Nedestruktivní úpravy vám ušetří čas i místo na disku

Nedestruktivní úpravy fotografií jsou takové, které nepřepíšou původní data snímku. Díky nim už nemusíte při práci ukládat zvlášť upravené i neupravené verze snímku. Úprava většího počtu fotek se díky této funkci stává rychlejší a přehlednější.

nedestruktivní úpravy - titulní obrázek

Jako destruktivní úpravy se berou takové, které přímo mění původní obrazové informace souborů. Pokud je fotka upravována víckrát, můžou se hromadit na sebe navazující ztráty dat, což nemusí být pro výslednou kvalitu fotografie dobré.

Právě proto jsou v Zoner Photo Studiu nedestruktivní úpravy, které žádný negativní vliv na původní data nemají. Fotografii můžete jakkoliv upravovat a změny originálu se projeví teprve ve chvíli, kdy je uložíte trvale (exportujete).

Výhody nedestruktivních úprav

  • Nedochází ke ztrátám dat.
  • Nemusíte vytvářet kopie k zachování původního souboru.
  • Kdykoliv v budoucnu můžete pokračovat v úpravách.
  • Nepřijdete o úpravy u rozpracované fotku v případě náhlého vypnutí PC.

Kde pracovat s nedestruktivními úpravami

Nedestruktivní úpravy se v ZPS X vytvářejí v modulu Vyvolat. Po přepnutí do tohoto modulu naleznete všechny důležité nástroje v jednom panelu pod sebou. Parametry upravte klasicky tažením posuvníků nebo rolováním kolečka myši. Pro návrat na původní hodnotu dvakrát klikněte na název parametru.

Panel nedestruktivních úprav v modulu Vyvolat.

Panel nedestruktivních úprav v modulu Vyvolat.

Princip nedestruktivních úprav

Program parametry úprav nezapisuje do původního souboru, ale vytvoří nový informační soubor o velikosti pár kilobyte se stejným názvem a koncovkou .data-zps. Tento soubor nese informace o všech úpravách.

Velikost těchto nově vzniklých souborů je zanedbatelná v porovnání s tím, kdybyste ukládali každou fotografii zvlášť jako upravenou a neupravenou verzi.

informační soubor .data-zps

Nedestruktivní úpravy nezapisují do původního souboru, ale do informačního souboru s koncovkou .data-zps.

ZPS ukládá historii úprav automaticky. Nemusíte tedy průběžné ukládání vůbec řešit. Pokud se vám například náhle vybije notebook, žádná úprava nebude ztracena. Při návratu do modulu Vyvolat uvidíte všechny posuvníky úprav na místech, na kterých jste je nechali, a můžete s nimi dále hýbat podle potřeby.

Informační soubor

Informační soubor je soubor, který sice není upravený, ale úpravy na něm vidíte. Pokud změníte parametry úprav, odejdete z modulu Vyvolat a příště si zase otevřete stejný soubor, úpravy v něm budou stále nastavené. Jedná se tedy o „rozpracované soubory“, u nichž předpokládáte, že se k úpravám ještě vrátíte.

Že na fotce máte nějaké nedestruktivní úpravy, poznáte v ZPS snadno podle ikony třech vodorovných posuvníků v horní části fotky. Pokud na ně najedete myší, vypíše se vám, jaké úpravy jste na fotku použili. Snadno tak zjistíte, jestli jste už fotku v minulosti nějak upravovali a že jste třeba úpravy zapomněli dokončit.

Ikona nedestruktivních úprav

Ikona nedestruktivních úprav vypíše výčet použitých úprav.

Úpravy uvidíte jen v ZPS

Je důležité si uvědomit, že se jedná o úpravy, které jsou vidět jen v ZPS a že se vedle originálního souboru nachází ještě soubor s úpravami, bez kterého si nedestruktivní úpravy nezobrazíte. Proto když například zkopírujete fotky bez informačního souboru nebo je otevřete na jiném počítači a nebudete mít u sebe informační soubor, nedestruktivní úpravy na snímku se nezobrazí. Pokud upravovanou fotku otevřete v průzkumníku Windows, změny neuvidíte.

Porovnání zobrazení v ZPS a ve Windows

Porovnání zobrazení v ZPS a ve Windows. Nedestruktivní úpravy provedené na fotce jsou viditelné jen v ZPS, průzkumník Windows je nerozpozná.

Stejně tak je tomu v případě, kdy chcete fotky tisknout nebo někde publikovat. V těchto případech je třeba „rozpracované fotky“ dokončit – to znamená exportovat.

Po dokončení úprav klikněte na šipku u zeleného tlačítka Export a vyberte, k jakému účelu budete fotky používat. Pokud nešetříte místem na disku, použijte JPEG – Vysoká kvalita pro archivaci. Pokud chcete snímky použít pouze někde na internetu v náhledové kvalitě, zvolte příslušnou variantu.

Export snímku ve vysoké kvalitě

Máte-li dost místa na disku, exportujte snímky ve vysoké kvalitě.

Pak už jen musíte zvolit, kam chcete fotky exportovat a vybrat kvalitu a další parametry.

Nastavení exportu

Umístění a kvalita exportované fotky.

Export můžete provést kdykoliv, a to nejen z modulu Vyvolat, ale i z modulu Správce. Třeba pro vyfiltrování konkrétních fotografií, které zrovna chcete použít.

Upravujte nejenom RAWy, ale i další formáty

Možná si říkáte, že možnost vrátit se k původnímu souboru už v ZPS dávno je – záloha originálu. To je samozřejmě pravda. Zásadní rozdíl je ale v tom, že při nedestruktivních úpravách máte přístup ke všem jednotlivým úpravám a máte možnost je měnit. Další velkou výhodou je, že nemusíte řešit, jestli upravujete RAW nebo JPG, protože modul Vyvolat zvládá všechny běžné formáty.

Ušetřete si čas a místo na disku i vy. Stáhněte si Zoner Photo Studio na 30 dní zdarma a vyzkoušejte si nedestruktivní úpravy i další funkce.

 

Poslední aktualizace 11. května 2017

72 0
Děkujeme! Nasdílejte prosím článek dál, ať se o něm dozví další lidé.

Autor: Matěj Liška

Aktuálně jsem fotograf na volné noze. Převážně fotím svatby, maturitní tabla a plesy a dělám fotokurzy. Vyhledávám protisvětlo, kratší ohniskové vzdálenosti a fascinuje mě rybí oko. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete na mém webu nebo na Facebooku.

Číst všechny články.

Komentáře