Proč používat čtvercový formát?

Odpověď na tuto otázku není zcela jednoduchá, na druhou stranu však není ani nijak složitá. Čtvercový formát má zkrátka své nezaměnitelné kouzlo a ve většině případů nám evokuje staré fotografické klasiky.

Fotografie si za svůj život prošla řadou změn a zvratů, v průběhu času však vykrystalizovalo několik používaných pravidel a standardů. V rámci této stabilizace se začalo fotografovat na formát s poměrem stran 3:2, a to především u kinofilmového materiálu. Klasický svitkový film se nadále držel poměru stran 1:1 v nejčastější velikosti 6×6 cm.

S příchodem digitálních technologií se objevily nové formáty, tím nejčastějším je poměr 4:3, který používají prakticky všichni výrobci kompaktů. U zrcadlovek jej najdete jako výchozí formát sytému 4/3 a micro 4/3. Na rozdíl od filmového materiálu nejste v případě digitálního záznamu formátem limitováni, protože ke slovu přichází postprocesing – pro čtverec se nakonec můžete vždycky rozhodnout při úpravách v Zoner Photo Studiu. Proč tedy čtverec používat?

Můžete vylepšit kompozici stávajících snímků

Dobrá kompozice je základem každé fotografie a spolu s ostřením a expozicí tvoří harmonický celek. Ne vždy je však možné najít ideální úhel pohledu pro klasický formát. V takovém případě přichází ke slovu čtverec, který může pomoci odstranit hluchá místa snímku. Pokud mají některé vaše snímky příliš mnoho prázdného prostoru na jedné ze stran, můžete je zkusmo oříznout na čtverec.

foto: minnea
foto: minnea

Čtverec umožňuje specifickou kompozici

Při fotografování s vědomým ořezem na čtvercový formát můžete zapomenout na pravidlo třetin a zlatý řez. U čtverce se naopak nemusíte bát středové kompozice, anebo umístění hlavního objektu k jedné straně. Velmi dobře působí práce s liniemi či jinými geometrickými tvary, které jsou v kontrastu s použitým čtvercem. Snažte se také využívat linií, které vedou oko diváka.

foto: tanakawho
foto: tanakawho

Černobílé čtverce

Kombinace čtvercového formátu a černobílého provedení evokuje prakticky v každém snímky mistrů fotografie. Při pohledu do historie najdete spoustu fotografů, kteří využívali právě čtvercový formát. Jeho použití v kombinaci s černobílým provedením je nasnadě, neboť oba dva přístupy dávají vyniknout detailu. A právě detaily dělají fotku. Inspirujte se velkými fotografy, studujte jejich snímky a čerpejte alespoň část zkušeností z fotografií.

foto: Etrusia UK
foto: Etrusia UK

Kreativní aplikace

Aplikace pro mobilní telefony či tablety jsou stále populárnější a je jich víc a víc. Jednou z nejznámějších je Instagram. Aplikace ořízne snímek na čtverec a přidá efektový filtr (např. saturace barev a jejich posun společně s vinětací). Výsledkem jsou pak snímky se zajímavým nábojem a atmosférou.

foto: Davidag
foto: Davidag

Kultovní vzhled

Velmi populární jsou v posledních letech malé kinofilmové kompakty, jako Holga nebo Diana, které přidávají snímkům unikátní a originální vzhled. Objektivy, které se u těchto plastových kompakty používají, můžete dokonce koupit a používat spolu se zrcadlovkou. Nic vám pak nebrání v simulaci takového vzhledu. Jedním z filtrů, který jsme pro vás dříve již připravili, simuluje fotku vytvořenou polaroidem.

foto: Mike Warren
foto: Mike Warren

Jak fotit na čtverec?

Komponovat na čtvercový formát není až tak těžké, při snímání je třeba si pouze uvědomit, že nebudete mít k dispozici celou šířku snímku, ale jen jeho dvě třetiny. Velmi dobrým pomocníkem jsou vodící linky na displeji nebo v hledáčku, podle nichž se můžete orientovat. Jestliže váš aparát promítání mřížky v hledáčku neumí, zkuste se orientovat podle rozložení ostřících bodů.

foto: kant think
foto: kant think
foto: tanakawho
foto: tanakawho
foto: teejaybee
foto: teejaybee

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *