[12/2021] Postavte si PC pro fotografy. Pomůžeme vám vybrat komponenty

Nikdo nechce u úpravy dvaceti fotek strávit celý den. Spousta lidí přitom s podobným problémem bojuje. Důvod je jednoduchý – pomalý a zastaralý počítač. Tento článek by proto měl sloužit jako vodítko lidem, kteří se rozhodli pořídit si nový počítač nebo si ho po postavit.

V článku nejdříve rozebereme jednotlivé komponenty, které by měl mít slušný počítač pro úpravu fotek a následně si ukážeme, na co se koukat, když si na stavbu počítače nevěříte, nebo potřebujete hotové řešení – ať už stolní nebo přenosné.

Odkazy z článku vedou na e-shop Alza.cz. Můžete si samozřejmě vybrat i váš oblíbený e-shop. Z odkazování na tento konkrétní mi žádné výhody neplynou.

TIP: pokud se vám nechce skládat vlastní počítač, přeskočte rovnou na konec článku, kde najdete již hotová řešení.

Doporučená sestava a popis komponent

Jedná se o počítač bez periferií s cenou do 25 tisíc korun včetně operačního systému. Přidejte myš, klávesnici a monitor a jste na finální ceně od třiceti tisíc výše (to spíše s méně kvalitním monitorem). 

Počítač lze samozřejmě postavit i levněji, ale ptát se na minimum nedává smysl, protože výrobci obsadili trh takovou paletou produktů, že si vybere každý, ať už má deset tisíc nebo sto.

Zde uvedená sestava vám bude sloužit na úpravu fotek řadu let, po kterých buď aktualizujete klíčové komponenty (desku, procesor, paměti a pracovní disk), nebo počítač budete používat dál až do jeho morálního zastarání.

Procesor: AMD Ryzen 7 5700G

Aktuálně nejvýkonnější procesor od AMD s integrovanou grafickým jádrem. Sestavu neosazujeme grafickou kartou, protože to vzhledem k jejich cenám nedává v současnosti smysl. Proto hledáme slušné řešení s integrovaným grafickým jádrem. A to tyto tzv. APU od firmy AMD představují. 

Jen upozornění: Integrovaná grafická jádra nejsou určená na hraní her. Jednodušší věci jako Minecraft nebo starší hry si zahrajete, ale jinak integrované řešení zaostává i za podprůměrnými a staršími samostatnými grafikami.

Základní deska: MSI B550M PRO-VDH

Autorova strategie je vybírat nejlevnější podporovanou desku kvalitního výrobce, která má odpovídající počet výstupů. Vy si jen před nákupem ověřte, přes jaké výstupy budete připojovat monitor, zda máte nějaké nároky na výbavu (integrovaná wifi, počet USB konektorů, vyždímání maximálního potenciálu procesoru přetaktováním) a podle toho případně upravte svůj výběr. 

Pracovní SSd disk: Samsung 980 500GB

Disk pro archiv: Seagate BarraCuda 2TB

Sestava je co se týče ukládání dat postavena na řešení menšího a rychlejšího SSD disku a velkého plotnového disku. Pokud nepotřebujete tolik místa, zvažte nákup spíše většího SSD disku. Pokud naopak potřebujete místa více, pořiďte si větší plotnový disk.

Operační paměť: Kingston FURY 16GB KIT DDR4 3600MHz CL17 Beast Black

Zde se držím dlouhodobě jiné zásady: Koupit paměť od Kingstonu ve vhodné velikosti a parametrech. Pokud pomineme nadsázku, je slušné upozornit, že tato paměť nemá od výrobce desky explicitně uvedenou podporu pro nejvyšší rychlosti, ale podporované modely pamětí jsou často vyprodány. Doporučuji tedy případně kompatibitu paměti s vybranou deskou upřesnit s podporou vámi vybraného obchodu.

Zdroj: Corsair CX550M

Stálice našich doporučení, kromě solidního zdroje renomovaného výrobce získáte také možnost odpojení kabelů, které nevyužijete, a tedy i větší pořádek ve skříni.

Chladič procesoru: SilentiumPC Fera 5

K vybranému procesoru již chladič obdržíte, ale doporučuji koupit tento. Jedná se o větší kousek, který bude rychleji odvádět teplo a sestava tedy bude tišší.

Počítačová skříň: Cooler Master MasterBox Q300L

U počítačové skříně s nadsázkou zcela rozhoduje počet a umístění portů a design, jaký se vám líbí. Nebojte se vybrat si jinou bednu. Pokud nezabrousíte do těch úplně nejlevnějších (pod tisíc korun) a nechcete ji ukazovat návštěvám, tak poslouží dobře.

Ventilátor skříně: ARCTIC P12 PWM 120mm

Tímto ventilátorem nahradíte kousek dodávaný spolu s počítačovou skříní. Ten bývá nevalné kvality a zbytečně hlučný. Ventilátor poté podporuje cirkulaci vzduchu ve skříni a ochlazuje tak jednotlivé komponenty (mimo procesoru s vlastním chladičem se nejvíce z osazených komponent zahřívá SSD disk).

Operační systém: Microsoft Windows 11 Home CZ (OEM)

V dnešní době už nemá smysl zamyšleně hledět do minulosti a vzpomínat na Windows 10. Jedenáctky jsou moderní systém, který sice ještě občas překvapí nějakou banální chybou (např snížení výkonu disků), kterou ale výrobce rychle opraví a je vhodné si na novém počítači zvykat už na Windows 11. A nebojte, Zoner Photo Studio X na nich jede bezvadně.

V sestavách nenajdete optickou mechaniku, pokud nevlastníte obsáhlou sbírku optických disků (CD, DVD), není to dnes již potřeba. A to ani na instalaci operačního systému.

Na závěr ještě upozornění: Konkrétní počítačové komponenty zde jsou uváděny v dobré víře vám přiblížit aktuální stav trhu a možnosti nákupu, kompatibilitu konkrétních kusů vždy ověřujte s tím, kdo vám bude daný hardware prodávat, redakce MilujemeFotografii.cz ani společnost ZONER software, a.s. nenesou odpovědnost za případná nedorozumění nebo škody.

A co monitor?

Výběr dobrého monitoru pro fotografa je téma na samostatný článek. Nemusíte se ale lekat, kolega Jára už ho pro vás napsal (článek je staršího data, ale základní parametry platí stále). Nejspíše vás nepotěší, že ceny kvalitních fotografických monitorů se stále pohybují v pětimístných částkách.

Pokud ale pochopíte základní parametry kvalitního monitoru a pak vědomě snížíte svá očekávání, vyberete si i mezi levnějšími monitory. Můžu doporučit značky BenQ, Samsung, Dell či LG. Důležité je, aby monitor obsahoval panel typu PVA, IPS, případně OLED.

monitor pro fotografy dell
Dell 27 Monitor – S2721DS. Zdroj: www.dell.com.

Na závěr ještě poznámku k rozlišení 4K. Pro úpravu fotek ho nutně nepotřebujete a vystačíte si s nižším rozlišením 2560 × 1440 bodů (rozlišení 1920 × 1080 bodů už je dnes skutečně málo). Nejen, že ušetříte peníze, ale s menším množstvím zobrazených dat také odlehčíte grafickému jádru a práce s fotkami bude svižnější.

Tip na pomoc s výběrem – konfigurátory

Pokud si na stavbu nevěříte, můžete se obrátit na některého z velkých prodejců HW techniky (například Alza nebo CZC, T.S.Bohemia) a zakoupit u nich hotovou sestavu nebo například v případě CZC využít konfigurátor, který vám se sestavením pomůže a následně si můžete také objednat sestavení stroje.

Když chcete hotový stroj

Pokud ještě více zobecním rady z první kapitoly, soustřeďte se na to, aby váš počítač obsahoval pokud možno co nejnovější komponenty. Aktuálnost modelů procesorů a SSD disků ovlivní to, jaký výkon za svoje peníze dostanete.

O procesorech AMD Ryzen jsme již mluvili, u konkurenčního Intelu je aktuální dvanáctá generace Alder Lake oznámená v říjnu 2021. Také u Intelu poznáte generaci z prvního jednoho nebo dvou čísel procesoru, například Intel Core i7 12700K.

Novější generace procesorů také dosahují daleko nižší spotřeby energie při stejném výkonu a umí se lépe poprat s novými multimediálními formáty.

Upozornění: Častým zvykem je hodnotit výkon procesorů od intelu jen podle čísla v názvu rodiny (i3, i5, i7, i9). Jedná se ale jen o označení určité třídy výkonnosti. Starší procesor s vyšším “i-číslem” tak může podávat horší výsledky, než novější procesor s nižším označením, navíc obvykle s výrazně vyšší spotřebou. 

Počítač na úpravu fotek v zoner Photo Studiu X
Pokud se vám nechce skládat vlastní počítač, můžete využít již hotová řešení.

U disků je to ještě větší alchymie, výrobců je spousty, technologií také a hledisek, které by měl člověk před nákupem zhodnotit je celá řada. Nejjednodušším vodítkem bude to, že sestava obsahuje SSD disk ve slotu M.2 s rozhraním NVMe od renomované značky – Intel, Samsung, WD, Crucial. Rozdíly v cenách disků jsou značné podle jejich výkonnosti, konkrétní model se však bohužel často nedozvíte.

Ale abych vás nenechal zcela tápat, máme pro vás i jeden konkrétní příklad. V dnešní době již na trhu existuje velké množství takzvaných mini-PC. Ty se vyznačují kompaktními rozměry, na druhou stranu s jen omezenými možnostmi upgradů. Koupíte tak hotovou malou krabičku s navzájem dobře spolupracujícími komponentami a operačním systémem. A v budoucnu můžete například snadno vyměnit disk za větší nebo pořídit větší množství operační paměti. 

Zástupcem kategorie mini-PC je například HP ProDesk 405 G6 DM (ve variantě s 16 GB RAM a 0,5 TB diskem), který se v různých konfiguracích dá nalézt za různě vysoké částky. Já osobně mám dlouhodobě otestovanou variantu s procesorem AMD Ryzen 7 4750GE, který nabízí dostatečný výkon na běžnou úpravu fotek. Opět platí “něco za něco”, v tomto případě proti sobě stojí kompaktnost s nízkým odběrem a horší poměr cena/výkon (tedy ve velké krabici byste za podobné peníze získali vyšší výkon).

Když potřebujete přenosný počítač

Výběr přenosného počítače je také vždy o kompromisu. Můžete dosáhnout na vysoký výkon (který se k úpravě fotek hodí vždy), ale zaplatíte vždy více, než za odpovídající stolní sestavu. A čím větší výkon, tím vyšší spotřeba energie a tedy rychleji vyčerpaná baterie. Často navíc budete chtít fotky upravovat na větším monitoru, čímž se přenositelnost takového řešení dále snižuje.

Při výběru přenosného počítače v dnešní době bych doporučil orientovat se na stroje postavené na procesorech AMD Ryzen s integrovaným grafickým jádrem (tzv APU) poslední generace Cezanne (číslo procesoru začíná pětkou) a to ve výkonné mobilní verzi (označení procesoru končí písmenky H nebo HS). Tyto stroje začínají v současnost zhruba na dvaceti tisících korun.

notebook na úpravu fotek v Zoner Photo Studiu C
Dalším pohodlným řešením je pořízení notebooku.

Příkladem moderního notebooku vhodného na práci s fotkami je Lenovo Yoga Slim 7 Pro 14ACH5 OLED. Není nejlevnější (33 tisíc s DPH), ale kromě poctivého zpracování notebooku získáte aktuální a (na poměry notebooků) výkonný procesory Ryzen 7 5800H, 16 GB operační paměti, 1 TB SSD disk a nejnovější systém Windows 11. Čili vše, co by takový stroj na fotky měl mít.

Samozřejmě si můžete vybrat také z nabídky dalších výrobců, jen stále myslete na klíčové parametry nutné pro svižnou úpravu fotek:

  1. Rychlý procesor (některá z posledních generací procesorů AMD Ryzen nebo Intel Core.
  2. Dostatečně velké a rychlé SSD úložiště
  3. Dostatek operační paměti (dnes už raději 16 GB a více)

TIP: Koukněte na video, kde jsme se na oba zmíněné počítače podívali podrobněji:

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorPepa Halíček

Pepa Halíček od roku 2013 spřádá marketingové plány Zoner Photo Studia. Ve fotografii se zaměřuje na portréty lidí, ale rád experimentuje. Jeho tvorbu najdete na Zoneramě a na osobním webu.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.