Tipy, jak upravit fotky vašich kočičích mazlíčků

Nahánět po bytě domácí mazlíčky a snažit se je vyfotit je kvalitní způsob, jak strávit odpoledne! Kočky neposlechnou, mají vlastní hlavu, budou na vás koukat, jestli jste se náhodou nezbláznili a tiše vás soudit. Ale to nevadí, jsou tak fotogenické, že se s tím člověk nějak smíří. Ale jak fotky upravit? Podívejte se na pár základních tipů.

Kočky vládnou úchvatnou symetrií nejen v oblasti čumáčku. Mají elegantní pohyby, úžasné křivky a skoro vždy (když zrovna mají srst) velmi rozmanité barvy.

Já mám doma ruského modrého kocoura a je to velký fešák. A skoro vždy, když se podívám jeho směrem, sahám po něčem, čím ho vyfotit. Ano, mám galerii v mobilu plnou kočičích fotek… Ale občas je až škoda tu krásu fotit mobilem, takže je načase vzít foťák a udělat fotky pořádně a ještě je kvalitně upravit.

Tipy, jak upravit fotky vašich kočičích mazlíčků
Nikon D750, Nikon 80-200 mm F2,8 AF ZOOM-NIKKOR D ED A, 1/125 s, f/2.8, ISO 400, ohnisko 120 mm.

Jak kočku vůbec vyfotit?

Rozhodně je to složitější než se psem, který poslouchá, nebo s pomalými zvířátky, která neutečou, když se zrovna u vchodu ozve soused, který se vrací domů. Ale dá se to zvládnout a rozhodně doporučuji dlouhé ohnisko. Budete jako fotograf v džungli, který fotí jaguáry. Plížit se po koberci v obýváku a doufat, že kocour nebude víc zaujatý vámi než ptáčky za oknem.

Já fotím kocoura na svůj objektiv 80-200 mm a je to takové ideální sklo na udržení si dostatečné vzdálenosti. Dá se ale fotit samozřejmě i na kratší. Jestli máte kočku poklidné povahy a nechá vás, je skvělé vyzkoušet si na ní makro a fotit její oči, když jsou v klidu, ideálně z boku. Určitě zvolte velmi krátký čas, kočka se hodně hýbe. 

Také doporučujeme používat pamlsky, abyste miláčka dostali tam, kam zhruba chcete. Více tipů na focení koček najdete třeba v článku Focení koček: jak získat zajímavé i vtipné fotografie vašich domácích mazlíčků

Tipy, jak upravit fotky vašich kočičích mazlíčků
Kocour byl vylákán na slunce pomocí oblíbených lososových srdíček.
Nikon D90, Nikon 80-200 mm F2,8 AF ZOOM-NIKKOR D ED A, 1/250 s, f/2.8, ISO 125, ohnisko 80 mm.

Hlídejte expozici a zřetelnost

Upravovat budeme tentokrát v modulu Vyvolat. Osobně v Zoner Photo Studiu X ráda nechávám vystoupit odlesky na srsti a používám k tomu rozdíl mezi světly a stíny. Světla nechám výraznější a Stíny stáhnu. Naši fotku jsem nechala tmavší, aby hodně vystoupily oči. Pomůže také posuvník Kontrast.

U koček hodně ráda přidávám Zřetelnost. Je tak vidět každý detail, každý chloupek a fousek. Často ji vytáhnu až na maximum. Pokud máte fotku kočky v pohybu, tak zřetelnost zvýrazní i zaťaté svaly. Pokud máte kočku bez chloupků, tak krásně vynikne vrásnění kůže.

Tipy, jak upravit fotky vašich kočičích mazlíčků
Odlesky na srsti se hodí zvýraznit posuvníky Světla a Stíny, Zřetelnost zvýrazní kresbu v celém kožichu.

Určitě není na škodu přidat v oddílu Efekty vinětaci, aby kočka (pokud je ve středu fotografie), měla co nejvíce světla a tedy i pozornosti. Pokud máte černou kočku, pak jen opatrně se snižováním stínů, to už by ji mohlo nechat na fotce hodně mizet, což nechceme. Celkově u focení černých koček je potřeba na to trochu myslet a ideálně je fotit ve světlejším prostředí.

TIP: Lákejte kočku, ať kouká nahoru, ke zdroji světla. K oknu nebo do světla, její oči pak krásně vystoupí a obsahují hezké odlesky

Věnujte se barvám

Ač jsou kočky velice barevné, tak to přece jenom pořád není spektrum duhy. Takže můžete přidávat SytostŽivost, což nechá vyniknout jejich kožíšku. Může se stát, že pak bude zbytek fotografie zbytečně křiklavý. Proto je skvělé používat lokální úpravy barev

Sytost a Živost na kočce zvýrazní i oči. Ty jsou dominantou na většině koček. Některé mají nádherně žluté, jiné uhrančivě zelené nebo azurově modré. Se změnou barev buďte opatrní, pokud chcete zachovat realitu. Ale zároveň můžete zvýraznit přirozenou barvu očí, která se v závislosti na světelných podmínkách hodně mění. Na to se skvěle hodí třeba Štětcový filtr (B) a lokální Barevné korekce.

Tipy, jak upravit fotky vašich kočičích mazlíčků
Pomocí lokálních barevných korekcí zvýrazníte přirozenou barvu očí kočky. Nebo ji klidně úplně změníte.

Úklid? Pomocí retuše

Retuše nejsou tolik potřebné na samotné kočce, ale spíše v jejím okolí. Například odstranit hračku, na kterou jste kočku lákali nebo pamlsky, které upoutaly její pozornost. K tomu vám pomohou Retušovací nástroje (J). Jednoduché odstranění pomocí Klonovacího razítka nebo Retušovacího štětce by mělo stačit.

Tipy, jak upravit fotky vašich kočičích mazlíčků
Retušovacím štětcem „uklidíte“ kolem kočky a necháte ji vyniknout.

Fotka před úpravou a po úpravě.

Různé fotky, různé úpravy

Je mnoho způsobů, jak upravit fotky vašich kočičích mazlíčků. Každá fotka bude mít maličko jiný styl úpravy, ale řídit se můžete základními třemi body, které jsme zmínili výše. Tu v pohybu můžete upravit do barevna a hodně zřetelné. Ty poklidnější mohou být až melancholické, klidně černobílé.

Tipy, jak upravit fotky vašich kočičích mazlíčků
Jiná úprava bude elegantní kocour s dokonalou křivkou od zátylku ke konci ocasu (spíše méně barevná, utlumená, vkusná) a jiná úprava na kočce, která si právě hraje (barevná, veselá a odlehčená).
Nikon D90, Nikon 50 mm f/1.4 AF-S NIKKOR G, 1/160 s, f/1.4, ISO 200, ohnisko 50 mm.

Zkoušejte různé způsoby

Nejlepší způsob, jak najít nejlepší úpravy, je vyzkoušet si všechno. Často vám úpravy bude určovat světlo, které na fotce máte. Můžete také zkusit vyfotit kočku s nějakou další technikou, nemají například problém s bleskem. Já jsem používala externí blesk se softboxem a kocour byl zcela v klidu. Nebojte se ničeho, buďte opatrní, ať zvířeti neublížíte a když už nevíte coby, nechte se inspirovat profi zvířecími fotografy.

Tipy, jak upravit fotky vašich kočičích mazlíčků
Focení s bleskem.
Nikon D750, Sigma 35 mm f/1,4 DG HSM Art, 1/40s, f/7.1, ISO 200, ohnisko 35 mm.

Kočky umí být moc elegantní a také bláznivé a vtipné. Vždy mají fascinující oči, ať už plně barevné se zúženou zorničkou, nebo černé ve tmě, když zornička zabere v podstatě celou duhovku. Jsou symetrické, lesklé, proměnlivé a líbivé. Focení i úpravy kočičích fotek v Zoner Photo Studiu X mohou být nekonečná zábava na dlouhé večery.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorZdeňka Povolen

Nefotím dlouho, ale fotím ráda. Ráda si buduji ve fotkách atmosféru, vkládám do nich emoce a myslím, že na fotce je důležité, aby měla duši. Fotím hlavně lidi, často kostýmy, občas akty a příběhové série. Hodně si zakládám na kvalitní komunikaci a příjemné atmosféře během focení. Mám ráda užívání praktických efektů jako třeba dým, oheň, jiskry, světla, pohyby oblečení a látky. Vím, že se mám ještě hodně co učit. Ale to budu mít i s dvacetiletou praxí. Věřím v celoživotní sebezdokonalování.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *