Objevte víc možností retušování. Seznamte se s 5 způsoby, jak odstranit rušivé prvky

Objevte víc možností retušování. Seznamte se s 5 způsoby, jak odstranit rušivé prvky

Aby byla fotografie opravdu působivá, nesmí na ní být rušivé prvky, které zbytečně odvádějí pozornost od hlavního motivu. Občas se jim ale při focení nevyhnete. Díky retušování fotografií v počítači se jich naštěstí snadno zbavíte. A máte hned několik možností, jak na to.

Výběr mezi různými nástroji pro retušování může někoho mást. Ne každý totiž ví, kdy který z nich využít. Proto si to ukážeme na vzorovém obrazci, který obsahuje různě barevné a strukturované plochy.

Možnosti retuše v ZPS X: vzorový obrazec.

V Zoner Photo Studiu X najdete 5 způsobů, jak nechtěné objekty ze snímků odstranit.

 • Klonovací razítko (S),
 • Retušovací štětec (J),
 • Vyplnit podle okolí (Shift+Del),
 • Kopírovat (Ctrl+C) a Vložit na stejné místo (Ctrl+Shift+V)
 • a Skládání multiexpozic > Odstranit pohybující se objekty

Většinu funkcí najdete v modulu Editor. Klonovací razítko a Retušovací štětec jsou ale také v modulu Vyvolat, který umožňuje nedestruktivní úpravy. Pro přehlednost ale tentokrát zůstaneme v modulu Editor.

Retuš pomocí Klonovacího razítka

Nejstarším a přitom velmi účinným nástrojem pro vymazání nechtěného prvku z obrazu je Klonovací razítko (S). V některých případech může být práce s ním zdlouhavější a obtížnější než s modernějšími nástroji, ale zato si poradíte i v situacích, kde jiným funkcím dochází dech. Klonovací razítko najdete v sadě retušovacích nástrojů.

Nástroj funguje jednoduše: nabere kresbu ve zdrojovém místě a zkopíruje ji do cílového umístění. Sami si přitom nastavíte například:

 • Průměr štětce,
 • Krytí (určuje viditelnost úpravy),
 • Hustotu (udává míru použití efektu při jednom přejetí myši)
 • nebo Rozmazání okrajů.

Abyste vybrali zdrojové místo pro klonování, přidržte klávesu Ctrl a klikněte do obrazu. Poté Ctrl pusťte a naneste kresbu na místo, které chcete překrýt.

Zároveň tak vytvoříte rozestup mezi zdrojovým a cílovým místem. Program ho zachová i při dalším retušování pomocí klonovacího razítka, což využijete například při opravě linií na snímku. Rozestup kdykoliv zrušíte označením nového zdrojového místa.

Možnosti retuše v ZPS X: klonovací razítko na hladkém pozadí.
Nástroj perfektně funguje v ploše…
Možnosti retuše v ZPS X: klonovací razítko na zřetelné hraně.
…i na zřetelně definované hraně.
Možnosti retuše v ZPS X: zmenšení průměru klonovacího razítka.
Ve složitějších situacích si můžete poradit pomocí menší stopy štětce…
Možnosti retuše v ZPS X: prács klonovacím razítkem ve výběru.
…anebo můžete omezit oblast pro aplikaci nástroje jen na část obrazu. Pomocí některého z výběrových nástrojů označte část obrazu a klonování uplatněte pouze na ni.

Jak retušovat fotky Retušovacím štětcem

S Retušovacím štětcem (J) pracujete podobně jako s klonovacím razítkem. Na rozdíl od něj ale Retušovací štětec kopíruje pouze texturu. Barevný odstín zdroje nebere v potaz a snaží se barvu zrekonstruovat z okolí retušovaného prvku.

Využijete ho proto zejména při retušování nedokonalostí pleti, kdy nahradí například retušované znaménko texturou pleti a odstín retušované plochy přizpůsobí okolí.

Při odstranění celého nechtěného prvku v ucelené ploše odvede nástroj perfektní práci.

Možnosti retuše v ZPS X: retušovací štětec.

Možnosti retuše v ZPS X: retuš pomocí retušovacího štětce.

Problém nastane v okamžiku, kdy potřebujete například vyretušovat pouze část prvku nebo se v okolí objevuje víc barev. Protože Retušovací štětec přejímá barvu z okolí retušovaného místa, hrozí, že na místo přenesete nechtěnou barvu.

Možnosti retuše v ZPS X: nevhodné použití retušovacího štětce.

Obecně platí, že čím blíže jste při retušování fotografií u hran, tím je použití Retušovacího štětce obtížnější. V takových případech je lepší zvolit Klonovací razítko.

Retušování nástrojem Vyplnit podle okolí

Moderní fotoeditory nabízí také poměrně mocný inteligentní nástroj pro automatizované odstranění nechtěných prvků. V Zoner Photo Studiu ho najdete v záložce Výběr pod názvem Vyplnit podle okolí (Shift+Del).

Abyste ho mohli použít, označte nejdřív odstraňovaný prvek některým z výběrových nástrojů. Poté nástroj spusťte. Program analyzuje okolí výběru a na základě výsledků dopočítá nejpravděpodobnější obraz za odstraňovaným prvkem.

Při jednoduchém okolí funguje nástroj perfektně.

Možnosti retuše v ZPS X: Vyplnit podle okolí.

Možnosti retuše v ZPS X: Použití nástroje Vyplnit podle okolí.

Při složitějších podmínkách výsledek úplně dokonalý není.

Možnosti retuše v ZPS X: nevhodné použití nástroje Vyplnit podle okolí.

Neznamená to ale, že byste měli tuto funkci zatratit. Často se vyplatí například nejdřív použít možnost Vyplnit podle okolí a zbylé nedokonalosti poté doladit pomocí klonovacího razítka nebo retušovacího štětce. Retušování si tak můžete výrazně zrychlit.

Retušování fotografií záplatami

Retušování vám usnadní také práce s vrstvami. Stačí pomocí libovolného výběrového  nástroje označit část obrazu s čistým pozadím a zkopírovat ho do nové vrstvy pomocí příkazů Upravit > Kopírovat (Ctrl+C) a následně Upravit > Vložit na stejné místo (Ctrl+Shift+V).

Možnosti retuše v ZPS X: zkopírování vybrané oblasti.

Nástrojem Přesun a transformace poté přesuňte obsah nové vrstvy (záplatu) na požadované místo a případně upravte její velikost nebo pomocí masky skryjte její nepotřebné části.

Možnosti retuše v ZPS X: vložení vybrané oblasti.

Účinek záplaty zvýšíte tím, že v masce pomocí šedého štětce rozostříte okraje záplaty. Sloučení s původním obrazem bude díky tomu plynulejší.

Retuš sloučením expozic

Dosud popsané nástroje vám poslouží při odstraňování statických prvků. Pokud ovšem už při fotografování víte, že na snímku budou pohyblivé objekty, přizpůsobte tomu i focení.

Klasickým příkladem je fotografování frekventované turistické atrakce, před kterou se stále pohybují lidé. V takovém případě pořiďte sérii snímků v delším časovém úseku. Turisté pak velice pravděpodobně budou na každém snímku trochu jinde. A postupně tak odhalí veškeré části fotografované památky.

Ideální je použít stativ a fotit v manuálním režimu, aby všechny snímky měly stejné expoziční parametry. Pokud použijete poloautomatický či automatický režim, pracujte s takovým, při kterém se nemění clona. Série fotografií by totiž měla mít konstantní hloubku ostrosti.

Když máte tyto snímky připravené, otevřete si je ve Správci Zoner Photo Studia. V Menu pak klikněte na Vytvořit > Skládání multiexpozic > Odstranit pohybující se objekty. Otevře se dialogové okno, ve kterém vyberete sérii zdrojových fotografií. Poté pokračujte kliknutím na příkaz Další.

Možnosti retuše v ZPS X: výběr obrázků pro skládání multiexpozic.

Pokud jste nepoužili při fotografování stativ, můžete nyní snímky zarovnat.

Možnosti retuše v ZPS X: zarovnání obrázků při skládání multiexpozic.

V dalším kroku pak jezdcem Rozmazání okrajů nastavte účinek nástroje.

Možnosti retuše v ZPS X: rozmazání okrajů při skládání multiexpozic.

Sloučený obrázek uložte nebo zvolte možnost Otevřít v Editoru. V něm pak doladíte případné nedostatky nebo třeba vylepšíte expozici a barevnost snímku. U složitější scény totiž mohou zůstat v obraze artefakty. Snadno si s nimi ale poradíte pomocí klonovacího razítka a retušovacího štětce.

Možnosti retuše v ZPS X: vymazání pohybujících se objektů pomocí skládání multiexpozic.
Na vzorové ilustraci se pomocí Skládání multiexpozic podařilo zcela eliminovat pohybující se objekty.

Nebojte se kombinovat nástroje pro retušování

Každý z představených nástrojů má své silné a slabé stránky. Nebojte se je proto kombinovat, abyste získali co nejlepší účinek. Ideální je začít vyplněním podle okolí či záplatou a detaily poté doladit retušovacím štětcem a klonovacím razítkem.

Každému ale vyhovuje jiný postup. Nebojte se proto experimentovat a najít si vlastní způsob práce. Stačí si jen stáhnout Zoner Photo Studio X na 30 dní zdarma a pustit se do retušování.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorHonza Zeman

Digitálním úpravám fotografií se věnuji od roku 1996. Fotografovat jsem začal v roce 2006 a od té doby jsem postupně směřoval k fotografování jako k hlavnímu oboru své činnosti. Profesně se věnuji portrétní fotografii (http://portretyzeman.cz), fotografii architektury, městské krajině a také produktové a reklamní fotografii. Průřez mojí tvorbou najdete na webu http://janzemanphotography.com a další články a fotografie na blogu http://janz.cz.

Komentáře (2)

 1. Dobrý den,
  nevím zda ZONER X umí, nebo na to nemohu přijít. Umí klíčování (GREEN SCREEN) ?

  Děkuji za odpověď.

  1. Zdravím vás, Petře,
   díky za váš dotaz. Těší mě, že vás zajímá práce v editoru ZPS X. Pokud se ptáte na modul Video, tak tady pro vás nemám dobrou zprávu, tuto funkci zatím ZPS X nepodporuje. Pokud vás zajímají ořezy ve fotografii, pak by vás mohly zajímat články s návody, např. https://www.milujemefotografii.cz/vkladani-obrazku-do-obrazku nebo https://www.milujemefotografii.cz/jak-vytvorit-pruhledne-pozadi.
   Přeji pěkný advent:-)
   Eva | Redakce milujemefotografii.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *