7+1 tipů proč používat čtvercový formát

7+1 tipů proč používat čtvercový formát

Čtvercový formát má své nezaměnitelné kouzlo a často nám evokuje klasické fotografie minulých let. V současnosti mu největší reklamu udělala sociální síť Instagram. Přestože se fotografie v průběhu času měnila, čtvercový formát 1:1 zůstává oblíbený, zvláště díky jeho schopnosti vylepšit kompozici a přinést nový pohled na scénu. 

proč používat čtvercový formát, čtverec

Historie a vývoj formátů

Fotografie prošla řadou změn a standardizací. Klasický svitkový film se držel poměru stran 1:1 v nejčastější velikosti 6×6 cm, zatímco kinofilmový materiál se stabilizoval na poměru 3:2. S příchodem digitálních technologií se objevily nové formáty, jako je poměr 4:3, běžný u kompaktů a zrcadlovek systému 4/3 a micro 4/3.

Objevte kouzlo opravdové HDR fotografie

Obliba čtvercového formátu opět stoupla díky sociálním sítím, zejména Instagramu. V jeho začátcích bylo možné vkládat snímky pouze ve čtvercovém formátu. 

proč používat čtvercový formát, instagram

U digitálního záznamu nejste formátem omezeni. Do čtvercového formátu můžete fotku upravit až v rámci úprav v Zoner Photo Studiu X. 

Výhody čtvercového formátu

1. Vylepšení kompozice 

Díky čtvercovému formátu můžete odstranit “hluchá” místa na snímku. Pokud mají některé vaše fotografie příliš mnoho prázdného prostoru, zkuste je oříznout na čtverec. Tento formát vás vede k maximálnímu zjednodušení kompozice. Můžete se tak soustředit jen na to nejdůležitější​​.

proč používat čtvercový formát, vylepšení kompozice

2. Specifická kompozice 

Při focení s prvotní myšlenkou ořezu do čtverce můžete zapomenout na pravidlo třetin a zlatý řez. Čtverec podporuje středovou kompozici a práci s liniemi, které přirozeně vedou oko diváka.

proč používat čtvercový formát, specifická kompozice, linie vedoucí oko diváka

3. Černobílé čtverce 

Kombinace čtvercového formátu a černobílého provedení evokuje klasické fotografie mistrů. Černobílý čtverec zvýrazňuje detaily, které dělají fotku výjimečnou. Navíc se tento styl snímků skvěle hodí do rámečků, kterými vyzdobíte váš domov. 

proč používat čtvercový formát, černobílé čtverce

4. Kreativní aplikace 

Instagram a jiné mobilní aplikace podporují čtvercový formát, což přidává snímkům zajímavou atmosféru. Můžete si pohrát s filtry a efekty, které tyto aplikace nabízejí​.

proč používat čtvercový formát, kreativní aplikace

5. Kultovní vzhled 

S lomografickými kompakty Holga nebo Lomography Diana vytvoříte naprosto unikátní snímky. Sytl těchto fotoaparátů můžete ale i nasimulovat pomocí digitálních filtrů, jako je například polaroidový efekt v Zoner Photo Studiu.

proč používat čtvercový formát, kultovní vzhled

Další tipy pro fotografování na čtverec

6. Negativní prostor 

Používání negativního prostoru kolem subjektu může výrazně zlepšit kompozici. Vysokým kontrastem můžete podpořit celkovou atmosféru fotografie. 

proč používat čtvercový formát, negaitvní prostor, spirála

7. Práce s tvary 

Čtvercový formát dobře funguje s různými geometrickými tvary. Kombinací různých tvarů uvnitř čtverce dokážete vytvořit silné obrazy, které vedou díváka k zamyšlení. Větším odstupem od předmětu focení dosáhnete navíc zajímavý pohled na jinak všední věci. 

proč používat čtvercový formát, práce s tvary

8. Vrstvení 

Při fotografování krajin ve čtvercovém formátu je dobré myslet na vrstvení obrazu – zahrňte do snímku popředí, střed i pozadí – tím vyjádříte hloubku a podpoříte zajímavou kompozici​.

proč používat čtvercový formát, vrstvení, popředí, pozadí

Čtvercový formát nabízí mnoho kreativních možností a může oživit vaše fotografie. Nebojte se experimentovat a zkuste nové kompoziční techniky.

Inspirujte se dalším články v magazínu Milujeme fotografii. 

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorEva Krušoftová

Jako šéfredaktor magazínu Milujeme fotografii pro vás připravuji články ze světa fotografie, postupy pro úpravy fotek i novinky z vývoje editoru Zoner Photo Studia. Čerstvě po dokončení školy jsem vedla fotokroužky pro děti a dospělé a fascinoval mě starý proces tvorby fotografie. Někdy něco málo napíšu a občas něco fotím, ale aktuálně mě nejvíce baví tvořit pro vás obsah magazínu.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *