Upravujte portrét v Zoner Photo Studiu

Článek je starý více než 5 let. Informace v něm mohou být zastaralé.
Pracujeme na jeho aktualizaci. Zatím si můžete přečíst nějaké novější.
V situaci, kdy už máte vyfotografovanou modelku, jste teprve uprostřed celého procesu. Neustále je totiž co vylepšovat a v tuto chvíli přichází ke slovu grafický editor v počítači. V tomto článku si ukážeme postup při úpravě portrétní fotografie v Editoru Zoner Photo Studia.
Můžete nalézt spoustu způsobů, jak upravovat fotografie lidí. Existuje několik hlavních proudů, ale v rámci každého mohou různí fotografové používat jiné nástroje nebo jiná nastavení, takže výsledek je prakticky vždy různý.
Jde to tak i onak
My vám dnes předvedeme jednu z možností, jak s portrétní fotografií při úpravách v počítači pracovat. Přesněji, co je vlastně možné udělat – ale nikoliv to, co nutně musíte udělat! Nepředkládáme totiž návod, který je nutné dodržet do puntíku, klidně můžete vynechat některý krok nebo i několik, jestliže se vám v dané oblasti původní snímek líbí. Nebo si danou úpravu můžete vyzkoušet v editační vrstvě a pak porovnat s originálem, jestli vůbec došlo ke zlepšení.
Postupné vylepšování
Zdrojová fotografie je přiložena níže:

Pro naše účely bude relevantní hlavně obličej, takže aby byly úpravy dobře patrné, budu ukazovat tento výřez:

Protože stíny jsou hodně tmavé, je vhodné je zesvětlit. Pomocí funkce Křivky (Shift + C) zesvětlíte jen tyto temné části, zatímco světlé zůstanou beze změny. Konkrétně byl použit následující průběh křivek:

Výsledkem je prosvětlenější fotografie:

Drobná práce se štětcem
Teď už se ale pusťme do samotných retuší. Dalším krokem je odstranění nedokonalostí na pleti. Zde stačí použít Retušovací štětec (J) s různým průměrem, většinou od 20 do 60 pixelů (hodně ale záleží na velikosti snímku). Při retušování nejprve pomocí klávesy Ctrl a poklepáním levého tlačítka myši určíte zdrojové místo s kůží bez chybičky. Potom poklepáním na místo, které chcete opravit, se zdrojová oblast zkopíruje a její vzhled se upraví tak, aby pasoval do nového okolí.
Klíčové je kopírovat pokud možno mezi místy s podobnou strukturou kůže a ne například z tváře na čelo. Rozdíly by pak mohly působit rušivě.
Odretušovat lze i váčky pod očima. Ne vždy to je ku prospěchu, toto je část, která se může portrét od portrétu velmi lišit.
Stav po tomto kroku:

Rozmažte detaily
Dalším úkonem může být lehké rozmazání pokožky. Není to zcela nutná úprava a nastavení je opět velmi závislé na konkrétním obrázku. Zde je použita funkce Rozmazat (Ctrl + 6) s jednoduchým Gaussovským rozmazáním s poloměrem pouhý 1 pixel.
Ovšem pozor, je důležité vybrat jen kůži a nerozmazávat přitom vlasy, oči, obočí, pusu atd. Můžete použít Výběrový štětec (Shift + Q), který dovolí rychle vytvořit požadovanou masku pro tuto akci. Není potřeba být úplně přesný a vybrat 100 % pokožky, takže stačí mít u štětce nastavené maximální rozmazání (masky).

Zaměřte se na oči a zuby
Kromě pokožky je speciální péče věnovaná očím a zubům. Pokračujme tedy úpravou očí, která je dvoufázová.
V první fázi se zesvětlí oční bělmo a duhovky, což provedete například pomocí Efektového štětce s efektem Jas a nízkou Silou (5 až 10 %). Zesvětlení není zcela rovnoměrné. Větší důraz klademe na dolní polovinu, u duhovek by nejsvětlejší místo mělo být někde na opačné straně už existujícího odrazu světla.

Pro větší kontrast je tu druhá fáze, a to ztmavení části očí, k čemuž použijeme stejný efekt, jen se zápornou Silou (–5 až – 15 %). Ztmavíme jen úplné okraje duhovek a k dosažení plastičtějšího dojmu můžeme dokreslit na oko i stín pod horní víčko.

Poslední klasická úprava je bělení zubů. Snadno se provede pomocí funkce Upravit barvy (Ctrl + 1), kde v posuvnících snížíte Sytost (v tomto případě 75 %) a naopak můžete přidat Jas (na tomto obrázku ale nebyla potřeba žádná změna).
Po všech těchto proměnách vypadá náš snímek následovně:

Úpravám se meze nekladou
Po těchto základních úpravách je možné například vyhladit pozadí podle návodu z článku využívající šum jako tvůrčí nástroj. Není problém také aplikovat globálnější efekt, jako například celkovou změnu barevnosti, jasu nebo sytosti. Můžete také zesvětlovat či ztmavovat části obrazu, například vinětací ztmavit kraje, díky čemuž střed snímku více vynikne. A jsou tu další a další možnosti. Je jen čistě na vás, jak s portrétním snímkem naložíte (samozřejmě vždy myslete také na portrétovanou osobu a jistou míru vkusu).
Zatím zde není žádný komentář.