Lepší produktové fotky? Naučte se produkty oříznout a vložit na jiné pozadí

Lepší produktové fotky? Naučte se produkty oříznout a vložit na jiné pozadí

Při fotografování produktů se občas stává, že je nemůžete fotit na pozadí, které u nich bude nakonec použité. Buď by takový snímek byl komplikovaný nebo pozadí předem ani přesně neznáte. Řešením je produkty oříznout, pozadí smazat a přidat místo něj nové. V pár krocích tak získáte produktové fotky podle svých představ.

Základem pozdějších úprav je správné nafocení. Myslete na to, i když fotíte předmět, který plánujete ořezávat a jeho aktuální okolí vás nezajímá. I v takových případech se vyplatí dodržet několik pravidel.

3 tipy, jak fotit produkty

Plocha, na které budete objekt fotit, by měla být barevně neutrální. Ideální je šedý nebo bílý podklad. Pokud fotíte na něčem barevném, například na bukovém stole, barevný tón se na předmět dostane. Spodní část tak získá nažloutlý nádech.

Další riziko je spojené s focením malých produktů. Při jejich fotografování hrozí malá hloubka ostrosti. Když takový produkt nutně nepotřebujete v maximálním rozlišení, je lepší ho fotit z větší dálky. Ušetříte si tak spoustu starostí s rozmazanými okraji.

Doporučuji se pro začátek vyhnout lesklým a průhledným předmětům, protože u nich vidíte okolí i v předmětu samotném. Abyste dosáhli realistického výsledku, potřebujete výrazně složitější zpracování.

Startovací bod

Pro názorný příklad jsem si vybral obrázek fotoaparátu na bílém podkladu. Šel by vyfotit sofistikovaněji, ale toto je typický výsledek, kterého snadno dosáhnete i v domácím improvizovaném stolním fotostudiu.

Jak oříznout produktové fotky: Zdrojová fotka.
Zdrojová fotka.

Tato produktová fotka vypadá na první pohled ideálně. Jak se ale brzy ukáže, i po perfektním oříznutí bude zlobit a divák snadno pozná, že byl původně obklopen bílým pozadím. Oprava tohoto efektu je naštěstí rychlá. A protože je na podobných snímcích často potřeba, je vhodné si ji natrénovat.

Oříznutí produktové fotografie

Základem je nechat počítač, aby udělal co nejvíc práce za vás. Proto je výhodné využít jednobarevného pozadí a jeho výrazného rozdílu od fotografovaného předmětu.

Začnete tím, že v Editoru Zoner Photo Studia vyberete nástroj Kouzelná hůlka (W). Najdete ho v panelu Nástroje pro práci s výběrem. Poté u něj nastavíte Rozmazání na 0, zaškrtnete Spojitý a kliknete do prázdné bílé plochy.

Jak oříznout produktové fotky: Kouzelná hůlka.
Kouzelná hůlka v panelu Nástroje pro práci s výběrem.

Podle toho, jak vysokou zadáte Toleranci, program vybere více nebo méně bílé barvy. Bílá totiž není zdaleka jednolitá, ale přechází z jedné světlosti do jiné.

Jak oříznout produktové fotky: první výběr kouzelnou hůlkou.
Po prvním výběru Kouzelnou hůlkou.

V případě, že jste s pozadím vybrali i část objektu, použijte Krok zpět (Ctr+Z), snižte Toleranci a zkuste výběr znovu. Někdy stačí jen kliknout na jiné místo než posledně.

Do existujícího výběru můžete Kouzelnou hůlkou (nebo jinými výběrovými nástroji) přidávat i ostatní části obrázku. Stačí při jejím dalším použití držet klávesu Shift. U kurzoru se pak zobrazí zelené plus. Znamená to, že Zoner Photo Studio přičte nový výběr k dosavadnímu.

Pokud naopak přidržíte klávesu Ctrl, objeví se červené minus a nový výběr se od stávajícího odečte.

Postupně tak do výběru přidejte co nejvíc bílé barvy, aniž byste vybrali byť jen část produktu.

Jak oříznout produktové fotky: několikanásobný výběr kouzelnou hůlkou.
Po několika výběrech kouzelnou hůlkou.

Sice by šlo dále pokračovat, ale jen s velkou obezřetností. Některé části „bílého“ podkladu jsou tak tmavé, že se blíží tělu fotoaparátu. Kouzelná hůlka je tak nemusí správně rozlišit.

Týká se to zejména temného stínu uprostřed. Proto je lepší tyto problémové oblasti dořešit ručním výběrem později. Mezitím na vás ještě čeká zpracování automatického výběru. Proto si chyb v těchto oblastech nyní nevšímejte a soustřeďte se na ostatní hrany předmětu.

Konverze automatického výběru do masky

Z výběru vytvořte masku kliknutím pravým tlačítkem na aktuální (zatím jedinou) vrstvu a zvolením MaskaSkrýt výběr.

Jak oříznout produktové fotky: skrytí výběru.
Skrýt výběr v menu Maska.

Výběr teď můžete zrušit klávesou Esc. Poprvé získáte hrubý náhled předmětu s průhledným pozadím.

Krok 1: Po automatickém výběru kouzelnou hůlkou.

Příprava nového pozadí produktové fotky

Teď si připravte nové pozadí. Díky tomu můžete ladit vzhled produktu přímo nad zvoleným obrázkem nebo novou podkladovou barvou. Důvod je ten, že každé pozadí se chová trošku jinak. Při ořezávání tak můžete vychytat všechny vizuální chyby. A naopak nemusíte dělat dokonalý univerzální ořez, pokud stačí mnohem jednodušší.

Když například jako nové pozadí použijete světlý obrázek, bude změna oproti původnímu bílému pozadí jen malá. Práce tak bude velmi rychle hotová.

V tomto případě je cílem barevný přechod. Vytvořte proto novou vrstvu (tlačítko Přidat vrstvu v panelu Vrstvy a poté Vložit prázdnou vrstvu) a v panelu Vrstvy ji přetáhněte pod tu s předmětem.

Jak oříznout produktové fotky: vložení prázdné vrstvy.
Vložit prázdnou vrstvu.
Jak oříznout produktové fotky: přesunutí prázdné vrstvy pod původní.
Přesun nové vrstvy dospod.

Nyní vyberte ze skupiny Kreslicí nástroje možnost Přechod (Shift+B). Jako Typ zvolte Kruhový a jakýmkoliv přechodem vybarvěte pozadí. Stačí kliknout do středu obrázku a natáhnout přechod do rohu. Já jsem zvolil modro-černý gradient:

Jak oříznout produktové fotky: nastavení barevného přechodu pro nové pozadí.
Přechod v menu Kreslicí nástroje.
Jak oříznout produktové fotky: přidání nového pozadí za produkt.
Krok 2: Přidání nového pozadí.

Doladění hran automatického výběru

Je krásně vidět, že při drastické změně pozadí, z velmi světlého na velmi tmavé, vystoupí světlé  hrany produktu. Ty nejsou úplně bílé (jinak by je vybrala Kouzelná hůlka), ale středně šedé a tvoří přechod mezi černým fotoaparátem a původním bílým pozadím. Zbavíte se jich velmi rychle.

Nejprve stiskněte Ctrl a klikněte na masku vrstvy. Opět před sebou uvidíte výběr vytvořený z masky této vrstvy. Poté v menu Výběr zvolíte Upravit výběr a v následujícím okně posunete Zmenšit/zvětšit do záporných hodnot. Toto číslo znamená, o kolik pixelů se má posunout hranice výběru. Běžná hodnota v podobných případech bývá -2 až -3.

Jak oříznout produktové fotky: možnost upravení výběru v menu Zoner Photo Studia.
Upravit výběr v hlavním menu.
Jak oříznout produktové fotky: nastavení úprav výběru.
Okno pro úpravu výběru.

Po potvrzení bude změna malinká, pravděpodobně ji ani neuvidíte. Stačí ale opět z výběru vytvořit masku vrstvy (klikněte pravým tlačítkem na název vrstvy>Maska>Odkrýt výběr) a zrušit výběr (Esc). Uvidíte, že tenké bílé okraje zmizely.

Jak oříznout produktové fotky: odkrytí výběru vrstvy.
Odkrýt výběr.

Krok 3: Vyrušení části bílých okrajů.

Manuální ořez složitých míst

Následuje úprava oblastí se stíny na podložce. Máte několik možností, jak postupovat dál.

Můžete například pomocí některého z výběrových nástrojů (třeba Magnetického lasa) vybrat nechtěnou část, přepnout do masky a vybranou plochu vyplnit černou barvou.

Osobně dávám (nejen) u produktové fotky přednost jemné práci s tabletem. K tomu je potřeba přepnout na kreslení do masky tím, že kliknete na malý obrázek masky v panelu Vrstvy.

Jak oříznout produktové fotky: výběr masky na řádku s danou vrstvou.
Ujistěte se, že máte vybranou masku vrstvy.

Poté ze sekce Kreslicí nástroje zvolte nástroj Štětec. Nyní vyberte černou barvu a pomocí ní zamalujte místa, která automatický výběr nezvládl.

Měli byste skončit zhruba v tomto stavu:

Jak oříznout produktové fotky: Manuální zprůhlednění problémových míst.
Krok 4: Manuální zprůhlednění problémových míst.

Doladění světlosti krajů produktu

Zbývá poslední akce. Na původní fotce se na předmětu odráží bílé okolí, což na tmavém pozadí působí rušivě. Proto příslušné hrany ztmavíme.

Postup je velice podobný předchozímu kroku, jen tentokrát přepneme zpět z kreslení masky na kreslení obrazových dat (v panelu Vrstvy klikněte na obrázek dané vrstvy). Jako nástroj poslouží Ztmavit ze skupiny Retušovacích nástrojů, který nastavíme na velký průměr. Pak stačí kreslit vedle hrany samotné, jen s malým dotykem štětce, a postupnými tahy oblast ztmavit.

Jak oříznout produktové fotky: štětec připravený pro zakreslení masky.
Štětec s parametry pro kreslení masky.

Následně už bude fotografie velmi přesvědčivá:

Jak oříznout produktové fotky: snímek se ztmaveným okrajem.
Krok 5: Ztmavení okrajů.

Pokud byste chtěli pokračovat dále, je tu ještě celá pravá strana fotoaparátu, která je nepřirozeně světlá. Není to vyloženě chyba, ale pokud by bylo potřeba, odstraníte ji identickým postupem ztmavování. Jen ve větším rozsahu:

Krok 6: Po ztmavení příliš světlé strany je přenesení produktu na nové pozadí kompletní.

Úprava produktové fotky: někdy lehčí, jindy složitější

Vybraný příklad patří k průměru. Nebyl nijak zvlášť komplikovaný, ale ani primitivní, takže je na něm vidět použití různých základních technik.

V praxi se u produktové fotografie setkáte s velkou škálou složitostí ořezu. Zkušenosti vám budou pomáhat, a stejně tak i rozmýšlení se před focením samotným. Pokud dokážete produkt vyfotit tak, že se bude scéna blížit jeho použití na novém pozadí, máte napůl vyhráno a odpadne vám spousta práce.

Naučte se správně ořezávat produkty a vkládat je do nového pozadí. Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 30 dní zdarma, nahrajte do něj své snímky a vyzkoušejte si úpravu produktových fotek v praxi.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVít Kovalčík

Od roku 2012 jsem na volné noze a živím se jako fotograf, Brno. Zkušenosti s focením v ateliéru i jinde jsem sbíral v předchozích letech, kdy jsem přes den pracoval a fotil po večerech a o víkendech. Nemám jedno vyhraněné téma – rád fotím lidi, ale také krajiny a města.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *