Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X 2023: Přehlednější, rychlejší a vymazlenější

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X 2023

Rozbalte si balík novinek v podzimní aktualizaci. Tentokrát jsme si dali záležet na uživatelském prostředí, aby pro vás bylo více intuitivní. Opět jsme vypilovali a promazali stroje a tím zvýšili rychlost. Přidali jsme i pár nových vychytávek pro vaše foťáky a lokální úpravy fotek, a stále nejsme s výčtem u konce. 

Celý rok pro vás vyvíjíme nové funkce a zlepšení, která vám zpříjemní práci s fotkami. V této aktualizaci jsme opět vše vyladili do nejjemnějších detailů a tušíme, že novinky z podzimní aktualizace 2023 se vám budou skutečně líbit. 

GPU akcelerace a optimalizace

V modulu Vyvolat došlo opět ke zrychlení, tentokrát jsme se zaměřili na maximální využití grafické karty ve vašem počítači. Co to znamená? V modulu Vyvolat jsme téměř dvojnásobně zrychlili všechny procesy. Než mrknete, bude vše hotovo. 

Optimalizace rychlosti bude mít vliv i na plynulost posuvu hodnot jednotlivých parametrů. Toto zrychlení pocítíte na první potáhnutí šoupáku. Dokonce i na počítačích bez nejvýkonnějších grafik.

Nastavte si kvalitu náhledu úprav podle výkonu vašeho hardwaru v horní liště pod ikonou blesku.

Podpora 3D LUT

Nástroj pro snadné barevné úpravy známý pod zkratkou LUT (angl. Look Up Table) zejména z videosvěta je konečně dostupný i v Zoner Photo Studiu X pro vaše fotky. Tento 3D systém složení barev vám umožní zrychlené barevné tónování. Díky tomu můžete dosáhnout jinak obtížně dosažitelného vzhledu

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X 2023

3D LUT profily lze snadno získat z internetu a importovat do programu. Jednoduchým ovládáním si na fotografii nastavíte volbu intenzity efektu.

Nastavení LUT profilu nemění hodnoty jednotlivých parametrů. To vám umožní větší prostor pro úpravy snímků. 

Navigační a nástrojová lišta více po ruce

Nástrojovou a navigační lištu už v programu nenajdete vlevo nahoře. Přesunuli jsme ji nad miniatury fotek. Nově zde najdete i všechny potřebné nástroje tak, abyste měli všechno ještě blíže a vše po ruce. 

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X 2023

Nová pohodlná navigace v adresářové struktuře je dostupná ze všech modulů a umožní vám jednoduché procházení složkami. Díky ikonám nejčastěji používaných nástrojů dosáhnete na oblíbené funkce i se schovaným bočním panelem. A jako vždy – všechno si můžete přizpůsobit podle svých potřeb.

žádné ztracené panely! Všechny skryté výsuvné panely v uživatelském prostředí (Navigátor, Panel úprav i Filmový pás) se po najetí myši na okraj okna opět objeví. 

Všechny úpravy i lokálně

Pomocí štětcového, přechodového i kruhového filtru a s plnou paletou úprav z modulu Vyvolat zvládnete vyladit fotku do nejmenších detailů. Lokální úpravy se všemi oblíbenými funkcemi včetně Vyvážení bílé, Barvy, Redukce šumu a dalších provedete efektivně jen na těch místech, kde jsou potřeba. 

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X 2023
Vlevo původní nabídka lokálních úprav před podzimní aktualizací, vpravo plná podpora většiny funkcí pro lokální úpravy po podzimní aktualizaci 2023. 

Výchozí parametry pro foťák

Po aktualizaci Zoner Photo Studia X se už nebudete muset zdržovat s opakovaným laděním jednotlivých parametrů pro každý RAW soubor zvlášť. Díky individuálnímu výchozímu nastavení, které si můžete uložit pro konkrétní fotoaparát, docílíte rychlejších úprav svých fotek. 

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X 2023

V modulu Vyvolat si výchozí úpravy nastavíte v Menu v pravé části parametru pro každý váš fotoaparát.

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X 2023
Jednotlivé úpravy můžete nastavit jako výchozí pro daný foťák.

Při exportu nebo vynulování dalších úprav ZPS X navíc respektuje výchozí úpravy.

Video novinky

Videoeditor prošel v jarní aktualizaci velkou rekonstrukcí, aby byl pro vaše videozáznamy nenahraditelným nástrojem pro střih videa. Připravili jsme si další vychytávku, a tou je snadnější ovládání videa pomocí klíčových snímků. Díky multiselekci dokážete ovládat několik klíčových snímků v jedné skupině současně
Otočit děj videa naruby nyní zvládnete díky couvání v čase. A s plynulým ovládáním změn rychlosti videa dokážete pomocí speed rampingu povýšit své dílo na další úroveň.

Podzimní aktualizace Zoner Photo Studio X 2023
Nastavením rychlosti přehrávání klíčového snímku na mínusovou hodnotu se video začne v daný moment přehrávat pozpátku.

Další vylepšení

Podzimní aktualizace přináší efektivnější práci i v modulu Tisk. V rozpracovaných fotoknihách, kalendářích aj. se vám nyní živě promítnou úpravy fotografií provedené v modulu Vyvolat. To znamená, že už ve svých projektech nebudete muset hlídat, jestli jste vyměnili novou verzi upravené fotografie za původní (méně vydařenou).

Nadto jsme zapnuli hlídání přesunů souborů v tiskových projektech. Pokud tedy přesunete soubory z původní složky na jiné místo v počítači, z připravených návrhů k tisku se nic neztratí, Zoner Photo Studio si je dokáže dohledat.  

V modulu Vyvolat jsme se mimo obohacení funkcí v lokálních úpravách, LUTek a dalších novinek vypořádali s lepším zpracováním světel v rozích snímků pro přirozenější efekt Vinětace

Jistě chcete mít všechny úpravy pod kontrolou, například u krajinářské fotografie. Pak se vám bude líbit možnost nastavení pokročilého zpracování pomocí volby lineární křivky pro RAW soubory ve Fotoaparátu a objektivu.

Novější a rychlejší program

Od podzimní aktualizace 2023 už budete přesně vědět, která fotka je zpracovaná ve starší verzi programu a při otevření vám nabídne převod úprav do aktuální verze. Můžete tak i u starších fotografií využít všechny skvělé funkce pro editaci. 

Vylepšení, které není příliš vidět, ale určitě potěší, je zmenšení velikosti instalačního souboru zhruba o čtvrtinu. Při instalaci už ani nemrknete a můžete se pustit do editace fotek. 

Líbí se vám novinky? Věříme že ano. Pokud ještě nemáte Zoner Photo Studio X, stáhněte si ho na 7 dní zdarma a vyzkoušejte všechny jeho nové i prověřené funkce pro editaci fotek bez omezení ještě dnes.

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorEva Krušoftová

Jako šéfredaktor magazínu Milujeme fotografii pro vás připravuji články ze světa fotografie, postupy pro úpravy fotek i novinky z vývoje editoru Zoner Photo Studia. Čerstvě po dokončení školy jsem vedla fotokroužky pro děti a dospělé a fascinoval mě starý proces tvorby fotografie. Někdy něco málo napíšu a občas něco fotím, ale aktuálně mě nejvíce baví tvořit pro vás obsah magazínu.

Komentáře (2)

 1. Bude někdy Zoner i pro Applisty?

  1. Zdravím vás, Pavle,
   díky za komentář. Těší mě váš zájem o ZPS na zařízeních Apple. Dobrou zprávou je, že je to v plánu. Špatnou, že ještě není přesně dané kdy. Každopádně první kroky už realizujeme a určitě to bude stát za to.
   Tak se s chutí zakousněte do focení a ještě chvilku vydržte
   Eva | Redakce Milujemefotografii.cz

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *