[11/2022] Jaký PC pro fotografy? Pomůžeme vám vybrat si

[122022] Jaký PC pro fotografy Pomůžeme vám vybrat si

Nikdo nechce u úpravy dvaceti fotek strávit celý den. Spousta lidí přitom s podobným problémem bojuje. Důvod je jednoduchý – pomalý a zastaralý počítač. Následující řádky by proto měly sloužit jako vodítko lidem, kteří se rozhodli pořídit si nový počítač nebo si ho sami postavit.

Tento článek pro vás pravidelně aktualizujeme, abychom spolu drželi prst na tepu technického vývoje. Nejprve se podíváme na počítače, které po vás nebudou vyžadovat šroubovák a vysokou školu v oboru konfigurace vhodných komponentů.

Proč vůbec přemýšlet o novém stroji?

 1. Výkon – každý rok se u procesorů posunuje rychlost, která schopnost splnit vaše přání umožní. A i když meziroční nárůst například 10 % neznačí zásadní změnu, je třeba si uvědomit, že člověk obvykle počítač nekupuje na jeden rok. A v případě víceletého rozdílu už se bavíme o tom, jestli vám úprava fotky zabere 3 sekundy nebo několikanásobně času.
 2. Spotřeba energie – často narážím na názor, že není nutné pořizovat nový stroj, když ten starý je jen pomalejší. Jenže on není jen pomalejší, on u práce spotřebuje na stejnou činnost mnohem více elektrické energie. 

Jaký PC pro fotografy

Mini-PC s maxi-výkonem:

Pokud ve vaší hlavě stále vypadá stolní počítač jako velká krabice zasunutá pod stolem, je čas si tento obrázek přenastavit. Zejména v dnešní době, kdy nás kromě samotného výkonu počítače zajímá i to, kolik stojí jeho provoz. 

Takzvané mini-PC se vyznačují kompaktními rozměry, do kterých se snaží výrobci dostat co nejvíce výkonu, a přitom držet spotřebu na uzdě. Ta je pak typicky menší než nároky jedné obyčejné vláknové žárovky.

Jako typického zástupce této skupiny PC můžeme doporučit ĀSOME STUDIO PRO R7. Co na vás čeká v počítači o objemu jedné litrové krabice mléka za necelých 16 tisíc Kč? 

 • Nadupaný osmijádrový procesor AMD Ryzen 7 (od toho název modelu počítače) 
 • podporovaný 16 GB operační paměti a 
 • 1 TB místa pro vaše fotky.

Doporučený stroj jsme důkladně otestovali. Hodí se na úpravu fotek v Zoner Photo Studiu X, dokonce i ve spojení se 4K monitorem. Velkou zásluhu na tom má procesor Ryzen 5700G, který je momentálně nejvýkonnějším Ryzen APU (procesorem s integrovanou grafikou) na trhu.

Jaký PC pro fotografy

Strádat nebudete ani po stránce softwarové. Jednak k počítači dostanete zdarma nejnovější operační systém Windows 11 Pro a jako bonus čtvrtletní licenci našeho Zoner Photo Studia X. To ať máte čas si ho v klidu vyzkoušet, pokud ještě nejste jeho předplatiteli.

Když tedy sečtete nekompromisní výkon procesoru, dostatek místa na fotky a operační systém v hodnotě přes 4000,- zdarma, těžce budete hledat výhodnější upgrade vaší práce s fotkami. 

Stroj v doporučené konfiguraci zakoupíte přímo na stránkách ASOME Europe.

Lego pro dospělé – stavíme si počítač z komponent

Následující soupis komponent berte jako základ pro rozumnou práci s fotkami. Pokud si to můžete dovolit, je možné zvolit i výkonnější komponenty. Lze jít i opačnou cestou, bohužel za cenu kompromisů.

Představíme vám počítač bez periferií s cenou do 20 tisíc korun včetně operačního systému. Přidejte myš, klávesnici a monitor a jste na finální ceně kolem třiceti tisíc. 

Zde uvedená sestava vám bude sloužit na úpravu fotek řadu let, po kterých buď aktualizujete klíčové komponenty (desku, procesor, paměti a pracovní disk), nebo počítač budete používat dál až do jeho morálního zastarání. 

Právě aktualizovatelnost komponent a lepší možnost chlazení (tedy tiššího provozu) jsou výhodami sestavení počítače do velké skříně.  

U sestavy se nabízí několik cest. My zůstaneme u ověřeného AMD Ryzen 7 5700G, zkrátka proto, že v nabídce AMD nic výkonnějšího s integrovanou grafikou není a za současné peníze je procesor pořád vynikající. Ostatní zde doporučované komponenty se řídí výběrem tohoto procesoru. 

Jaký PC pro fotografy
Procesor AMD Ryzen 7 5700G, Zdroj: Heureka.cz

Můžete se také vydat cestou nových Intel Core procesorů 13. generace představených v září 2022 (smysl dává například Intel Core i5-13600K). Tam si ale za novinku s vyšším výkonem připlatíte (je nutné vybrat i jinou desku a chladič).

Pokud byste počítač chtěli využívat i na intenzivnější hraní nebo stříhání videa, bude pro vás lepší (ale podstatně dražší) cestou koupě samostatné grafické karty a procesoru bez integrované grafiky.

Mojí strategií je vybírat nejlevnější podporovanou desku kvalitního výrobce, která má odpovídající počet výstupů. Vy si jen před nákupem ověřte, přes jaké výstupy budete připojovat monitor, zda máte nějaké nároky na výbavu (integrovaná wifi, počet USB konektorů, vyždímání maximálního potenciálu procesoru přetaktováním) a podle toho případně upravte svůj výběr. 

Jaký PC pro fotografy
ASUS PRIME B550M-K, Zdroj: Conrad.cz

Sestava je, co se týče ukládání dat, postavena na řešení, na dnešní dobu poměrně malého, ale zase velmi rychlého SSD disku. Pokud potřebujete na archiv více místa, ale nemáte prostředky na velký SSD disk, přihoďte do sestavy navíc plotnový disk Seagate BarraCuda 2TB.

Zde se držím dlouhodobě jiné zásady: Koupit paměť od Kingstonu ve vhodné velikosti a parametrech. U pamětí je typicky žádoucí, aby konkrétní deska měla přímo uvedenou podporu konkrétního modelu. Doporučuji tedy případně kompatibilitu paměti s vybranou deskou upřesnit s podporou vámi vybraného obchodu.

Výkonnější verze dlouhodobé stálice našich doporučení, kromě solidního zdroje renomovaného výrobce získáte také možnost odpojení kabelů, které nevyužijete, a tedy i větší pořádek ve skříni. 

K vybranému procesoru již chladič obdržíte, ale doporučuji koupit tento. Jedná se o větší kousek, který bude rychleji odvádět teplo a sestava tedy bude tišší.

U počítačové skříně zcela rozhoduje počet a umístění portů a design, jaký se vám líbí. Nebojte se vybrat si jinou bednu. Pokud nezabrousíte do těch úplně nejlevnějších (pod tisíc korun) a nechcete ji ukazovat návštěvám, tak poslouží dobře.

Jaký PC pro fotografy
Počítačová skříň: Cooler Master MasterBox Q300L, Zdroj: CZC.cz

Tímto ventilátorem nahradíte kousek dodávaný spolu s počítačovou skříní. Ten bývá nevalné kvality a zbytečně hlučný. Ventilátor poté podporuje cirkulaci vzduchu ve skříni a ochlazuje tak jednotlivé komponenty (mimo procesoru s vlastním chladičem se nejvíce z osazených komponent zahřívá SSD disk). 

V dnešní době už nemá smysl zamyšleně hledět do minulosti a vzpomínat na Windows 10. Jedenáctky jsou moderní systém, který sice ještě občas překvapí nějakou banální chybou (např. snížení výkonu disků), kterou ale výrobce rychle opraví a je vhodné si na novém počítači zvykat už na Windows 11. A nebojte, Zoner Photo Studio X na nich jede bezvadně.

V sestavách nenajdete optickou mechaniku, pokud nevlastníte obsáhlou sbírku optických disků (CD, DVD), není to dnes již potřeba. A to ani na instalaci operačního systému.

Na závěr ještě upozornění: Konkrétní počítačové komponenty zde jsou uváděny v dobré víře vám přiblížit aktuální stav trhu a možnosti nákupu, kompatibilitu konkrétních kusů vždy ověřujte s tím, kdo vám bude daný hardware prodávat. Autor, redakce MilujemeFotografii.cz ani společnost ZONER a.s. nenesou odpovědnost za případná nedorozumění nebo škody. 

Tip na pomoc s výběrem – konfigurátory

Pokud si na stavbu nevěříte, můžete se obrátit na některého z velkých prodejců HW techniky (například Alza, CZC nebo T.S.Bohemia) a zakoupit u nich hotovou sestavu nebo například v případě CZC využít konfigurátor, který vám se sestavením pomůže a následně si můžete také objednat sestavení stroje.

A co monitor?

Výběr dobrého monitoru pro fotografa je téma na samostatný článek. Nemusíte se ale lekat, kolega Jára už ho pro vás napsal (článek je staršího data, ale základní parametry platí stále). Nejspíše vás nepotěší, že ceny kvalitních fotografických monitorů se stále pohybují v pětimístných částkách.

Pokud ale pochopíte základní parametry kvalitního monitoru a pak vědomě snížíte svá očekávání, vyberete si i mezi levnějšími monitory. Můžu doporučit značky BenQ, Samsung, Dell či LG. Důležité je, aby monitor obsahoval panel typu PVA, IPS, případně OLED.

Osobně jsme vyzkoušeli například 27palcový monitor, který lze sehnat za cenu kolem osmi tisíc a pro běžnou práci s fotkami zcela vyhovuje. 

Jaký PC pro fotografy
Dell 27 Monitor – S2721QS, Zdroj: Dell.com

Na závěr ještě poznámku k rozlišení. V minulosti jsme uváděli, že není nutné se hnát za rozlišením 4K a pro úpravu fotek stačí 2560 × 1440 bodů. Při současném výkonu procesorů, ceně monitorů a optimalizaci Zoner Photo Studia X, již ale nemá cenu se u doporučené sestavy držet zpět. Pokud nechcete příliš investovat, pamatujte na to, že 4K rozlišení znamená více pixelů a tedy vyšší nároky na výkon stroje. Volbou nižšího rozlišení se tak dá ve finále ušetřit, byť to nedoporučujeme. 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorPepa Halíček

Pepa Halíček od roku 2013 spřádá marketingové plány Zoner Photo Studia. Ve fotografii se zaměřuje na portréty lidí, ale rád experimentuje. Jeho tvorbu najdete na Zoneramě a na osobním webu.

Komentáře (13)

 1. Dobrý den,
  chci koupit nový počítač, právě z důvodu, že stávající je málo výkonný pro úpravu fotek. Na stránkách Alza jsem objevil model Lenovo Yoga Slim 7 ProX 14IAH7 Ultimate Grey/Cloud Grey celokovový. Je u něho poznámka „+ Zdarma Grafický software Lenovo Zoner Photo Studio X“. Prosím, co tato poznámka znamená pro mě, když mám Zoner účet a také samozřejmě licenci. Děkuji za odpověď.

  1. Zdravím Vás, Pavle,
   gratulujeme k zakoupení nového počítače. Co se licence ve spolupráci s Lenovo týče, kontaktujte nás prosím na naší podpoře, kde bychom tuto situaci dořešili.
   Přeji Vám mnoho zdařile vyfocených i upravených fotografií:-)
   Eva | Redakce milujemefotografii.cz

 2. Dobrý den,
  vím, že zde jde především o úpravy fotografií. Přesto bych se rád zeptal, jestli uvedená sestava vyhoví i když zamýšlím upravovat videa? Domnívám se, že pro videostřih není integrovaná grafika optimální. Pokud vím, vskutku kvalitní grafická karta pro střih bývá značně rozměrná. A v době boomu těžby krypto, není úplně snadné, natož levné, ji sehnat. Vlastně se příliš neliší od kvalitních herních karet, je to tak? Ale nemám o tom velký přehled. Děkuji za upřesnění. Honza

  1. Dobrý den, na tohle nebude jednoduchá odpověď. Pokud si chcete jednou dvakrát do roka střihnout video z dovolené nebo výletu (v ZPS X nebo třeba Davinci Resolve či Hitfilm Express), není potřeba kupovat grafickou kartu za dalších 15-20 tisíc. Pokud chcete vydělávat peníze pravidelným točením 4K videí, pak to bez karty nepůjde. A ano, v ten moment se díváte po herních grafických kartách a potřebujete velkou skříň.

   Josef Halíček

   1. Jan Markovič

    Dobře děkuji. No a když je to něco mezi, tedy ani jen dovolená, ani 4K, natož nahusto, „vejde“ se přiměřená grafika do téhle doporučené skříně? anebo už ty integrované pokročily natolik, že to zvládnou? Díky za info. Honza

   2. Ano, běžná grafika se do podobné skříně vejde, ale vždy si to ověřte u toho, u koho nakupujete. Skříně u sebe obvykle mívají v popisku něco jako „max. délka grafické karty 360 mm“ a to pro vás bude vodítko. Ještě jedno upozornění – pokud byste si kupoval nějaké grafické dělo, musíte toto nutně promítnout i do zdroje. Námi navrhnutý zdroj je 650W, při doporučené zátěži kolem 70 % výchází na celou sestavu 455 W. Je potřeba na to myslet a na internetu existují i kalkulátory spotřeby jednotlivých komponent.

    K integrované kartě – nedokážu vám říct, je to podobné, jako s auty. Na chalupu dojedete s Fabií i Kodiaqem, záleží, jak často to budete absolvovat, jaké máte finanční možnosti, jaké nároky na pohodlí. Nejlepší doporučení je si samozřejmě nějakou úpravu vyzkoušet, pokud máte možnost (u známých, kolegů).

 3. V nabídce Asome je i o málo dražší typ ĀSOME STUDIO PRO MiniPC R7 32GB / 1TB NVMe, který má RAM o velikosti 32 GB.
  Vyplatí se koupit spíš tento typ, nebo na tom nezáleží..?

  1. Záleží na tom, na co všechno budete chtít počítač využívat. Pokud na běžné úpravy fotek, 16 GB je dostatečných a můžete si tam místo operační paměti přihodit třeba nějaký přenosný disk na zálohování fotek. Pokud plánujete počítač využívat i jinak (napadá mě třeba virtualizace dalších operačních systémů), paměti není nikdy dost. 🙂

   Josef Halíček

 4. Zaujal mě ĀSOME STUDIO PRO MiniPC R7, ale chybí mi další informace. Není zde uvedena čtečka paměťových karet fotoaparátu. Budu potřebovat připojit myš a klávesnici – 2 USB porty, 2 USB porty pro externí disky s kopiemi fotek, čtečka paměťových karet – 1 USB port, grafický tablet pro editaci fotek – 1 USB port, tiskárna – 1 USB port, externí CD/DVD mechanika – 1 USB port.
  Takže dohromady potřebuji 8 USB portů. V popisu je uvedeno 6 USB portů, na obrázku je pouze čelní strana, kde jsou vidět 2 široké USB porty a možná 2 USB-C porty. Zadní strana není vidět ani od Vás ani u dodavatele. Můžete prosím doplnit obrázek zadní strany počítače a nematoucí popis USB portů?

  1. Dobrý den, tenhle počítač má portů osm – dva céčkové, šest áčkových. Fotka je u popisu počítače v sekci Obrázky a přesně popsané porty jsou v sekci Parametry. Čili pokud to vhodně nakombinujete, půjde to, případně USB hub.

   Josef Halíček

 5. Dobrý den , podporuje iintegrovaná GK 10 bit hloubku barev?
  Děkuji

 6. Dobrý den, jestli jsem správně pochopil článek, tak by pro běžnou úpravou fotografii v Zoneru měl stačit výkonnější notebook s integrovanou grafikou. Koukal jsem se např. na tento kousek, kde je pro mě důležitá i práce se stylusem i z jiných důvodů než je úprava fotografií. Předem děkuji za reakci. Bohouš

  1. Bohužel se nezobrazil odkaz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *