8 bodů k objektivům

Mnoho fotografů považuje objektiv za nejdůležitější součást své fotografické výbavy. Není se čemu divit – na kvalitě objektivu stojí a padá kvalita výsledné fotografie. Světelnost, konstrukce, míra vinětace, barevné vady… to všechno se dá hodnotit, měřit či testovat. 

Zde na blogu se objektivům, byť nepravidelně, věnujeme. Ať už se jedná o naše vlastní zkušenosti s konkrétními modely nebo postupy, jak některé optické nešvary opravit v Zoner Photo Studiu.

Jestliže, vám některé dřívější články o objektivech unikly, nechte se jimi inspirovat nyní:

1) Vše, co byste měli znát
Majo sepsal slušně obsáhlý text o základních informacích ohledně objektivů, které by měl znát každý fotograf. Nechybí přitom ani příslušná obrazová dokumentace. Pustit se do čtení můžete zde.

Ten, co kreslí fotografie, foto: Majo Eliáš.

2) Méně je více
Vít se zamyslel nad tím, zda opravdu každý fotograf nutně potřebuje mít ve své výbavě objektivy všech možných ohniskových vzdáleností. Od ultraširokého po teleobjektiv? Posuďte sami.

Opravdu je nutné pokrýt každý milimetr? Foto: Vít Kovalčík.

3) Na celkové záběry nutnost
Jestliže fotíte ve stísněných místnostech, otevřené krajině nebo se chcete soustředit na architekturu, pak se bez nich neobejdete. Ultraširoké objektivy jsou tady.

Ultraširoké objektivy, foto: Vít Kovalčík.

4) Ještě větší úhel záběru
Snímky pořízené s pomocí objektivu typu rybí oko si nemůžete splést. Výrazné sférické zkreslení je pro ně naprosto typické. O svých zkušenostech s těmito objektivy se rozepsal Michal.

Zachytit celý svět rybím okem, foto: Canon.

5) Náklon a posun
Michal však u rybího oka neskončil, resp. nezačal. Už dříve měl v rukách objektiv typu tilt-shift. Přečíst si o něm můžete zde.

Jak jsem si hrál s tilt-shiftem, foto: Michal Prouza.

6) Na makro s pomocí kroužků
Vít sepsal informace o příslušenství, které vám může usnadnit fotografování detailních až makro záběrů. Ano, jedná se o mezikroužky.

Makro s mezikroužky, foto: Vít Kovalčík.

7) Retušování odlesků
O tom, jak odstranit nežádoucí odlesky vzniklé při fotografování v protisvětle, jsme se rozepsali nad jednou z čtenářských fotografií.

Uprav mi fotku IV – Odlesky objektivu, foto: Martina Haratíková.

8) Korekce z RAWu
Formát RAW vám dovolí potlačit nebo dokonce odstranit některé z optických vad objektivu. Že nevíte jak? Pak je tento text určen právě pro vás.

Odstraňte optické vady objektivu s pomocí RAWu.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorTomáš Slavíček

Téměř sedm let pracoval pro fotografický časopis DIGIfoto. Nyní se na volné noze živí psaním, focením, učením a propojováním textu s obrazem. Stále u něj platí, že potřebuje za svou prací vidět nějaký vizuální výsledek, byť by to měl být virtuální obraz prohlížený pouze na monitoru počítače.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.