6 důvodů, proč byste měli třídit fotografie
Tlačítko „Smazat fotku“ je jedním z nejužitečnějších tlačítek fotoaparátu i na počítači. A neměli byste se ho bát použít, jestliže vaše fotka není dostatečně dobrá – ve výsledku vám totiž pomůže se zlepšit.
Dobrým fotografem se člověk nestane přes noc. Za profesionálními fotkami stojí tisíce nepovedených fotek, které skončily v koši. Naučte se třídit a promazávat špatné fotografie – to, že si uděláte pořádek ve fotoarchivu, není jediný důvod, proč byste to měli dělat. Důvodů je mnohem více:
1. Ušetříte místo na kartě a na disku
Nepovedenými fotkami se chlubit nebudete, tak proč je raději nesmazat? Rozmazané, tmavé nebo naopak přepálené fotky na kartu a na disk nepatří. Nikdo je neocení. Raději je vyhoďte, ušetřete drahocenné gigabajty místa a vyfoťte lepší.
2. Zpřehledníte si fotoarchiv
Protříděním fotek neušetříte jenom místo na disku, ale hlavně si zpřehledníte svůj fotoarchiv. A až se budete v budoucnu k fotkám vracet, třeba proto, abyste si nechali vytisknout ty nejlepší snímky, snadno a rychle najdete to, co hledáte.
Udělejte si pořádek ve svém fotoarchivu – pomocí barevných značek, hvězdiček a klíčových slov. Návody najdete v těchto článcích:
- Jednoduchá správa fotografií s katalogem v Zoner Photo Studiu
- Úklid fotoarchivu: Třídění fotografií pomocí barevných značek a hodnocení
- Úklid fotoarchivu: Popisujte fotky klíčovými slovy
- Úklid fotoarchivu: Jak vyhledat a odstranit duplicitní fotografie a jiné soubory
3. Uvidíte chyby i pokrok
U každého použití klávesy „smazat“ si budete muset zdůvodnit, proč chcete fotku odstranit a co je na ní špatně. Všímejte si chyb – třeba rozmazaného obličeje, přepáleného nebe, uříznutých noh, sloupu vyrůstajícího z hlavy nebo špatné kompozice. Neudělali byste taky líp, kdybyste si stoupli víc doprava nebo si přidřepli?
Až při prohlížení fotek v počítači uvidíte chyby, které jste možná neviděli při focení nebo si jich nevšimli ve fotoaparátu. Příště si jich třeba všimnete ještě před tím, než zmáčknete spoušť.
Naučte se déle dívat na scénu před sebou a uvažujte o tom, co chcete vyfotit. Teprve pak zmáčkněte spoušť. Nestačí jen cvakat jednu fotku za druhou a doufat, že aspoň jedna z těch padesáti bude dobrá.
A navíc – jestliže budete pravidelně promazávat své fotografie a vybírat třeba deset nejlepších ze sta, časem uvidíte, jak se vaše fotografování zlepšuje, i když třeba jen po malých krůčcích. Porovnejte si své pět let staré fotky s těmi současnými – vidíte pokrok?
4. Najdete nová témata
Kromě pokroku při třídění fotek uvidíte témata, která nejčastěji fotíte, a taky to, jak by se na nich dalo ještě zapracovat a posunout je o úroveň výš. Třeba vás napadne úplně nový a originální námět na zpracování, který svým obsahem zaujme spoustu lidí.
5. Ušetříte si čas s úpravami
Jaké úpravy fotek provádíte s fotkami nejčastěji? Ořezání, úprava expozice, teploty barev nebo srovnání perspektivy? Myslete na případné úpravy už při focení a pokuste se jim předem vyhnout.
6. Nebudete nudit
Baví vás listovat alby vašich přátel na Facebooku, která obsahují třeba tři sta nepromazaných fotek z jednoho místa? Mě ne. Raději se podívám na album s šesti různými fotografiemi – a jedna zajímavější než druhá. Ukazujte světu jen ty nejlepší fotky a získejte obdiv vašich přátel.
Češka Martina Gebarovská, která pět let cestuje po světě a fotí, promazává svoje fotky už ve fotoaparátu. Přečtěte si víc o jejím fotografickém workflow.
Vojtěch Duchoslav, fotograf poslední trabantí výpravy po Tichomoří, považuje čtyřicet fotek v albu za strop, pak už divákova pozornost upadá. Výběr nejlepších fotek je podle něj nejnáročnější a nejdůležitější částí zpracování nafoceného materiálu.
Špatné fotky patří do koše
Nebojte se smazat fotky, které se vám nepodařily, nafotíte lepší. Vytvořte si speciální složku s těmi nejlepšími snímky a čas od času si je prohlížejte. Třeba vás to donutí přemýšlet o tom, co a jak byste příště chtěli vyfotit jinak.
Zatím zde není žádný komentář.