Jak zdokonalit fotku pomocí Lokálních úprav

Jak zdokonalit fotku pomocí Lokálních úprav

Máte už upravenou fotku pomocí základní expozice, ale stále se vám některá místa nezdají upravené dostatečně? Pomocí lokálních úprav v Zoner Photo Studiu X můžete vaši fotku doladit k dokonalosti.

Základní úpravy pomocí Expozice a Dynamického rozsahu přeskočíme a rovnou přejdeme jednotlivé lokální úpravy. Nicméně si ukážeme alespoň fotku po těchto základních úpravách, abyste měli představu, jak fotka auta vypadala na úplném počátku. 

Po základní úpravě Expozice a Dynamického rozsahu..

Srovnání linií

První úpravou bude srovnání horizontu pomocí nástroje Srovnání linií (K). Zde máte více možností jak pokřivený horizont srovnat, nám ale bude stačit prosté vložení vodící linky. 

Vyberte si linii, kterou chcete srovnat do vodorovné polohy a myší natáhněte linku z bodu A do bodu B. Vodící linku udělejte dostatečně dlouhou, protože kdyby byla moc krátká, nemuselo by být srovnání úplně přesné. 

Jak zdokonalit fotku
Přidání vodící linky pro srovnání horizontu. 

Přechodový filtr

Dalším krokem bude lokální vyladění expozice mezi nebem a zemí. K tomu nám poslouží Přechodový filtr (G). První si vložte tak, aby překrýval celé nebe.

Jak zdokonalit fotku
Přidaný přechodový filtr na nebe. 

Aby byly zvýrazněné mraky, stáhla jsem si v tomto případě Expozici a vytáhla Kontrast. A ještě snížila Bílé, čímž se eliminoval lehký přepal na levé části nebe. A jelikož bylo nebe na můj vkus moc modré, snížila jsem modré Sytost a zvýšila Světlost v Barevných korekcích

Jak zdokonalit fotku
Ke korekci jedné barvy stačí vybranou barvu zvolit kliknutím na kolečko, nebo ji vybrat kapákem. A pak už jen upravit hodnoty.

Pro výběr země není třeba přidávat nový filtr. Stačí Přechodový filtr pro nebe zduplikovat, invertovat a odebrat úpravy. 

Jelikož je zem tmavá, stačí trochu zvednout Expozici a Stíny a můžeme se přesunout k další lokální úpravě.

Štětcový filtr

Když už máte upravené pozadí, zaměřte se na auto samotné a jeho detaily. Nejdřív si vyberte celé auto Štětcovým filtrem (B)

Jak zdokonalit fotku
Výběr auta pomocí štětcového filtru. 

Autu upravte Expozici a Dynamický rozsah a tak jako u nebe, i tady stáhněte sytost modré barvy, která se odráží z nebe na kapotě. 

Jak zdokonalit fotku
Lokální úpravy Expozice a Dynamického rozsahu na celém autě. 

Auto už vypadá mnohem lépe, ale ještě to bude chtít detailnější úpravy jednotlivých částí. V dalším kroku si tedy vyberte Štětcovým filtrem čelní masku, která je hodně tmavá a téměř zaniká mřížkování. 

Jak zdokonalit fotku
Kliknutím na Přidat masku přidáte další filtr a vyberete celou čelní masku. 
Jak zdokonalit fotku
Masku zesvětlete a zdůrazněte pomocí Dynamického rozsahu.

Světlomety si zaslouží specifickou úpravu. Kdyby vypadaly oba světlomety stejně, mohla bych je vložit do jedné masky. Jelikož má každý trochu jiné světelné podmínky, vyberu si jej zvlášť a upravím samostatně. 

Jak zdokonalit fotku
Světlomety jsem vybrala každý zvlášť a přizpůsobila jim úpravy tak, aby oba vynikly a zároveň vypadaly sjednoceně. 

Světlomety před a po úpravě.

Poslední úprava na autě Štětcovým filtrem bude čelní sklo, které by mohlo být trochu tmavší. Přidejte si další masku a vyberte celé čelní sklo. 

Jak zdokonalit fotku
Takhle vypadá výběr čelního skla. 
Jak zdokonalit fotku
Čelnímu sklu jsem stáhla Světla, Stíny a Černé a trochu Texturu. 

Nezapomeňte na úpravu pozadí auta. V levé části fotky se nachází drobná zeleň, která je výraznější. Pro tuto lokální úpravu není potřeba znovu si vytvářet novou masku. Můžete postupovat jako u Přechodového filtru. Klikněte si na úplně první masku Štětcového filtru, která je výběrem celého auta, a tu zduplikujte, invertujte a odstraňte úpravy. Pomocí Barevné korekce snižte sytost zelené barvě.

Jak zdokonalit fotku
Stačí zvolit zelenou barvu a té snížit sytost. 

Na fotce je poměrně výrazná také žlutá barva na zábranách za autem. Tu by šlo pomocí barevných korekcí také snížit, ale mě osobně se tam žlutá barva líbí. Působí jako zajímavý kompoziční prvek a dodává fotce trochu barevného kontrastu, takže ji tam nechám. 

Kruhový filtr

Na závěr zdůrazněnte celé auto ještě Kruhovým filtrem (R), kterému zvedněte šířku přechodu pro plynulejší přechod mezi autem a pozadím. 

Jak zdokonalit fotku
Kruhovému filtru jsem zvedla šířku pro plynulejší přechod s pozadím.

A tak jako předtím, i tady si masku zduplikujte a invertujte. Úpravy mezi vnitřní maskou (auto) a vnější (pozadí) přizpůsobte sobě navzájem. Tedy nejdříve aplikujte na vnější masce, poté na vnitřní a opět na vnější dokud nejste spokojeni s výsledkem. 

Jak zdokonalit fotku
Takto vypadaly výsledné úpravy vnitřní a vnější masky. 

Tak a to je vše. Pojďme se podívat na výsledné porovnání.

Taková kouzla s fotkou dokážou lokální úpravy. Tak si neváhejte stáhnout Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a vrhněte se do úprav vašich fotek. A pokud si stále s úpravami nejste jistí, podívejte se na naše video, kde můžete postup úpravy vidět na vlastní oči. 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorVanda Vyoralová

Jsem editorkou Milujemefotografii.cz a focení se věnuji prakticky od dětství, kdy se mi dostal do rukou první fotoaparát a já fotila květiny na zahradě. Na střední škole jsem se začala skrze fotoaparát zaměřovat na detaily, které mohou být lehce přehlédnutelné. Zlomová pro mě byla maturitní práce z fotografie, která vyobrazovala praskliny v ledu vypadající jako větve stromů. Od té doby se nejvíce zaměřuji na fotografie krajin a hledání právě takových detailů a změn tvarů v přírodě. Mimo fotografie se věnuji kresbě vlastních ilustrací formou tečkování.

Komentáře (1)

  1. Dobrý den,
    perfektní video ! Tato Vaše videa jsou pro mne velice užitečná, protože mi objasňují vždy nové možnosti ZPS X. Havně videa, kde vidím funkci jednotlivých úprav. Někomu by se mohlo zdát, že ZPS X je méně dokonalý program, ale věřím, že častokrát to plyne jen z neznalosti práce při úpravách.
    Takže při dalších Vašich videí se vždy dovím nové možnosti, o kterých jsem nevěděl. Výborně, děkuji a těším se na další !

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *