Štětcový filtr: Mějte naprostou kontrolu nad každou částí fotky

Štětcový filtr vám pomůže upravit konkrétní místa na fotkách. Je to nedestruktivní nástroj, který najdete v modulu Vyvolat. Provedené úpravy můžete vždy vrátit zpět. Štětcovým filtrem rozjasníte tvář, zvýrazníte cokoliv, co je na fotce důležité, stáhnete přesvětlené oblasti nebo barevně upravíte libovolná místa na vaší fotografii. 

V článku se naučíte:

  • zvýraznit hlavní motiv pomocí Štětcového filtru (B)
  • přidávat další masky úprav
  • vytvořit dodatečné efekty

Otevřete si fotografii, přepněte do modulu Vyvolat a vyberte nástroj Štětcový filtr (B). Pro jeho snadnou aplikaci si zapněte masku, abyste dobře viděli, která místa upravujete. Postup vám ukážeme na fotce veverky.

Štětcový filtr: Mějte naprostou kontrolu nad každou částí fotky
Zobrazte si masku a krásně uvidíte všechny tahy štětcem.

Označte místo, které chcete upravit

Štětcem můžete do fotky „malovat“ a zase odebírat tahy, které se vám nepovedly. To si nastavíte v sekci Parametry štětce. Pokud někde přetáhnete, jednoduše kliknete na ikonku Odebrat z masky a nepovedená místa přemalujete. 

Každý další tah štětcem se vám bude vrstvit, je tedy lepší použít jeden tah pro větší rovnoměrnost. Velikost štětce si můžete (i během tahu) rychle měnit kombinací klávesy Shift a kolečka myši. 

Štětcový filtr: Mějte naprostou kontrolu nad každou částí fotky
Máme označenou jen tu oblast, kterou teď budeme upravovat.

Upravte parametry podle potřeby

Když máte vybranou oblast, kterou chcete upravit, vypněte si zobrazení masky. Nyní můžete upravovat vše od expozice až po lokální barevnost. My jsme na ilustrační fotografii zvýraznili veverku například pomocí posuvníků Expozice a Zřetelnost.

Štětcový filtr: Mějte naprostou kontrolu nad každou částí fotky
Můžete změnit jen několik věcí nebo klidně úplně všechno, záleží na vaší představě.

Pokud by vám aplikované úpravy připadaly moc silné, můžete snížit intenzitu štětce (a tedy úprav) posuvníkem přímo pod danou maskou Štětcového filtru (B) v pravém panelu. 

Přidejte další masku

Nyní můžete přidat další masku. Máte dvě možnosti. Buď:

  • vytvoříte novou masku,
  • nebo zduplikujete a invertujete tu předchozí.

Novou masku vytvoříte kliknutím na Přidat masku. Najeďte myší na Štětcový filtr 2, tedy na novou masku. Objeví se ikony Invertovat masku, Výchozí parametry, Duplikovat a Smazat. Kliknutím na Výchozí parametry se veškeré nastavení z první masky vyresetuje.

Duplikovat masku se hodí, pokud chcete upravit vše kromě toho, co jste již upravili první maskou. Klikněte na ikonu Duplikovat a poté Invertovat masku. Opět klikněte na Výchozí parametry a můžete se pustit do práce.

Štětcový filtr: Mějte naprostou kontrolu nad každou částí fotky
Invertování výběru ulehčí práci.

My jsme si pomocí nové masky ztmavili pařez, na kterém veverka sedí. Pomůže to zvýraznit veverku samotnou. Zduplikováním a invertováním masky s označenou veverkou jsme se zase mohli zaměřit na úpravu pozadí.

Štětcový filtr: Mějte naprostou kontrolu nad každou částí fotky
Ztmavený pařez pomůže vyniknout veverce a zelený mech na něm má hned lepší barvu.

Nyní máme tři oblasti (masky), které jsme každou zvlášť změnili zcela nezávisle na dalších dvou. 

Štětcový filtr: Mějte naprostou kontrolu nad každou částí fotky
Tři různé oblasti a tři různé úpravy v různých místech obrázku,

Přidejte další efekty

Nyní přidáme do fotografie trochu sluníčka, opět pomocí Štětcového filtru (B). Vytvořte další masku. Než ji aplikujete, nastavte si parametry už předem. Tentokrát dojeďte v pravém panelu až dolů, k možnosti Překrýt barvou. 

Vyberte barvu (pro efekt slunce oranžovou) a rozumnou intenzitu. V základních úpravách můžete i zvýšit expozici. Tím docílíte prosvětlenějšího dojmu. 

Průměr štětce zvolte opravdu velký s vysokým Rozmazáním. Efekt bude realističtější. Když máte vše připraveno, můžete párkrát kliknout tam, kde chcete slunce mít. 

Štětcový filtr: Mějte naprostou kontrolu nad každou částí fotky
Jednoduchý, ale efektní trik se sluncem.

Před úpravou a po úpravě.

Vyzkoušejte si lokální úpravy

A máme za sebou práci se Štětcovým filtrem (B) a můžete s ním objevovat nové obzory. Nebojte se zkoušet různé věci a zjišťovat, kam až můžete zajít, protože jen takhle objevíte skvělé nápady na postupy.

Stáhněte si Zoner Photo Studio X na 7 dní zdarma a upravujte fotky lokálně pomocí Štětcového filtru.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorZdeňka Povolen

Nefotím dlouho, ale fotím ráda. Ráda si buduji ve fotkách atmosféru, vkládám do nich emoce a myslím, že na fotce je důležité, aby měla duši. Fotím hlavně lidi, často kostýmy, občas akty a příběhové série. Hodně si zakládám na kvalitní komunikaci a příjemné atmosféře během focení. Mám ráda užívání praktických efektů jako třeba dým, oheň, jiskry, světla, pohyby oblečení a látky. Vím, že se mám ještě hodně co učit. Ale to budu mít i s dvacetiletou praxí. Věřím v celoživotní sebezdokonalování.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *