Retuš problematické pleti

Občas se může stát, že vaše modelka nebo model mají problematickou pleť. Stát se to může a je to úplně normální projev lidskosti. Podívejme se, jak v Zoner Photo Studio X takovou pleť retušovat, aby zůstala přirozená. Chceme totiž zachovat texturu pokožky a nevytvořit voskovou figurínu. 

Světlo a make-up

Než se vůbec vrhneme na retuše, tak si v rychlosti připomeneme důležitost správného svícení. Jistě víte, že pokud nasvítíte modelku zepředu, pomůžete odstranit mnohé neduhy. Světlo nám může pomoci skrývat i odkrývat. Myslete na to a nenasvěcujte modelku s problematickou pletí moc z boku a zkuste to spíše zepředu. 

Domluvte se s modelkou, zda bude chtít aplikovat alespoň základní make-up. Usnadní vám to práci a modelka se bude cítit lépe. Pokud ovšem focená make-up odmítá, protože jí to pleť dráždí, nebo prostě nechce, tak ji nenuťte. Make-up může použít i model, princip je úplně stejný jako s modelkou. My dnešní ukázku retuše ukazujeme na modelce bez make-upu.

Základ ve Vyvolat

Začněte tím, že si ve Vyvolat spustíme Vyhlazovací štětec (U). Tady začíná první apel: vyhlazení nesmíte přehnat. Pokud si nastavíte velkou intenzitu, vznikne dojem “vosku”. My jsme pracovali s intenzitou 25. Zachování detailů nastavte tak, abyste skutečně nějaké detaily zachovali.

Retuš problematické pleti
Tento postup provádíme proto, abychom si pokožku jen připravili na čištění. Není to nástroj, co by retuš vyřešil za nás.

Dále chceme v modulu Vyvolat maličko zapracovat na Uniformitě pokožky. Pokožka bude nejspíše trochu zarudlá. Jděte do sekce Barevné korekce, podsekce Pokročilé a pomocí kapátka si vyberte pleťovou barvu. Prostřednictvím posuvníků si postupně vše vyladíte, dokud nezůstane vybraná pouze barva v obličeji. 

Tip: Pokud se vám nedaří vybrat jen obličej, tak proveďte operaci v rámci Kruhového filtru, který si nastavte pouze na obličej.

Retuš problematické pleti
Chceme mít vybranou pouze pleťovku a snížit si Uniformitu o tolik bodů, kolik je potřeba. To odstraní to nejhorší zarudnutí.

Uniformita ovlivňuje nový barevný odstín. Tedy ten, na který vybranou barvu měníte. Celý barevný rozsah dokáže sjednotit do jednoho odstínu tím způsobem, že z celého barevného rozsahu vyřadí jeho krajní hodnoty.

Pokračujeme Editorem

Retušovací nástroje jsou v Editoru o trochu víc pod vaší kontrolou, také můžete pracovat s vrstvami. Proto je lepší provádět retuše v modulu Editor, a ne ve Vyvolat.

Budete pracovat hlavně s Retušovacím štětcem (J) a Klonovacím razítkem (S). Rozdíl mezi těmito nástroji je v tom, že Retušovací štětec je o něco chytřejší a snaží se klonovanou strukturu zapracovat do okolí, které mu zadáte. To občas může vést k tomu, že vás trochu pozlobí, obzvláště v okolí tmavých struktur, například kolem obočí. 

Klonovací razítko naopak dělá přesně to, co mu řeknete. To může mít opět své pro a proti.

Pro oboje platí v rámci retuší jedno pravidlo: malá velikost, nízké hodnoty

Sice je to mnohem pracnější, když musíte pracovat s maličkými štětci, co mají nízkou Hustotu i Krytí, ale je to právě preciznost, co vede k dobré retuši.

Retuš problematické pleti

Klávesou Ctrl si budete vybírat odkud chcete kopírovat čistou pokožku a myší nebo tužkou na tabletu pak můžete začít proces odstraňování pupínků, rozšířených pórů a dalších neduhů. 

Tento proces si můžete dělat ve vrstvách, možná se s ním budete chvilku trápit, ale právě precizní práce v tomto procesu zařídí, že si zachováte texturu pokožky, přirozený vzhled a zároveň odstraníte to nejhorší.

Retuš problematické pleti
Tady vidíte, jak malý štětec je potřeba a jak detailně retuš probíhá.

Na závěr

Retuš je nedílnou součástí post procesu, pokud fotíte portréty. Názory na rozsah retuše se rozcházejí do všech směrů. Nicméně pokud někdo na fotkách nechce ukazovat problematickou pleť, měli byste mu vyjít vstříc. Je to neovlivnitelný aspekt, který může být způsoben mnoha faktory a je pochopitelné, že jej lidé nechtějí na svých fotkách, které mají na celý život. 

Proto se nebojte retušovat. Vždy ale jen do té míry, aby ze člověka nezůstala jen hromada vyhlazeného vosku. Zkuste zachovat podstatu osobnosti a zároveň pomocí retuše dodat modelu pocit uspokojení a radosti z výsledných fotek.

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 30 dní zdarma a vyzkoušejte úpravy v modulu Vyvolat a Editor.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorZdeňka Povolen

Nefotím dlouho, ale fotím ráda. Ráda si buduji ve fotkách atmosféru, vkládám do nich emoce a myslím, že na fotce je důležité, aby měla duši. Fotím hlavně lidi, často kostýmy, občas akty a příběhové série. Hodně si zakládám na kvalitní komunikaci a příjemné atmosféře během focení. Mám ráda užívání praktických efektů jako třeba dým, oheň, jiskry, světla, pohyby oblečení a látky. Vím, že se mám ještě hodně co učit. Ale to budu mít i s dvacetiletou praxí. Věřím v celoživotní sebezdokonalování.

Komentáře (3)

  1. Úpravy jsou sice potřeba,ale je to pak člověk, kterého jsem vyfotil? Některé nohou být i neetické.

    1. Zdravíme Vás, Leopolde, je to přesně jak píšete, některé retuše mohou být až neetické. I proto autorka nabádá k retuši jen do té míry, aby se zachovala autenticita. Přejeme krásné fotky a dobrý pocit z nich.
      Eva

  2. Děkuji za článek, je pěkně podaný a srozumitelný – takové typy a rady se vždy mohou hodit. Divím se, těm lidem, kteří mají na tvářích bradavice a jiné nešvary, že to tak nechají být – že si nenechají mnohdy tyto zásobníky nebezp. vybujení rakov. atd. vyřezat. Znaménka jsou vždy jen o nebezpečí a o bradavicích po tělě nemluvě. Ale to už je jaksi mimo. Článek je jako další typy od Vás vždy fajn a musím za ně poděkovat!
    Děkuji!!!

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *