[02/2021] Postavte si PC pro fotografy. Pomůžeme vám vybrat komponenty

Nikdo nechce u úpravy dvaceti fotek strávit celý den. Spousta lidí přitom s podobným problémem bojuje. Důvod je jednoduchý – pomalý a zastaralý počítač. Podívejte se proto, jak si správně vybrat počítač na úpravu fotek.

Je jasné, že každý má při nákupu počítače na fotky jiné nároky a možnosti. Nabídnu vám ukázkovou sestavu, která vám poslouží jako základní odrazový můstek při vaší výpravě za dokonalým strojem. Nebo strojem, který bude odpovídat potřebám vaší peněženky.

Článek prošel rozsáhlou aktualizací v listopadu 2019. Zachycuje masivní nástup nových procesorů společnosti AMD, které až na výjimky dávají zákazníkům nejlepší poměr cena/výkon.

V sestavách nenajdete optickou mechaniku, pokud nevlastníte obsáhlou sbírku optických disků (CD, DVD), není to dnes již potřeba. A to ani na instalaci operačního systému.

Veškeré odkazy z článku vedou na e-shopy Alza.cz a CZC.cz. Můžete si samozřejmě vybrat i váš oblíbený e-shop. Z odkazování na tyto konkrétní mi žádné výhody neplynou.

Doporučená sestava

Než si ukážeme seznam komponent, čeká nás důležité filosofické rozhodnutí. Při návrhu jsem stál před zvážením, zda jít cestou hrubé síly procesoru Intel a jeho integrované grafiky nebo cestou procesorů AMD Ryzen, které ale neoplývají integrovaným grafickým jádrem a je třeba investovat do samostatné grafiky. Naproti tomu nabízejí daleko lepší poměr cena/výkon.

Rozhodování to není jednoduché a sestava pro úpravu fotek se dá poskládat oběma cestami. Já si pro ilustraci vybral cestu procesoru AMD Ryzen. Kromě úpravy fotek si tak budete moci sestříhat video nebo zahrát i nějakou starší hru. A nebo novější, když si připlatíte za výkonnější grafiku. Ale o tom až za chvíli.

Typ komponenty Konkrétní příklad Orientační cena
Procesor AMD Ryzen 5 3600 5 390 Kč
Chladič procesoru ARCTIC Freezer 34 579 Kč
Základní deska MSI B450M PRO-VDH MAX 2 279 Kč
Grafická karta ASUS CERBERUS GeForce GTX 1050TI O4G 3 599 Kč
Operační paměť HyperX 16GB KIT DDR4 3200MHz CL18 Fury Black Series 2 239 Kč
Hlavní disk (SSD) Intel SSD 660p, M.2 – 512GB 1 899 Kč
Disk pro archivaci Seagate BarraCuda, 3,5″ – 2TB 1 599 Kč
Počítačová skříň SilentiumPC Signum SG1M 999 Kč
Zdroj Corsair CX450M 1 559 Kč
Ventilátory 2 ks ARCTIC F12 Silent 258 Kč
Operační systém Microsoft Windows 10 Home CZ 3 299 Kč

O procesoru AMD Ryzen 5 3600 se toho napsalo už hodně, je to zkrátka povedené srdce počítače za slušné peníze, se kterým nešlápnete vedle. Šlápnout vedle byste ale mohli při výběru desky, proto pozor na její parametry. Mnou doporučená deska s příznakem „MAX“ má už aktualizovaný firmware pro výše zmíněný procesor i slot pro pevný disk (dnes se již díky rozhraní M.2 pevné disky umísťují i na základní desku).

PC pro fotografy - procesor Ryzen
Procesor Ryzen 5 3600. Zdroj: CZC.cz.

Sestavu desky a procesoru doporučuji opatřit kvalitním chladičem Arctic Freezer 34, díky kterému nebude hrozit omezení výkonu procesoru z důvodu přehřívání a zároveň bude příjemně tichý. Dva ventilátory do počítačové skříně podporují proudění vzduchu (jeden umístíte do přední části pro vhánění vzduchu, druhý na zadní pozici pro hnaní teplého vzduchu ven. 

Počítačová skříň je otázkou vkusu, potřeby konektorů, případně nároků na odhlučnění stroje. Vybral jsem obyčejnou skříň, jejíž největší předností je to, že vás nebude moc stát. Na počítačovém zdroji bych naopak doporučoval nešetřit, zde uvedený Corsair CX450 je opravdu minimem, jak výkonově, tak kvalitou. Pokud vám to rozpočet dovolí, pořiďte třeba Corsair RM650x, kdy získáte výkonovou rezervu pro budoucí upgrade, plně modulární kabeláž a desetiletou záruku. 

PC pro fotografy - zdroj Corsair CX450
Corsair CX450. Zdroj: Alza.cz.

Nezapomínejte na legální operační systém Window 10. S jeho krabicovou verzí získáte nejen flash disk pro pohodlnou instalaci bez mechaniky, ale také právo si systém přenést později na novější počítač (nejedná se o OEM verzi).

Dumání nad grafickou kartou

Grafická karta je komponenta, která dokáže výrazně ovlivnit cenu sestavy. Samostatné nebo v procesoru integrované grafické jádro je nutné k tomu, aby váš počítač na monitoru vůbec něco zobrazil. Druhým využitím je pak možnost akcelerovat (zrychlit) některé výpočty jejich provedením na grafické kartě. 

U této akcelerace ale velice záleží na tom, jak výkonný máte procesor, jak výkonnou grafickou kartu, zda má tato karta dostatek paměti a zda si vysoká cena karty obhájí několikavteřinovou úsporu času. Ne všechny počítačové algoritmy lze totiž grafickou kartou urychlit. Z funkcí Zoner Photo Studia X zmiňme například:

  • Gaussovské, plošné a chytré rozmazání
  • Odstraňování šumu
  • Chytré doostření
  • Maskování neostrosti
  • Filtry typu horní propust, Cartoon
  • Mapování tonality

Kromě samotných funkcí je výkonu grafické karty využito ještě při samotném zobrazování fotky, jejího otáčení a podobně, zde ale netřeba sahat po drahých grafických kartách.

Z výše popsaných důvodů pro vás může být správným krokem pořídit si do sestavy velice základní a pasivně chlazenou (bez větráčku) kartu GeForce GT 1030 za dva tisíce, která vám nijak nepomůže v akceleraci, ale zajistí  základní zobrazování, přehrávání i náročných videí (například 4K HEVC, ale o monitoru a rozlišení později). V tabulce pak najdete kartu Geforce GTX 1050Ti, která se řadí stále k těm základním, nabídne ale už celkem slušný výkon při hraní některých novějších her v nižším rozlišení a kvalitě. 

Od této mety máte pak dveře (a zejména peněženky) otevřené dokořán k dražším a dražším kartám, které využijete ale zejména na hry, stříhání filmů atd. Sám mám doma GTX 1060 a nehodlám na tom v nejbližší době nic měnit.

POZOR: Při změnách u grafické karty ale rostou nároky na napájení. Je dobré si případnou upravenou sestavu otestovat v anglickém kalkulátoru spotřeby.

Vybíráme úložiště

Základním požadavkem je rychlý SSD disk, ze kterého bude startovat operační systém a v ideálním případě na něm budete upravovat fotky. SSD disky (zejména ty kvalitnější) jsou pořád docela drahé. Jistě naleznete i levnější než doporučovaný Intel 660p, ale připravte se na menší výkon. Naopak pokud si přejete připlatit si, doporučuji disky jako Samsung 970 EVO 500GB nebo rovnou Samsung 970 EVO PLUS (zde ale detailně nad recenzemi zvažte, zda vám vyšší cena stojí za rychlejší zápis).

PC pro fotografy - samsung EVO PLUS
Samsung EVO PLUS. Zdroj: CZC.cz.

Cena pak samozřejmě skokově roste, pokud se místo kombinace menšího SSD disku a velkého plotnového disku (jako v ukázkové sestavě) rozhodnete jít cestou velkého SSD disku. 1 TB varianta disku Samsung 970 EVO 1TB již vyjde na úctyhodné čtyři a půl tisíce.

Jak by řekl klasik, plotnový disk s kapacitou 2 TB „musí stačit každému“. Pokud se mezi takové lidi neřadíte, pravděpodobně se dokážete sami rozhodnout o jiném vhodném úložišti nebo NAS řešení.

Když potřebujete přenosný počítač

Výběr přenosného počítače je vždy o kompromisu. Můžete dosáhnout na vysoký výkon (který se k úpravě fotek hodí vždy), ale zaplatíte vždy více, než za odpovídající stolní sestavu. A čím větší výkon, tím vyšší spotřeba energie a tedy rychleji vyčerpaná baterie. Pokud to s úpravou fotek navíc myslíte vážně, nevyhnete se pořízení kvalitního externího monitoru, čímž se přenositelnost takového řešení dále snižuje.

Při výběru notebooku bude hrát hlavní roli použitý procesor. V dnešní době se v přenosném počítači nejčastěji setkáte s procesory Intel osmé a deváté generace, jejich označení začíná osmičkou nebo devítkou, například 8750H nebo 8550U. Právě písmeno za názvem udává, jestli se jedná o úsporný procesor (U) nebo o méně přiškrcenou variantu (H). Obecně řečeno, na počítačích s „U“ procesory sice lze fotky upravovat, ale radost vám to činit příliš nebude. 

Mezi doporučené mobilní procesory (s přihlédnutím k ceně a k tomu, že se i tak jedná o kompromis) bych doporučil Core i7 9750H, 9850H, 8750H a 8850H. Ve většině případů se bohužel nevyhnete tomu, že tyto procesory budou kombinovány s dedikovanou grafickou kartou, která zbytečně zvýší cenu stroje (jak jsme si v předchozích kapitolách vysvětlili, u stolního počítače máte možnost volby).

Nezapomeňte na dostatečné množství paměti RAM – minimálně 8 GB, lépe však 16 GB, což je zároveň nejvyšší rozumné množství paměti v dnešní době. 

A co monitor?

Výběr dobrého monitoru pro fotografa je téma na samostatný článek. Nemusíte se ale lekat, kolega Jára už ho pro vás napsal. Nejspíše vás nepotěší, že ceny kvalitních fotografických monitorů se stále pohybují v pětimístných částkách.

Pokud ale pochopíte základní parametry kvalitního monitoru a pak vědomě snížíte svá očekávání, vyberete si i mezi levnějšími monitory. Můžu doporučit značky BenQ, Samsung, Dell či LG. Důležité je, aby monitor obsahoval panel typu PVA, IPS, případně OLED.

A jestli vás zajímá, na jakém monitoru vznikal tento článek, byl to Dell U2718Q, který se na úpravu fotek výborně hodí, ale cenovka tvoří více než polovinu doporučené základní sestavy.

PC pro fotografy - monitor
Dell U2718Q. Zdroj: CZC.cz.

Na závěr ještě poznámku k rozlišení 4K. Pro úpravu fotek ho nutně nepotřebujete a vystačíte si s nižším rozlišením 2560 × 1440 bodů (rozlišení 1920 × 1080 bodů už je dnes skutečně málo). Nejen, že ušetříte peníze, ale s menším množstvím zobrazených dat také odlehčíte grafické kartě a práce s fotkami bude svižnější.

Každý týden nové články do vaší schránky

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.
AutorPepa Halíček

Pepa Halíček od roku 2013 spřádá marketingové plány Zoner Photo Studia. Ve fotografii se zaměřuje na portréty lidí, ale rád experimentuje. Jeho tvorbu najdete na Zoneramě a na osobním webu.

Komentáře