Má první maska: Průvodce maskami v Zoner Photo Studiu

Masky jsou jedním z nejdůležitějších nástrojů pro pokročilou úpravu fotografií a přesto o nich mnoho fotografů vůbec netuší a zbytečně si přidělávají práci. Chcete se podobné chybě vyhnout? Čtěte dále.

Masky v Zoner Photo Studiu X jsou úzce spjaté s prací ve vrstvách. Pokud si s vrstvami netykáte, přečtěte si tento návod na práci s vrstvami, mnohé postupy a rady pak budou dávat větší smysl.

Masky, které popisuje tento článek, se vztahují k vrstvám. Existují také masky výběru, ale kromě podobného jména se jedná o jinou pomůcku určenou k přesnému zobrazení hranice výběru (například při rozmazaných okrajích). Tento návod se věnuje pouze maskám vrstev, nikoliv maskám výběru.

Co je to maska a maskování vrstvy

Každá obrazová vrstva představuje nějaký obrázek. Například motýla, louku nebo traktor jedoucí po silnici. Maska vrstvy říká programu, která část obrázku (tedy která část vrstvy) má být vidět a která má být skryta.

Ukažme si to na příkladu s portrétem, který chcete například umístit do jiného prostředí, než v jakém ho máme vyfocený. Pro zjednodušení si ilustrujme potřebnou část obrázku bílou barvou a nepotřebné okolí, kterého se chceme zbavit, černou barvou.

Masky v ZPS X – ilustrace
Vlevo: Originální obrázek. Vpravo: Ilustrace toho, kterou část obrázku chceme zachovat.

Naším cílem je tedy odstranit pozadí a pracovat jen s modelkou. Dosáhnout toho můžete více způsoby (a o tom proč některé z nich nepoužívat, si řekneme dále). Jedním z vhodných způsobů je vymaskování čili vytvoření masky.

V Zoner Photo Studiu i dalších programech je maska vrstvy představována černobílým obrázkem, přesněji řečeno obrázkem ve stupních šedi. Každá vrstva může mít svoji masku. Na příkladu portrétu chceme dosáhnout masky, ve které je bílá barva v místech, kde vidíme modelku, a černá tam, kde vidíme okolí, které chceme skrýt.

Konkrétní příklad z programu může vypadat jako na obrázku níže.

Masky v ZPS X
Vlevo: Maska obrázku. Říká nám, které části obrázku chceme zobrazit (bílé) a které ne (černé). Vpravo: Výsledek použití masky na obrázek. Kostkované pozadí představuje průhlednou část. Vrstvu s obrázkem modelky s takovou maskou můžete umístit na jakékoliv pozadí.

Maskovat vrstvu tedy znamená vybrat, kterou část obrázku chci zobrazit a kterou ne, a tuto informaci zanést do masky.

Proč vůbec používat masky?

Jistě vás napadlo, že je daleko jednodušší vybrat (třeba kouzelnou hůlkou nebo lasem) modelku a zkopírovat si ji do nové vrstvy, nebo umazat okolí modelky gumou. Výsledek by byl na první pohled podobný.

Je zde ale jeden zásadní rozdíl – při použití masky neničíte původní obrázek a můžete se kdykoliv vrátit zpět a své úpravy změnit. Pokud například zjistíte, že jste zapomněli na část vlasů, jednoduše masku upravíte. Použitím masky nikdy nezasahujete do původních obrazových dat – pouze do toho, co je a co není zobrazeno. V případě mazání gumou nebo kopírováním do nové vrstvy jsou výběry definitivní.

Maska neslouží jen k odstranění pozadí

Masku můžete použít také pro rozložení úprav obrázku do více vrstev – máte tak větší kontrolu nad jednotlivými úpravami, můžete je deaktivovat, snižovat jim míru krytí a podobně. Například na obrázku modelky můžete vyčlenit úpravy očí do samostatné vrstvy tím, že v duplikované vrstvě ponecháte viditelnou pouze oblast v okolí očí a na ní provedete úpravy.

Masky v Zoner Photo Studiu X

Jak vytvořit masku vrstvy v ZPS X

Každé vrstvě v Zoner Photo Studiu X můžete vytvořit masku v přehledu vrstev. Stačí vybrat požadovanou vrstvu a pod seznamem vrstev kliknout vpravo dole na ikonku masky (maska). V otevřeném menu práce s maskou pak vyberte první položku Odkrýt vše. Existuje více způsobů, jak masku vytvořit, tento je na seznámení nejsnazší. Tím řeknete Zoner Photo Studiu, že chcete vrstvě přiřadit masku a „odkrýt na ní vše“ čili ji vyplnit bílou barvou a vše zobrazit.

Výsledek pak hned vidíte v náhledu vrstev. Povšimněte si výraznějšího bílého rámečku kolem nově vzniklé bílé masky. Kliknutím myši na miniaturu vrstvy nebo její masky totiž vybíráte, jestli pracujete s maskou nebo obrazovou vrstvou. Toto je důležité pro další úpravy.

Masky v ZPS X
Vlevo: Kliknutím na některou z označených ikon vytvoříte masku vrstvy. Vpravo: Takto vypadá nově vytvořená maska vrstvy. Rámeček kolem miniatury naznačuje, že pro úpravy je vybrána maska a ne obrazová vrstva.

Jak upravit masku štětcem

Ukážeme si, jak upravit masku tak, aby se nechtěná část snímku (travnaté pozadí) nezobrazovala. Nezapomeňte, že během následující úpravy musíte mít vybránu masku, ne obrazovou vrstvu.

Naším cílem bude namalovat černou barvu tam, kde chceme obrázek skrýt. Vyberte nyní nástroj Štětec (B). V nastavení parametrů najděte volbu Barva a vedle ní dvě zkratky pro nastavení černého a bílého štětce. Vyberte černou barvu.

Má první maska: štětec pro zakreslení masky do vrstvy.
Pokud máte pro úpravu vybranou masku, objeví se vedle nástroje pro výběr barvy ještě dvě zkratky pro rychlejší výběr černé a bílé barvy.

Nyní stačí štětcem o vhodném průměru malovat do masky černé plochy na místa, která chcete skrýt. Okamžitě po nakreslení tahu uvidíte, jak mizí zasažená část obrázku. Výsledek je velice podobný jako při gumování. Jenže obrázek je ve vrstvě stále celý a neporušený, pouze jste programu řekli, kterou část obrázku teď nepotřebujete.

Všimněte si, že černé tahy na miniatuře masky přesně odpovídají místům, které nyní na obrázku nevidíte. Kdykoliv můžete změnit barvu štětce na bílou a domalovat štětcem zpět část obrázku, kterou potřebujete zobrazit.

Masky v ZPS X

Jak upravit masku výběrem

Ne vždy je vhodný nápad upravovat masku štětcem, většinou existuje mnohem rychlejší způsob, jak masku vybrat nebo upravit. Tím je vytvoření výběru v obrázku, výběr a jeho následný převod na masku. Na dalším příkladu, použijeme magnetické laso pro přesný výběr obrysu postavy. V menu masky (maska) pod seznamem vrstev zvolíme možnost „Odkrýt výběr“. Tím vytvoříme masku vrstvy, která odkrývá vše, co bylo označeno výběrem (bílá) a skrývá (černá) vše mimo původní výběr.

Masky v ZPS X
Vlevo: Původní stav vrstvy s výběrem stvořeným pomocí magnetického lasa. Vpravo: Stav po vytvoření masky pomocí volby “Odkrýt výběr”. Uprostřed: Takto vypadá maska vytvořená z výběru.

Jak si zobrazit masku přes vrstvu

Někdy se vám může hodit zobrazit si masku přímo přes obrázek, ne jen v malém náhledu v seznamu vrstev. Proto v ZPS existuje rychlý přepínač zobrazení masky. Najdete jej v pravém horním rohu Editoru hned pod názvem modulu.

Klikáním na obrázek vrstvy přepínáte její zobrazení nebo skrytí přes samotnou vrstvu. Kliknutím na šipku vedle ikony můžete vybrat, v jakém režimu se maska zobrazí.

Kliknutím na ikonu masky (maska) vypnete nebo zapnete zobrazení masky přes obrázek. Existují tři módy zobrazení. Normální mód vám ukáže červeně oblasti, které maska skrývá (a zbytek vrstvy ponechá viditelný). Inverzní mód vám ukáže modře oblasti, které maska ponechává zobrazené, zbytek vrstvy bude průhledný. Třetí mód Pouze maska ukáže již starý známy černobílý obrázek představující masku. Kliknutí na ikonu vrstvy zapíná a vypíná zobrazení masky, kliknutí na šipku vedle této ikony zajistí změnu módu zobrazení masky.

Masky v ZPS X
Zleva: Normální mód zobrazení masky, inverzní mód a zobrazení samotné masky. První dva se hodí pro kontrolu začištění okrajů masky, poslední vám pomůže odhalit chyby v masce (například nedostatečné krytí nebo vynechané místo).

Co jsme vám zatím neřekli

Tento rychlý průvodce vysvětluje základní pojmy a postupy. Existuje ale celá řada dalších postupů a triků, které vám umožní využít vrstvy a masky naplno. Na ty se podíváme v jiných článcích. Pro experimentátory ale máme už teď tipy, co vyzkoušet dále:

  • Masky podporují stupně šedi, tedy nejenom černou a bílou barvu. Čím tmavší barva, tím méně průhledné je zobrazení vybrané části obrázku. Máte tak detailní kontrolu nad průhledností každé části obrázku.
  • Do masky můžete kromě štětce kreslit i pomocí dalších nástrojů – přechodů, výplní, klonovacích razítek atd.

Stáhněte si Zoner Photo Studio na 7 dní zdarma a vyzkoušejte pokročilou úpravu fotografií pomocí vrstev a masek.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorPepa Halíček

Pepa Halíček od roku 2013 spřádá marketingové plány Zoner Photo Studia. Ve fotografii se zaměřuje na portréty lidí, ale rád experimentuje. Jeho tvorbu najdete na Zoneramě a na osobním webu.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *