Jak vytvořit průhledné pozadí

Jak vytvořit průhledné pozadí

Průhledné pozadí je ideální pomocník při úpravě produktových fotek, vytváření koláží i u dalších kreativních úprav. Vytvoříte ho přitom snadno. Stačí základní práce s výběry, vrstvami a maskami. A za pár minut si připravíte obrázek, který využijete třeba při tvorbě plakátů a pozvánek.

Základní možností je smazat pozadí pomocí výběru a klávesy Delete. Existuje ale šikovnější a praktičtější postup – vrstvy a masky v Zoner Photo Studiu X. S jejich pomocí můžete výběr kdykoliv upravit. A nemusíte se bát nepřesností.

Základem průhledného pozadí je výběr

Otevřete obrázek v modulu Editor a zvolte výběrový nástroj. Většinou je nejlepší Polygonové nebo Magnetické laso.

Jak vytvořit průhledné pozadí: magnetické laso.
Vyberte Magnetické laso.

Na tomto příkladu si ukážeme práci s Magnetickým lasem. Vyberte jej a celý objekt co nejpřesněji obtáhněte. Polygonové laso bývá lepší v případech, kdy má objekt rovnější hrany.

Jak vytvořit průhledné pozadí: výběr objektu.
Vyberte objekt co možná nejpřesněji.

Při vybírání klikejte kousek po kousku a vytvoří se obrys. Pokud se někdy překliknete a bod umístíte mimo, stačí kliknout na klávesu Delete a poslední bod se smaže.

Přidejte masku

Když máte výběr hotový, přidejte masku kliknutím na ikonu Maska a poté na možnost Odkrýt výběr.

Jak vytvořit průhledné pozadí: přidání masky.
Aplikujte masku a pozadí zmizí.

Zůstane vám viditelný pouze objekt, který jste vybrali. A už máte v podstatě hotovo – pozadí je pryč.

Může se ale stát, že výběr nebyl dostatečně precizní. V tom případě ho musíte ještě trochu doladit. Klikněte na Kreslicí nástroje, vyberte Štětec (B) a malujte do masky. Černou barvou mažete, bílou přidáváte.

Jak vytvořit průhledné pozadí. úprava masky pomocí štětce.
Štětcem masku doladíte.

Průhledné pozadí nabízí nekonečné možnosti

Nyní můžete obrázek uložit. Abyste zachovali průhlednost pozadí, uložte fotku ve formátu PNG. Kdykoliv později tak můžete fotografii použít třeba při tvorbě koláže a nemusíte pozadí znovu mazat.

A pokud chcete snímku třeba dát jiné pozadí, stačí vytvořit novou prázdnou vrstvu a v seznamu vrstev ji myší přetáhnout dolů. Poté do ní můžete vložit nebo namalovat cokoliv. Zkuste třeba kruhový přechod.

Jak vytvořit průhledné pozadí: přidání přechodu na pozadí.
Přidejte do pozadí přechod.

Záleží jen na vás, jak obrázek s průhledným pozadím využijete. Základní postup přitom zvládnete za pár minut. Stačí jen vybrat fotku, kterou chcete upravit, stáhnout si Zoner Photo Studio X na 30 dní zdarma a pustit se do práce.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMatěj Liška

Nejraději fotím lidi. Svatby, portréty, maturitní tabla, plesy… Vyhledávám protisvětlo, baví mě různé varianty svícení a používám raději kratší objektivy. Mám rád svůj Nikon, kytaru a kebab. Fotky najdete u mě na webu nebo na Facebooku.

Komentáře (3)

  1. Moc děkuji za typ, a pěkný článek! Vždy jsem potěšen když mi někdo ukáže co a jak – to když člověk už si tak nějak sám neví rady!

    1. Zdravíme Vás, a těší nás, že jsme Vám článkem pomohli.
      Přejeme Vám mnoho radosti ze zpracovaných snímků
      Eva / Redakce Milujeme fotografii

  2. Ďakujem informácia bola na mieste.Idem skúšať.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *