit Photo Studio a začít s úpravou. Počítejte, že s narůstajícím nakloněním horizontu budete muset finální snímek více oříznout, neboť jeho natočením vznikají hluchá místa na okrajích snímku.

Jakmile spustíte editor s vybraným snímkem, zvolte v nástrojové liště vlevo položku Srovnat horizont (H), přes snímek se zobrazí čárkovaná přímka se dvěma čtvercovými body. Spolu s přímkou se zobrazí malý panel nastavení.

02_Zoner Photo Studio

Prvním krokem k úspěchu je proložení této přímky horizontem na snímku. Posunutí přímky je jednoduché, najeďte kurzorem nad přímku, než se změní v šipkový kříž, chytněte ji a posunujte nahoru či dolů. Až budete na vhodné místě, pusťte myš a kurzorem najeďte na jeden ze dvou bodů přímky, v ten okamžik se kurzor změní v kolečko s šipkou a jeho posunem budete přímku natáčet. Novinkou aktuální verze programu je možnost zobrazení pomocné mřížky, ta vám usnadní správné umístění linky pro srovnání a navíc naznačí obrysy oříznutého snímku po použití nástroje pro srovnání horizontu.

03_Zoner Photo StudioPomocná mřížka je velmi praktickým vodítkem při nastavení natočení

Řezání je nezbytné

Jakmile máte nastaven správný úhel pro srovnání (ten se mimochodem zobrazuje vpravo dole pod obrázkem), můžete přistoupit k samotnému natočení snímku. Po stisknutí tlačítka Použít dojde k otočení snímku dle nastavené přímky. V případě, že jste ponechali zatrženou volbu Automatický ořez, bude snímek oříznut tak, aby na něm nezůstala hluchá místa.

04_Zoner Photo StudioOřez po srovnání horizontu je relativně velký, závisí na míře natočení snímku

Pokud tuto volbu nezatrhnete, zůstanou na obrázku bílé plochy a finální ořez si můžete doladit sami za pomoci nástroje ořez. Jak vidíte na snímku, odpadní část fotografie je poměrně velká, proto je lepší hlídat si rovinu horizontu již při expozici.

05_Zoner Photo StudioTakto vypadají hluchá místa kolem snímku se srovnaným horizontem, ořez je v tomto případě jen a jen na vás

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.