Dodejte vlasům lesk

Vlasy se u portrétové fotografie často podceňují a fotografové se spíše zaměřují na oči. Ty jsou při portrétu velmi důležité, avšak nezapomínejte ani na jeho ostatní části. Tentokrát se podíváme  na to, jak upravit vlasy.

Než budete pokračovat dál, bude se vám hodit připomenout si, jak se pracuje s vrstvami a maskami. Oba nástroje jsou velmi důležité pro pokročilé úpravy vašich fotografií. Pokud obojí ovládáte, bude pro vás prosvětlení vlasů hračka.

Vstupní data

Do fotografie budete pravděpodobně poměrně dost zasahovat, proto je nutná maximální kvalita vstupního obrázku. Nejvhodnějším formátem je 16bitový TIFF. Tento formát je sice poměrně náročný na data, ale pro pokročilé úpravy je nutný. Je bezztrátový, tudíž snese jakýkoli zásah bez ztráty kvality.

Naproti tomu JPEG je ztrátový formát, který funguje v 8 bitech barevného prostoru, je proto velmi pravděpodobné, že se vám obraz po náročnějších úpravách „rozsype“.

Následující postup si ukážeme v programu Zoner Photo Studio.

Krok 1: Duplikování vrstev

Nejprve vstupní fotografii dvakrát zduplikujte. To uděláte tak, že v modulu Editor najedete v pravém dolním rohu Vrstvu 1 a kliknete na ni pravým tlačítkem. Vyberte možnost duplikovat. Tak vytvoříte jednu duplikovanou vrstvu, opakováním postupu vytvoříte i druhou. Můžete také použít ikonku pro duplikování vrstev

Základní vrstvu zduplikujte přes kontextové menu nebo pomocí ikonky pro duplikování vrstev.
Základní vrstvu zduplikujte přes kontextové menu nebo pomocí ikonky pro duplikování vrstev.

Krok 2: Zesvětlení a ztmavení duplikovaných vrstev

Jednu vrstvu zesvětlíte a jednu ztmavíte pomocí Křivek (Shift+C). Nejdříve si označte vrchní vrstvu. Standardně má název Vrstva 3, ale přejmenovat si ji můžete dle svého. Klepněte v panelu nástrojů na ikonku domečku a vyberte možnost křivek. Uchopte křivku ve středu a vytáhnutím výše obraz prosvětlíte. Změnu potvrďte.

Křivky zesvětlující obraz.
Křivky zesvětlující obraz.
Křivky ztmavující obraz.
Křivky ztmavující obraz.

Jelikož nepotřebujete mít celou plochu obrazu přesvětlenou, budete pracovat jen s částí obrazu. Zapněte tedy masku. Ikonku pro masky naleznete v pravém dolním rohu obrazovky. Zvolte možnost Skrýt vše, brzy uvidíte proč.

maska

Aby se vám lépe pracovalo, přejmenujte masku se zesvětlenou vrstvou na „světlá“.

Dál překlikněte na vrstvu pod ní a postup opakujte. Tentokrát ovšem obraz ztmavte. Opět aplikujte masku, která efekt skryje. Vrstvu si můžete přejmenovat na „tmavá“.

Nyní máte fotografii připravenou na retuš.

Masky jsou aplikované na vrstvách, nyní jsou provedené úpravy ještě neaktivní.
Masky jsou aplikované na vrstvách, nyní jsou provedené úpravy ještě neaktivní.

Krok 3: Zesvětlení vlasů

Klikněte na masku světlé vrstvy. Zvolte nástroj Štětec (B), barvu štětce zvolte úplně bílou. Poloměr nástroje zvolte takový, aby se vám s ním dobře pracovalo, ideálně takový, aby plocha nástroje pokrývala světlé pramínky vlasů.

Krytí štětce si nastavte zatím na 25 %. Kdyby byl efekt příliš silný nebo slabý, jednoduše jeho sílu snížíte nebo zvýšíte. Je však lepší překreslit jedno místo víckrát slabším štětcem než jednou silným.

Hustotu funkce doporučujeme dát na nejnižší hodnotu, aby byly přechody velmi jemné. Díky tomu bude fotka vypadat přirozeně. Rozmazání nastavte na 100 %. Důvod je ten samý jako u vlastnosti Hustota. Rozestup nastavte na nejnižší hodnotu, aby byla úprava pravidelná.

Nástroj máte připravený. Štětcem „vybarvujte“ jednotlivé osvětlené pramínky vlasů, abyste je ještě více zesvětlili. Fotografie vás sama povede.

Zesvětlené pramínky vlasů pomocí vymaskování. Pro lepší viditelnost jsme se rozhodli pro výrazné zesvětlení – v praxi je ale vhodné, aby tyto úpravy nebyly tak silné.

Krok 4: Ztmavení vlasů

Když máte za sebou zesvětlení, přepněte se na masku vrstvy „tmavá“. Nyní postup opakujte, stejným nástrojem se stejnými nastaveními, s tím rozdílem, že ztmavujete tmavé pramínky vlasů. Obvykle se nacházejí v okolí zesvětlených pramínků.

Po tomto kroku je fotografie téměř hotová. Efekt můžete zkontrolovat tak, že vypnete dvě vrchní vrstvy a to pomocí oka před nimi. Když jste s výsledkem spokojení, vrstvy můžete sloučit a obrázek uložit.

Díky vrstvám a maskám se můžete jednotlivým úpravám opětovně vrátit a opravit je. Výsledný efekt zesvětlení, nebo ztmavení můžete na závěr doladit sílou překrytí vrstvy – můžete tak snížit sílu efektu.

Ztmavené pramínky. Díky těmto úpravám vlasy působí mnohem leskleji.

Pár rad závěrem

  • Pracujte vždy s maximální možnou kvalitou – 16bitový TIFF, který jste získali z RAWu.
  • Vždy sledujte, jestli pracujete v masce, nebo ve vrstvě, v tom případě pak i ve které.
  • Méně je více – snažte se o to, aby úpravu nebylo poznat a byla přirozená. Se štětcem pracujte opatrně.
  • Fotografii si zvětšujte pomocí klávesy Alt a kolečka myši. Po fotografii se pak pohybujte pomocí mezerníku – když jej držíte, ZPS je v módu „ručičky“.
  • Pokud máte grafický tablet, použijte ho. Úprava je tak daleko přesnější a rychlejší.

Můžete si porovnat fotografii před a po aplikování postupu.

Podívejte se na video, kde celý postup krok za krokem ukážeme. ZPS je sice v anglickém jazyce, avšak ikony a rozložení nástrojů je stejné jako v české verzi. Pokud se vám úprava nepovede hned napoprvé, nezoufejte. Chce to trochu praxe, než si podobné úpravy osvojíte.

bannermf_690x120

Zůstaňte v obraze, každý týden posíláme novinky ze světa fotografie

Přihlašte se k odběru toho nejlepšího z Milujemefotografii.cz

Email má špatný formát.

Potvrzením odběru dáváte souhlas ke zpracování osobních údajů pro zasílání novinek. Více se dozvíte v zásadách ochrany osobních údajů.

AutorMajo Eliáš

Fotografii se věnuji od roku 2004. Když jsem začínal, tak jsem fotografoval téměř vše. Později se moje tvorba vykrystalizovala a zabýval jsem se téměř výhradně fotografováním lidí. Momentálně se věnuji hlavně módní a reklamní fotografii. Více mých fotografií naleznete na stránkách www.majoelias.cz.

Komentáře (0)

Zatím zde není žádný komentář.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *