Focení koček: jak získat zajímavé i vtipné fotografie vašich domácích mazlíčků

Kočky dokážou pobavit chovatele svými neuvěřitelnými pohyby i vtipnými polohami, ale stejně tak umí zapózovat pro krásné portréty. Ukážeme si pár základních tipů, jak tyto tygry našich domácností fotografovat co nejefektivněji.

Jakou fototechnikou je v tomto případě vhodné fotit? Na cokoli, co máte zrovna po ruce. Můžete své mazlíčky fotografovat mobilním telefonem, ale stejně tak zrcadlovkou či kompaktem.

Chcete-li dosáhnout kvalitnějších fotografií, je vhodné využívat zrcadlovky s pevnými objektivy se světelností v rozsahu f/1.4-2.8, které umožní rozmazání pozadí.

Focení koček - Rubby v křesle
Pro nasvícení snímku jsem využil blesk otočený za mě s odrazem o strop. Došlo tak k prosvícení scény a vykreslení detailů srsti a očí.
Nikon D7100 + Sigma ART 18-35mm 1/250 f/2.8 ISO 100 ohnisko 52 mm (EQ 35: 35mm)

Velkým pomocníkem při fotografování koček je i blesk. Přímé světlo z blesku bývá ovšem velmi ostré.

Jak ho změkčit? Hlavu blesku namiřte na strop a kočku nasviťte za pomoci světla odraženého od stropu. Případně využijte difuzor. Blesk krásně vykreslí stíny a stejně tak zvýší ostrost v detailech.

Správný úhel pohledu

Zlaté pravidlo fotografování všech mazlíčků, nejen koček, je snížit se na úroveň jejich očí. Fotografie získá na hloubce ostrosti a fotografovaná kočka má portrét, na kterém krásně vynikne.

Vždy se snažte kočku fotografovat z očí do očí a pokud možno co nejdále od pozadí. Při použití nízké clony se pozadí rozmaže a kočka bude působit výrazněji.

Pokud vaše kočka není pouze domácí gaučák”, ale zbožňuje i výlety po zahradě, využijte k focení teleobjektiv. Teleobjektivem kočku přiblížíte a opět rozostříte jak pozadí, tak popředí.

Focení koček - pohled ze země
Stačí si lehnout na zem a fotografie dostane úplně jiný rozměr, navíc drsný pohled kočky je více drsnější.
Nikon D750 Sigma ART 85mm f/1.4 1/320s ISO 400 f/1.4 kočka byla lehce v pohybu, proto jsem zvedla ISO na hodnotu 400 a tím se zkrátil čas na 1/320s, pro zachování ostrého snímku.
Autorka: Jana Máčková (janefoto.cz)

Neváhejte si k fotografování lehnout. Fotografie kočky v trávě tak získá wildlife nádech malého predátora.

Při focení si vyzkoušejte různé úhly pohledu, například přímý pohled na kočku zvrchu, kdy se vám dívá do objektivu.

Focení koček - pohled shora
Úhel pohledu, který je většinou ke škodě nežli ku prospěchu, v tomto případě dává Micce nevinný pohled a koberec tvoří ucelené pozadí, na kterém krásně vynikla.
Nikon D7100 + Nikkor 50mm f/1.8 AF-S 1/60 f/1.8 ISO 200 ohnisko 75 mm (EQ 35: 50 mm)
Focení koček - pohled zespodu
Kde jinde odpočívat, než na sušáku s čerstvě vypraným prádlem? Tady je šance experimentovat a dostat se pod kočku.
Nikon D7100 + Nikkor 50mm f/1.8 AF-S 1/60 f/1.8 ISO 200 ohnisko 75 mm (EQ 35: 50 mm)

Kočičí jóga

Kočky jsou známé tím, že svými krkolomnými polohami během očisty dokážou pobavit své okolí. Vezměte fotoaparát a zdokumentujte kočky při těchto polohách. Pro pobavení vašich přátel na sociálních sítích to poslouží dokonale.

Focení koček - kočičí jóga
Že kočky neumí jógu nebo tančit? Malá Hellie dokazuje pravý opak. Pro zachycení skvělých fotek pro pobavení stačil mobilní telefon a zalehnout k zemi.
Samsung A3
Autorka: Veronika Batková (www.lioncreek.webnode.cz)

Při fotografování se opět nebojte jít na úroveň kočičích očí. V momentech, kdy kočka svou jógu provozuje nahoře na škrabadle či v pelíšku, foťte klidně i ze židle.

Focení koček - Rubby drahoty
Nekončící očista kožíšku. Když člověk vystihne při kočičí očistě ten správný okamžik, vznikne zajímavý záběr. “Ale né, nefoť mě”
Nikon D7100 + Sigma ART 18-35 f/1.8 1/250 f/2.8 ISO 100 ohnisko 52 mm (EQ 35: 35mm)

Sladké snění

Tihle malí tygři dokážou prospat celé hodiny. Volí přitom ty nejztřeštěnější polohy, které by člověka ani ve snu nenapadly. Využijte tedy jejich spánku a šílených poloh pro pořízení zajímavých i komických fotografií.

Přibližte se co nejtišeji, abyste je neprobudili. Není to úplně jednoduché, nicméně s trochou cviku to jde a fotografie stojí za to. Bojíte se, že kočku vzbudíte? Opět sáhněte po teleobjektivu, který vám dovolí snímat kočku z větší vzdálenosti.

Maiňák se sice probudil, ale polohu “na Supermana” si stále zachoval. Navíc byl opět přistižen, jak si vegetí na kuchyňské lince. Světlo krásně vykreslovalo kočku, proto bylo lepší volit vyšší ISO pro kratší čas závěrky a udržení ostrosti snímku, než přirozené světlo dokreslovat bleskem a riskovat vyrušení kočky.
Nikon D750 + Sigma ART 35/1.4  1/400 f/1.4 ISO 400 Autorka: Jana Máčková (janefoto.cz)

Kočičí sportovní fotograf

Kočky jsou velice rychlá zvířata a když si hrají s různými hračkami, předvádí často neuvěřitelná salta a přemety ve vzduchu. A to je další vhodná chvíle pro to, abyste popadli fotoaparát a pořídili sérii skvělých snímků.

Když fotíte kočky při hře či běhu, využívejte kratších časů závěrky v rozmezí 1/250-1/2000 a více. Získáte tak ostré nerozmazané snímky. Na fotoaparátu nastavte režim priority času. U fotoaparátů Nikon se označuje písmenem S, u Canonu Tv. Pak zvolte požadovaný čas.

Než získáte cvik a vypilujete techniku, snažte se při fotografování skotačící kočky hlavně zachytit daný okamžik. Jedná se téměř vždy o velice rychlé akce, kdy není čas přemýšlet nad kompozicí a pozadím.

Vypozorujte také místo, kudy kočka pobíhá nebo kde si nejvíc hraje. Zkuste pak objevit co nejlepší úhel záběru. Berte v úvahu osvětlení i pozadí celé scény a pořiďte pár testovacích snímků bez kočky.

Až na kočku přijde příště hravá nebo chuť zběsile pobíhat, využijte úhel záběru, který jste získali nanečisto. Pokud navíc dopředu zaostříte na místo kudy kočka pobíhá s nastaveným fotoaparátem na sekvenční snímání, máte skoro 100% šanci pro získání ostrého snímku.

Tip na závěr

Fotografováním koček či jiných domácích mazlíčků si procvičíte svou trpělivost i fotografické dovednosti. Vyzkoušejte focení vtipných pozic koček v různých polohách, ale i volného pohybu kočky venku.

Vytvoříte si tak více tematických sérií fotek své kočky, které pak můžete sdílet s dalšími nadšenými chovateli.

Focení koček - jiný pohled
Klasická grumpy cat, která naštvaně pozoruje dění na ulici přes okno. Můžeme si jen domýšlet, co si myslí. Fotografie, která pobaví a zachytává kočku z úplně jiného pohledu.
Nikon D750 + Sigma ART 35/1.4 1/250 f/1.4 ISO 800 díky šeru a rozhlížející kočce se navýšilo ISO a tím snížil čas závěrky na 1/250, který dovolil pořízení ostrého snímku
Autorka: Jana Máčková (janefoto.cz)

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorJosef Gabrhel

Dokonalým odpočinkem je pro něj strávit večer pod širákem, případně ve stanu a před spaním fotografovat hvězdy a ráno kouzelný východ slunce v krajině. Nejraději podniká své fotografické cesty na Velkou Javořinu v Bílých Karpatech. Josef je také vášnivým fotografem skoro neviditelného světa pod našimi chodidly. Pokud zrovna nefotí krajinu, běhá po lese, případně v jeho oblíbené mokřadní lokalitě a fotografuje hmyz. Josef je jednoduše řečeno fotografem přírody nejen svými snímky, ale také duší.

Komentáře (1)

  1. Dobrý den,
    určitě bych při focení zvířat nepoužíval blesk, ani odrazem! Všechna zvířátka mají daleko citlivější oči než člověk. Fotím převážně zvířata a miluji přírodu.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *